וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרופאים לליצמן: "התערבותך מנוגדת לחוק"

נעמה טלמור

22.11.2009 / 19:43

יו"ר הסתדרות הרופאים שיגר מכתב זועם לסגן השר יעקב ליצמן במחאה על התנגדותו לקביעת מוות מוחי כמותו של אדם. "לא נשלים עם כך ששיקולים זרים ישפיעו על החלטות רפואיות"

התנגדותו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לקביעת מוות מוחי נשימתי כמותו של אדם, ממשיכה להכות גלים. בעקבות מכתבו של ליצמן בו כתב כי הוא מתנגד להכרזת המוות בטרם הלב מפסיק לפעום, כפי שפורסם לראשונה בוואלה! חדשות, שיגר היום יו"ר ההסתדרות הרפואית מכתב זועם לסגן השר.

"כידוע לך, לפי החוק, הוכר מוות מוחי נשימתי על-פי ההוראות שקבע מנכ"ל משרד הבריאות והוא ייקבע על ידי שני רופאים בתנאים המפורטים בחוק", כתב ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל, "אם קביעת מוות מוחי נשימתי מנוגדת להשקפת עולמו של המטופל, לא יופסק הטיפול התומך ישירות בטיפול נשימתי וכי במצב כזה לא ינותק החולה ממכשירי ההנשמה".

אידלמן אף התייחס במכתבו לטענותיהם של רופאים בבית החולים שניידר לילדים לפיהן מנהל בית החולים קיבל שיחת טלפון מליצמן, בה הוא מבקש להמשיך ולטפל בתינוקת חרדית שנקבע לה מוות מוחי. "נדהמנו לנוכח התבטאותך והשתלחותך כנגד רופאי בית החולים שניידר, אשר כל "חטאם" היה כי פעלו בהתאם להוראות חוק מוות מוחי נשימתי", כתב. "אין כל ספק כי הרופאים פעלו במקצועיות רפואית ואתית, ביושרה ובמסגרת הוראות החוק ולא היה כל מקום להתערבותך”.

עוד נכתב כי "במדינה דמוקרטית ומתוקנת, סגן שר אינו מעל החוק ועליו לכבד הוראותיו, כמו גם את ההליך על פיו התקבל וזאת גם אם תוכן החוק מנוגד לעמדתו האישית. תמיד שמורה לך הדרך לשנות את החוק בדרכים המקובלות ובכל מקרה מצופה ממך לתת גיבוי מלא למערכת הבריאות שהנך עומד בראשה. דרישתך כי הרופאים ינהגו שלא בהתאם להוראות החוק הינה חמורה ביותר".

"לא נוכל להשלים עם כך ששיקולים זרים ישפיעו על החלטות רפואיות המתקבלות על פי אמות מידה מקצועיות ואתיות ואינן מושפעות, ואסור שתהיינה מושפעות, ממהלכים פוליטיים"."התערבותך הבוטה בהליכים רפואיים מהווה סכנה קיומית לבריאות הציבור והנה בעלת השלכות הרסניות על מערכת הבריאות. אנו נעשה ככל שביכולתנו למנוע זאת", סיכם ד"ר אידלמן את איגרתו לסגן השר ליצמן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully