נחתמה עסקת הרכישה של סמייל ע"י יוסי מימן

מנכ"לית אמפל ומנכ"לית סמייל חתמו על ההסכם שעה שמימן עשה דרכו ארצה על המטוס מסאו פאולו. אירית אילוז: "קנינו פרת מזומנים - אנו מחפשים רגל נוספת להחזקות שלנו כבר זמן רב"

אמיתי זיו
16/11/2009

יוסי מימן חתם הערב (שני) על ההסכם לרכישת סמייל באמצעות חברת אמפל שאף הוציאה על כך בדקות אלה הודעת בורסה. חתימת החוזה בוצעה בשעה שש וחמש דקות הערב. בעת החתימה, מימן עצמו היה על בטיסה מסאו-פאולו לארץ, ואת החתימה ביצעו שתי נשים - מצד אמפל המנכ"לית אירית אילוז, ומצד סמייל המנכ"לית סטלה הנדלר.

מיד עם חתימת הסבירה אילוז את המהלך: "אמפל מחפשת מזה זמן רב רגל נוספת להחזקות שלה מלבד ההחזקות בתחום האנרגיה והכימיקלים. קנינו חברה תזרימית מאוד עם EBITDA ברמה גבוהה. חברה שהיא 'פרת מזומנים' ובמחיר שמהווה מכפיל EBITDA של 4.3. רצינו לשלב לתוך אמפל חברת תקשורת מזה זמן רב, כפלטפורמה להתרחבות בתחום. בעתיד נסתכל ונבחן עוד הזדמנויות, אך כעת סמייל היא חברה שעומדת וקיימת בזכות עצמה". אילוז סירבה להגיד האם אמפל מתכוונת להרחיב את פעילויות סמייל גם לתחום הסלולר.

מימן הפתיע את כל שוק התקשורת

היום בבוקר פורסם כי איש העסקים יוסי מימן רוכש את 012 סמייל (מידי שאול אלוביץ') לפי שווי חברה של 1.2 מיליארד שקל. הצדדים הגיעו לסיכום על המחיר אתמול בלילה.

עוד נודע כי אלוביץ' בחר למכור את החברה למימן למרות שקיבל הצעות גבוהות יותר מהמתחרים העתידיים שלו: פרטנר ופטריק דרהי מ-HOT. על פי מידע שהגיע ל-TheMarker, דרהי הציע 1.25 מיליארד שקל. אלוביץ' רכש לפני כחודש בעסקת ענק את בזק, ולפיכך לא רצה לחזק את מתחריו העתידיים באמצעות מכירת פעילות סמייל להם.

במסגרת העסקה, רוכשת אמפל, חברת האחזקות של מימן, את הפעילות של 012 סמייל, אך ללא ההון העצמי של החברה וללא קופת המזומנים שלה. עוד במסגרת העסקה יקבל מימן את המותג 012 סמייל. את המו"מ הובילו מטעם מימן ארז מלצר, סיו"ר חברת גדות, ועירית אילוז מנכ"ל אמפל. עורכי הדין בעסקה מצד מימן הם ממשרד עו"ד גולדפרב-לוי ומצד 012 סמייל, משרד פישר-בכר-וול-אוריון.

לסמייל כ-570 אלף לקוחות אינטרנט, כשליש מלקוחות השיחות הבין לאומיות בארץ ועוד 120 אלף לקוחות טלפוניה קווית. יש לציין כי טרם הדיווח על עסקת בזק, לפני כחודש, נסחרה סמייל לפי שווי של כ-900 מיליון שקל. שווי זה כלל מזומן בקופתה של סמייל בהיקף של כ-400 מיליון שקל.

עוד נודע כי הצדדים ניהלו משא ומתן מזורז יחסית שנמשך ימים ספורים, וזאת לעומת המשא ומתן שנוהל מול פרטנר ופטריק דרהי, אשר נמשך כבר מספר שבועות.

בשלב הנוכחי מימן אינו מעוניין להמשיך במסע הרכישות ולהתמודד על רכישת מירס. עם זאת, לא מן המנע כי מימן יהיה מעוניין לרכוש גם את פעילות yes מידי אלוביץ' ובזק ולשלבה יחד עם 012 סמייל. שילוב בין שתי חברות אלו היה החזון של אלוביץ', לפני שרכש את השליטה בבזק.

הערכות הן כי אלוביץ' בחר למכור את פעילות סמייל למימן בשל סיבה נוספת. עסקת מימן-סמייל צפויה לקבל אישורים רגולטורים מהירים יותר ממשרד התקשורת ומהממונה על ההגבלים העסקיים, היות וכמעט אין חפיפה בין פעילויותיו הנוכחיות של מימן לבין סמייל.

לאלוביץ' חשוב לקבל את הכסף תמורת המכירה בטווח זמן קצר יחסית, כך שיוכל לקבל אישור לעסקת בזק. עם זאת העסקה מעלה שאלה רגולטורית. האם יוכל ערוץ 10 להמשיך ולהחזיק במחצית מחברת נענע10, שכן המחצית השניה מוחזקת על ידי נטוויז’ן (-0.76% , 4337.0), אשר מתחרה ב-012 סמייל.

מ-012 סמייל ונציגו של יוסי מימן לא נמסרה תגובה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully