ארונות קבורה נישאו בת"א: "די לרצח נשים"

לציון היום הבינלאומי לאלימות נגד נשים, ערכה תנועת ויצ"ו צעדת מחאה בה נישאו 15 ארונות קבורה לזכר 15 הנשים שנרצחו בישראל השנה. לבני: "בלי חקיקה לא ניתן להיאבק בתופעה"

אייל דץ ופנחס וולף
עוז מרון

(צילום: עוז מרון, עריכת וידאו: גדי וינסטוק)

העתיד כבר כאן

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

לכתבה המלאה

היום הבינלאומי לאלימות נגד נשים מצוין היום (רביעי) בארץ וברחבי העולם. לציון היום, ערכה תנועת ויצ"ו צעדת מחאה מיוחדת לזכר 15 הנשים שנרצחו השנה בישראל על ידי בן זוגן או בן משפחה. הצועדות נשאו עמן 15 ארונות קבורה שחורים לזכר הנרצחות.

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני נשאה דברים במהלך העצרת המרכזית של היום נגד אלימות שהתקיימה בסינמטק בתל אביב. לבני אמרה כי "שוו בנפשכם מה היה קורה אם היה כינוס של נשים, ומישהו היה זורק רימון פנימה ורוצח 15 נשים. היה זעזוע עמוק. הכיכר היתה מתמלאת, וכולם היו תוהים איך מתנקש אחד יכול היה לקטוף את חייהן של 15 נשים. לא מספיק שנשים אומרות די, אם אין מסגרת שהיא מעבר לדיבורים. בלי מעטפת של חקיקה, לא ניתן להיאבק בתופעת האלימות נגד נשים. אנו זקוקים לאכיפה. לא ייתכן שאלה שכן אוזרות אומץ ומגיעות למשטרה אינן מקבלות את ההגנה הראויה, ובבתי המשפט מוצאים לעתים קרובות את הנסיבות המקלות ומשחררים את הבעל".

המפגינות צועדות עם ארונות קבורה (צילום: אורי לנץ)

ביום ראשון הגישו חברי הכנסת אילן גילאון (מרצ) ודב חנין (חד"ש), יחד עם תנועת ויצו, הצעת חוק המבקשת להעניק הבטחת הכנסה לדיירות מקלטים לנשים מוכות, וזאת על רקע המצוקה הכלכלית אליה נקלעות נשים הבורחות מבעלים מכים.

ח"כ גילאון אמר היום לוואלה! חדשות כי "התקופה בה הנשים האלו מגיעות למקלטים היא תקופה קריטית עבורן, מכיוון שאין להן שום מעמד - הן לא אלמנות ולא חד הוריות, ודווקא בתקופה הזו צריך להיות שם בשבילן כדי לעזור להן. הצעת החוק הזו היא טריוויאלית". גילאון אמר כי הממשלה לא דחתה את ההצבעה, אלא תעלה אותה שוב להצבעה בעוד 30 יום.

עירית גזית, היועצת המשפטית של ארגון ויצ"ו, אמרה לוואלה! חדשות כי "אנחנו מנסות לסייע לנשים בשלבים שבו הן מבקשות את העזרה וצריכות להגיע למקלט. כרגע המאבק שלנו הוא לדאוג להבטחת הכנסה. הרבה פעמים הקושי הכלכלי הוא זה שמחזיר את הנשים בחזרה לבעלים המכים. מדובר בסכומי כסף נמוכים. אנחנו מבקשים הבטחת הכנסה של 1,600 שקלים לכמה מאות נשים שמגיעות למקלטים, ושוהות בהם פרק זמן מקסימלי של חצי שנה. בחישוב שלנו קבלת הצעת החוק לא תעלה לממשלה יותר מ-2.5 מיליון שקל בשנה".

(צילום: אורי לנץ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר היום במעון לנשים מוכות של ארגון ויצ"ו בירושלים, לרגל ציון יום המאבק הבינ"ל. נתניהו אמר לנשים כי "אני רוצה לומר לכן שאנחנו ניאבק לעזור לכן. אין דבר כזה 'אלימות חופשי על הבר' - מי שמאיים עליכן צריך להיות מאויים. אנחנו ניאבק בזה. תדעו שאכפת לנו באמת. מגיע לכם לחיות חיים טובים". נתניהו הוסיף כי הורה להקצות 3.5 מיליון שקל עבור שיפוץ מקלטים לנשים מוכות, והוסיף כי המדינה תעזור לנשים המוכות לחזור לשוק העבודה. "כל אישה שתצא ממעון לנשים מוכות תקבל מענק של 10,000 שקל" אמר נתניהו.

(צילום: אורי לנץ)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully