פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   טבע בדרך להפסד המשפטי הראשון בתלודותיה?

   בית משפט בארה|ב דחה בקשה של טבע למחוק על הסף שתי תביעות בנוגע להפרה לכאורה של פטנטים שמגנים על התרופה Famvir שהסתכמו ב-190 מיליון דולר בשנה שקדמה להשקת הגרסה הגנרית

   חברת טבע עלולה להפסיד בראשונה במשפט פטנטים על תרופה שכבר הושקה על ידיה. בית משפט מחוזי בניו ג'רזי דחה בקשה של טבע למחוק על הסף שתי תביעות בנוגע להפרה לכאורה של פטנטים שמגנים על התרופה Famvir. התרופה פותחה על ידי חברת נוברטיס ומיועדת לטיפול אנטי וירלי בהרפס של אברי המין.

   טבע הגישה בקשה לאישור שיווק של גרסה גנרית לתרופה על פי סעיף 4 לחוק הץ' ווקסמן שמקנה בלעדיות של שישה חודשים בשיווק הגרסה הגנרית לתרופה לחברה הראשונה שתערער בהצלחה על תוקפו של הפטנט שמגן עליה.

   טבע השיקה את הגרסה הגנרית לתרופה בספטמבר 2007, אף שלא זכתה במשפט הפטנטים שהגישה נגדה נוברטיס. מכירותיה של התרופה הסתכמו ב-190 מיליון דולר ב-12 החודשים שקדמו להשקת הגרסה הגנרית.

   טבע השיקה בשנים האחרונות כמה גרסות גנריות לתרופות, תוך שהיא לוקחת על עצמה את הסיכון שתפסיד במשפט הפטנטים. אסטרטגיה זו של השקה בסיכון (Launch at Risk) הניבה לטבע רווחי ענק על מוצרים רבי מכר, אך חשפה אותה לסיכון שתפסיד במשפט הפטנטים ותידרש לשלם פיצויים לחברה שפיתחה את הגרסה המקורית של התרופה. פיצויים אלה עלולים להגיע עד פי שלושה מהרווח שאבד לחברת המקור, במקרה שחברת המקור תצליח להוכיח שטבע הפרה ביודעין ובמזיד פטנט רשום ותקף. סיכון זה עדיין לא התממש עד היום.

   נראה שסיכון זה אינו חל במקרה של Famvir, מכיוון שטבע זכתה בערכאות קודמות בהליכים משפטיים נגד נוברטיס. מכיוון שכך נראה כי לטבע תהיה הגנה בפני הטענה של הפרה ביודעין.

   נתלי גוטליב, אנליסטית בבית ההשקעות אי.בי.אי, מציינת שעדיין לא התקבלה החלטה סופית בידי השופט, אם כי להערכתה טבע תפסיד במשפט הפטנטים על Famvir - בניגוד לציפיות של אנליסטים זרים. לדבריה, הנזק הישיר לא יהיה גדול, אך החשיבות של הפסד בראשונה במשפט על תרופה שהושקה בסיכון היא שהמשקיעים יתמחרו בצורה שונה את הסיכון של הפסד במשפט על השקות בסיכון של תרופות גדולות יותר.

   טבע חשופה להפסד במשפט על תרופות רבות מכר שעלולות לגרום לה נזק כספי משמעותי הרבה יותר מזה שעלול לגרום לה הפסד במשפט על Famvir. כך, למשל, השיקה טבע גרסות גנריות לתרופה Protonix של חברת וויית' לטיפול בחומציות בקיבה ובדלקת בוושט בדצמבר 2007. מכירותיה של התרופה הסתכמו ב-2.5 מיליארד דולר ב-12 החודשים שקדמו להשקה.

   סיכון משמעותי גלום בהשקה בסיכון של התרופה Lotrel לטיפול ביתר לחץ דם. טבע החלה לשווק את הגרסה הגנרית לתרופה שמכירותיה מיליארד דולר במאי 2007, ומאז נהנתה מבלעדיות דה פקטו על הגרסה הגנרית; עובדה שסיפקה לה על פי הערכות הכנסות של 500 מיליון דולר בשנה בשנתיים האחרונות.