פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הוועדה לבחירת היועמ"ש: "לא מצאנו מועמד"

   הוועדה המקצועית-ציבורית שהיתה אמורה לבחור את המועמדים להחליף את היועמ"ש מני מזוז, הודיעה לממשלה כי נכשלה בתפקידה. נתניהו: "שוקל איך להמשיך בהליך במועד הדרוש"

   הוועדה המקצועית-ציבורית להצעת מועמדים למשרת היועץ המשפטי לממשלה הודיעה אמש (חמישי) לראש הממשלה ולשר המשפטים כי לא עלה בידה, על אף נסיונות רבים שנעשו בכיוון זה, להביא בפני הממשלה אף לא מועמד אחד הנהנה מהסכמתם של לפחות ארבעה מחברי הוועדה.

   בהודעה שפרסמה הוועדה נאמר כי "הוועדה המקצועית-ציבורית להצעת מועמדים למשרת היועץ המשפטי לממשלה, הודיעה הערב לראש הממשלה ולשר המשפטים כי לא עלה בידה, על אף נסיונות רבים שנעשו בכיוון זה, להביא בפני הממשלה אף לא מועמד אחד הנהנה מהסכמתם של לפחות ארבעה מחברי הוועדה". כעת הממשלה צריכה להחליט כיצד להתקדם במציאת מחליף למזוז. מכיוון שבחירת היועץ הבא נעשית על פי החלטת ממשלה ולא מכוח חוק, אין חובה להקים ועדה חדשה, וייתכן שהממשלה תחליט על דרך שונה לבחירת היועץ הבא.

   ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להודעת הוועדה. מלשכתו נמסר כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו שמע את הודעת ועדת איתור היועץ המשפטי לממשלה, והוא שוקל כעת כיצד להמשיך בהליך נאות לבחירת יועץ משפטי במועד הדרוש".

   חברי הוועדה נפגשו אמש למשך כארבע שעות בניסיון למצוא פתרון למבוי הסתום אליו נקלעה הוועדה. כדאי להמליץ על מועמד יש צורך בהסכמה של ארבעה מבין חמשת חבריה. בעקבות הכשלון במציאת מועמד מוסכם שקלו חברי הוועדה לפנות מחדש למועמדים שסירבו בעבר להגיש את מועמדותם, כאשר השמות המובילים שהוזכרו הם נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת דבורה ברלינר, ויו"ר הרשות לניירות ערך, הפרופ' זוהר גושן. אבל גם הצעה זו ירדה מהפרק.

   מני מזוז, היועץ המשפטי לממשלה (אורי לנץ)
   מי יחליף אותו? היועץ המשפטי לממשלה מזוז (אורי לנץ)

   שלשום דנו חברי הוועדה במשך קרוב לחמש שעות באפשרויות השונות שעומדות על הפרק בניסיון בכל זאת למצוא פשרה שתאפשר לוועדה להגיש את המלצותיה עד לסוף החודש, אולם ללא הצלחה.

   יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ דוד רותם, אמר הערב לוואלה! חדשות כי הוא מתעתד ליזום דיון לקראת אפשרות של חקיקה שתסדיר את סמכויות ועדת איתור המועמדים היועץ המשפטי לממשלה ואת הדרך בה חברי הוועדה ייבחרו, בעקבות העובדה שוועדת האיתור החזירה את המנדט לממשלה. "לא היתה לחברי הוועדה ברירה אחרת מלבד להחזיר את הסוגיה לממשלה", אמר רותם.

   רותם הוסיף כי "מינו וועדת מומחים חיצונית בעקבות דוח שמגר כדי שלא תיווצר סיטואציה שיועץ המשפטי ימונה בגלל פרוטקציה. לא מינו אותם לבדוק מי בשל או מי לא מספיק בשל לתפקיד. היו צריכים לבדוק מי הגון ומי לא, ולמי יש את הכישורים המתאימים, נקודה. הסחר-מכר שהיה הוא דבר פסול". רותם אמר כי לדעתו על הממשלה לא למנות ועדה נוספת אלא לבחור אחד מבין 11 המועמדים שעלו על הפרק.

   ח"כ שלמה מולה (קדימה), חבר ועדת החוקה של הכנסת, התייחס להודעת חברי הוועדה ואמר כי "השר נאמן טרם זנח את רעיון פיצול הסמכויות והוא מנסה לכפות את דעתו על הוועדה. לא ייתכן שבכל קהילת המשפטנים לא נמצא אחד שניתן להסכים עליו. אני קורא לראש הממשלה למצוא מועמד לאלתר ולא להיכנע ללחצים לא ענייניים".

   ח"כ אופיר פינס (העבודה), חבר ועדת החוקה, התייחס גם הוא להודעת הוועדה ואמר כי "הרכב הוועדה היה אמור לייצר איזונים הדדיים, אבל בפועל יצר נטרולים הדדיים. חבל שהמאבק לפיצול תפקיד היועץ חלחל ופגע בעבודת הוועדה לאיתור היועץ. הגיעה העת שפוליטיקאים יפסיקו סוף סוף לחתור למינוי 'יועץ משפטי מטעם'".

   עדכון ראשון: 21:55