המגעים לשחרור שליט

"חמאס יתן היום תשובה בנוגע לעסקת שליט"

מקור מצרי בכיר מסר לעיתון "אל-חיאת" כי משלחת חמאס צפויה לשוב היום לקהיר ולתת את תשובת הארגון לעסקה. אמש אמר סגנו של משעל אמר כי הושגה התקדמות ממשית

ניר יהב, כתבנו לענייני ערבים
27/11/2009

מקור מצרי בכיר מסר לעיתון "אל-חיאת", היוצא לאור בלונדון, כי משלחת בראשות בכיר חמאס מחמוד א-זהאר צפויה לשוב היום (שישי) לקהיר, ולתת למצרים ולמתווך הגרמני את תשובת הארגון בנוגע לעסקת שליט. המקור העריך כי המגעים לשחרור שליט יתחדשו מיד לאחר חג הקורבן, המסתיים ביום שלישי. מקורות בחמאס אמרו לעיתון כי "המשא ומתן לא הסתיים" וכי "המתווך הגרמני ימשיך במאמציו כל עוד גלעד שליט נמצא בשבי". המקורות אישרו כי רשימת שמות האסירים של חמאס היא המהווה את המכשול בפני הגעה להסכם.

מקור בכיר בחמאס מסר דברים דומים לעיתון "אל-קודס אל-ערבי" הרואה אור אף הוא בלונדון. המקור אמר כי "אין בעיה עם מספר האסירים שישוחררו, שכן ישראל הסכימה למספר הזה. הבעיה היא עדיין השמות של האסירים. חמאס עומד על כך שהאסירים שנידונו למאסרי עולם ייכללו בעסקה, אולם ישראל מסרבת לכך. הפערים עדיין גדולים". המקור הביע תקווה שתושג פריצת דרך, אם כי העריך שהיא לא תתרחש בקרוב.

אמש אמר סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, כי יש "התקדמות ממשית" בעסקת גלעד שליט, כך לדברי סוכנות הידיעות הצרפתית. ההכרזה באה לאחר דיווחים על כך שהעסקה לשחרור החייל החטוף הגיעה למבוי סתום.

אתמול שבה משלחת חמאס, בראשות בכיר הארגון מחמוד א-זהאר, בחשאי אל רצועת עזה דרך מעבר רפיח, לאחר שביקרה בדמשק ודנה עם הנהגת הארגון בפרטי עסקת שליט.

בתוך כך, מקורות פלסטינים בדמשק העריכו כי העסקה תושלם בסוף השבוע הבא. המקורות, המקורבים לחמאס, מסרו אתמול לעיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון, כי אם תושג הסכמה, העסקה תתבצע בשלושה שלבים והיא תכלול שחרור של 1,150 אסירים פלסטינים בסך הכל.

העיתון מדווח עוד כי יש הדלפות רבות מתוך המגעים לגיבוש עסקה, חלקן גורסות כי ישראל אינה מוכנה לשחרר את אסיר חמאס איברהים חאמד, וחלקן גורסות כי ישראל הסכימה לשחררו בתנאי שיגורש לסוריה.

שלשום הודיע חמאס כי המשא ומתן לגיבוש עסקת שליט נדחה לאחר חג הקורבן המוסלמי החל בסוף השבוע הקרוב. הסיבה לדחייה "הסתייגות הנהגת חמאס ממספר סעיפים בעסקה המתגבשת" - כך מסרו מקורות בארגון לרשת הטלוויזיה 'אל-ערביה'. לדברי המקורות, ישראל עודנה מסרבת לשחרר מספר אסירים בכירים, ביניהם בכיר פתח מרוואן ברגותי ומזכ"ל החזית העממית אחמד סעדאת, וכן מסרבת לשחרר אסירים מקרב ערביי ישראל.

עדכון ראשון: 3:09

גלעד שליט(צילום: GettyImages)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully