ישי: "ארגוני הזרים פועלים נגד הציונות"

מדו"ח חדש של מוקד הסיוע לעובדים זרים עולה כי כשש"ס מחזיקה בתיק התמ"ת, מספר העובדים הזרים בארץ גדל. שר הפנים ישי הכחיש את ההאשמות ותקף את ארגוני העובדים

אייל דץ ופנחס וולף
יותם רונן

(צילום: יותם רונן. עריכת וידאו: ענת ברק)

מוקד הסיוע לעובדים זרים חגג היום (שני) עשור לפעילותו. לרגל האירוע, פרסם המוקד דו"ח שסוקר את העשור האחרון בכל מה שנוגע לטיפול במהגרי עבודה, פליטים וסחר בבני אדם. מהדו"ח עולה כי חרף המדיניות המוצהרת של ממשלת נתניהו לפיה יש לצמצם את מספר העובדים הזרים, בשנת 2009 הונפקו 120,000 אשרות עבודה לעובדים – מספר שיא של כל הזמנים.

עוד עולה מהדו"ח כי בכל זמן שמפלגת ש"ס החזיקה בתיק התעשייה והמסחר, חלה עלייה גבוהה במתן אשרות העבודה. בשנת 2000 אלי ישי כיהן כשר התמ"ת, אז הונפקו 85,000 אשרות; בשנת 2001 שלמה בניזרי היה השר, אז הונפקו 104,000 אשרות; בשנת 2002, עדין תחת כהונת בניזרי הונפקו 102,000 אשרות. בשנים 2003-2004 בתקופת כהונתו של אהוד אולמרט כשר התמ"ת, חלה ירידה במתן אשרות עבודה לזרים: משרד התמ"ת הנפיק 85,000 בשנת 2003 ובשנת 2004 הונפקו 91,500 אשרות. במחצית שנת 2005 החליף אלי ישי את אולמרט במשרד התמ"ת ושוב חלה עלייה במספר אשרות העבודה.

יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, תקף בצהריים בחריפות את ארגוני הסיוע לעובדים זרים, אותם הגדיר כארגונים "המסייעים לסיכול המפעל הציוני". ישי אמר כי "מי שהופך את התרמית לשיטת עבודה ראוי שקלונו ייחשף ברבים. החלטה בדבר הנפקת אשרות לזרים אלו החלטות ממשלה שלהן התנגדתי לאורך כל הדרך ולא החלטת משרד ממשלתי כלשהו. כל ניסיון לזרות מלח בעיני הציבור ולומר שש"ס אחראית להרחבת מספר העובדים הזרים זהו שקר הדומה לניסיון להציג את הארגונים האלו כמסייעים כאשר בפועל הם מנצלים. הממשלה הנוכחית תיישם מדיניות צמצום מספר הלא חוקיים בישראל ותעמוד בפרץ נגד סוסים טרויאנים אנטי-יהודים. קמפיין שקרי זה לא יבלבל את עם ישראל מהנזק שהארגונים הללו גורמים".

עוד בוואלה! NEWS

הטיפול בכאב הברכיים שמחזיר לתפקוד מלא - ללא כאב

לכתבה המלאה
בשנת 2009 הונפקו 120,000 אשרות עבודה לעובדים זרים (צילום: יח"צ, פסטיבל הקולנוע ירושלים)

עוד עולה מהדו"ח כי גירוש מהגרי עבודה החל כבר בשנת 1995. הגירושים הגדולים אירעו בחודש ספטמבר 2002 עם הקמת משטרת ההגירה. בעשור בין השנים 1998 ל-2008 גורשו 71,500 עובדים זרים. בדו"ח נטען שישראל היא "המדינה הקמצנית במערב בכל הנוגע למתן מעמד לפליטים". עוד נטען כי מאז חתמה ישראל על אמנת הפליטים של האו"ם בשנת 1951, הוכרו על ידי ישראל 170 פליטים בלבד, כאשר לפחות 100 מתוכם כבר עזבו את הארץ. בשנת 2008 הכירה ישראל בארבעה פליטים בלבד, כאשר לשם השוואה – יוון, הממוקמת במקום האחרון באירופה בקבלת בקשות המקלט בתחומה, קלטה באותה שנה 379 בקשות של פליטים. מספר מבקשי המקלט בישראל על פי הדו"ח הוא 19,000 איש, מתוכם 9,000 איש מאריתריאה, 7,000 מסודן וכ-300 מקונגו והיתר ממקומות אחרים, קרוב ל-2,000 מתוכם הם ילדים.

חבר הכנסת ניצן הורביץ (מרצ) התייחס לדו"ח ואמר כי "חשיפת היקפי היבוא של עובדים זרים ע"י ש"ס חושפת את מדיניות הדלת המסתובבת במלוא כיעורה – מגרשים עובדים זרים, ובמקביל מביאים כל הזמן עוד עובדים חדשים כדי להרוויח את דמי התיווך והעמלות. משרד הפנים אחראי למשבר בעובדים הזרים ואסור להפקיד בידי אלי ישי את פתרונו".

ד"ר גליה צבר ממוקד הסיוע לעובדים הזרים התייחסה לדו"ח ואמרה לוואלה! חדשות כי "עובדים זרים לא מגיעים סתם, המדינה מביאה אותם ולכן המדינה אינה יכולה להתנער מהם. הפוליטיקאים של ש"ס בתור מי שאחראים להבאתם ארצה לא יכולים להתנער מהם. גם כשהוקמה בזמנו משטרת ההגירה וגם כיום כשיחידת "עוז" פועלת, המדינה ממשיכה להביא עובדים זרים ארצה. אי אפשר להמשיך לקיים את מדיניות הדלת המסתובבת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully