השבר האפריקאי - לב לבייב בחובות

הסכמה בין לבייב לבנקים: יזרים 300 מיליון ש"ח

על פי ההסדר אליו הגיע הלילה איש העסקים עם אנשי בנק לאומי והבנקים הבינויים, יעמיד להם לבייב בטוחות נוספות לצד הסכום. אתמול הגיע להסדר גם עם בנק הפועלים

אתי אפללו
17/11/2009

הבנקים הבינוניים ולאומי השיגו הלילה (שלישי) הסכם עם לב לבייב, לפיו יזרים לבייב 300 מיליון שקל לארבעת הבנקים האלו, וכן יעמיד להם בטוחות נוספות. נכון לאתמול בערב, נקודת המחלוקת העיקרית בין ארבעת הבנקים ללבייב היתה על מועד התשלום.

אתמול בבוקר הגיע לבייב להסדר עם בנק הפועלים. לפי ההסדר, הוא יצמצמם את היקף החוב שלו לבנק הפועלים בכ-470 מיליון שקל, וכן יעמיד לו בטוחות נוספות. אתמול בערב נפגש לבייב עם נציגי בנק לאומי, דיסקונט, מזרחי טפחות והבינלאומי, שמולם הוא מנהל מו"מ במשותף לגיבוש הסדר החוב.

מצבו של לבייב מול הבנקים עמד לאורך החודשים האחרונים ברקע של העימות שניהל איש העסקים עם בעלי האג"ח לגבי תנאי ההסדר שלו עמם. הלחץ והתזמון שלהם להסדר נבעו מלחץ של הבנקים על לבייב בנוגע לחובותיו בחברה הפרטית שלו, ממורנד. מול בעלי האג"ח טענו בכירים באפריקה בשבועות האחרונים כי "אילו לבייב יכול היה להזרים מיליארד שקל לאפריקה, הוא היה עושה זאת במקום להיכנס להסדר חוב".

על רקע זה, ההסדר שאליו הגיע לבייב עם הבנקים, לפיו הוא יזרים להם כמעט 800 מיליון שקל, מעיד כי החזית הבנקאית אכן נערכה במקביל למגעים עם בעלי האג"ח.

בנק הפועלים הסכים עם לבייב כי הוא יקבל 410 מיליון שקל בשבועות הקרובים ו-60 מיליון שקל נוספים הוא יקבל בעוד שנה. ארבעת הבנקים הסכימו כי הם יקבלו 260 מיליון שקל בתקופה הקרובה ו-40 מיליון שקל ב-2010.

הבנקים דנים עם לבייב בהסדר החוב של לבייב לגבי ממורנד. בנק הפועלים העניק לממורנד את האשראי הגדול בהיקף של 2.0-2.5 מיליארד שקל, כשארבעת הבנקים האחרים העניקו לממורנד אשראי בהיקף של קצת יותר ממיליארד שקל. האשראי נועד לאפשר ללבייב להשתלט על מניות אפריקה ישראל, ובנק הפועלים קיבל כבטוחה להלוואה שיעבוד על מניות של לבייב באפריקה ישראל.

עוד בוואלה!

ארוחה שלמה בסיר אחד: תבשיל צ'ילי קון קרנה על מדורה בשטח

וואלה! רכב בשיתוף דאצ'יה

הבנקים קיבלו אישור הממונה על ההגבלים למו"מ משותף

ארבעת הבנקים קיבלו בחודשים האחרונים אישור מהממונה על הגבלים עסקיים, רונית קן, וניהלו מו"מ משותף מול לבייב. בנק הפועלים ניהל מול לבייב מו"מ בנפרד, שהובל בידי מנכ"ל הבנק, ציון קינן, והחטיבה העסקית של הבנק.

בסוף השבוע שעבר, לאחר שהמו"מ עם לבייב נמשך ללא הגעה הסכמה, שלחו ארבעת הבנקים מכתב ללבייב, ובו אולטימטום, ולפיו אם לא יסתיים הסדר החוב מולם בימים הקרובים הם יעמידו את החוב לפירעון מיידי.

הבנקים הודיעו במכתב זה ללבייב כי מכיוון שמניות אפריקה ישראל משועבדות להם, אין הם רואים כיצד הוא יכול להתקדם בהסדר של אפריקה ישראל מול בעלי האג"ח ולהביאו לאישור, בעוד הוא לא מתקדם בהסדר מולם. עוד ציינו הבנקים במכתבם, כי הם חוששים שלבייב מפלה אותם לרעה לעומת נושים אחרים. ארבעת הבנקים כבר הגיעו להסכמה מול לבייב ברוב הסוגיות המהותיות, ולפגישה אתמול בערב הם הגיעו עם פערים לא גדולים.

בתחילת המו"מ הבנקים דרשו מלבייב הזרמה בהיקף מוערך של כ-800 מיליון שקל לצמצום החוב, בתוספת הגדלת בטוחות. בסוף המו"מ הצליחו הבנקים להשיג מלבייב כמעט את כל דרישתם, תוך שהם מקבלים ממנו הזרמה לצמצום החוב בסכום של יותר מ-770 מיליון שקל, בתוספת הגדלת בטוחות.

המשא ומתן עם הבנקים על הסדר חוב מול ממורנד, שהחל במקביל למו"מ שקיימה אפריקה ישראל מול מחזיקי האג"ח שלה, נכנס לקצב גבוה בשבועות האחרונים משתי סיבות. הסיבה האחת היא שגם ההסדר של אפריקה ישראל נמצא בישורת האחרונה, והסכמת הבנקים, שלהם משועבדות מניות אפריקה ישראל, נדרשת כדי לסיימו.

הסיבה השנייה היא העובדה שהבנקים יתחילו לפרסם את הדו"חות הכספיים שלהם לרבעון השלישי של 2009 החל בשבוע הבא. בדו"חות אלו הם צריכים לבצע הפרשה לחובות מסופקים בעבור האשראי שהעניקו ללבייב.

ההסדר משקף להפועלים הפרשות לחובות מסופקים של 200-300 מיליון שקל

עניין ההפרשה לחובות מסופקים קריטי בעיקר לבנק הפועלים, בשל היקף החשיפה הגבוה של בנק הפועלים ללב לבייב. נקודה נוספת שהיתה חשובה לבנק הפועלים היא שווי החברה שעל פיו נעשה הסדר החוב של אפריקה ישראל עם בעלי האג"ח. הסיבה היא שמניות אפריקה ישראל משועבדות לבנק הפועלים כבטוחה, ואם ההסדר נעשה על פי שווי חברה נמוך יותר מהשווי שבנק הפועלים מעריך אותן, הוא יצטרך להתייחס לשווי שנקבע בהסדר ואף להפחית את הבטוחה שבידיו.

הגופים המוסדיים שניהלו את הסדר החוב מול אפריקה ציינו כי נוכחותו של בנק הפועלים מאחורי הקלעים הורגשה היטב, והקווים האדומים שלו ניכרו בעמדות שהציגה אפריקה ישראל במו"מ. ההסדר שהושג עם בעלי האג"ח משקף לאפריקה ישראל שווי חברה של 2 מיליארד שקל. אתמול נסחרה אפריקה על פי שווי של 2.2 מיליארד שקל לאחר שקפצה ב-9.7%.

לאחר הדיווחים על הגעה להסדר בין הפועלים ללבייב, העריך אתמול יובל בן-זאב, ראש מחלקת המחקר בכלל פיננסים, כי בדו"חות הרבעון השלישי 2009 שיתפרסמו בשבוע הבא, ביצע בנק הפועלים הפרשה לחובות מסופקים בגין האשראי שהעניק ללבייב שתהיה בהיקף של 200-300 מיליון שקל. סמנכ"ל המחקר בלידר שוקי הון, אלון גלזר, העריך כי ההפרשות שיבצע בנק הפועלים בגין החובות של לבייב יסתכמו ב-100-300 מיליון שקל, אם המפקח על הבנקים לא יחליט להתערב ולחייב את מערכת הבנקאות לבצע הפרשות גבוהות יותר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully