השבר האפריקאי - לב לבייב בחובות

התקדמות בשיחות בין לבייב לראשי הבנקים

בשורות טובות לאפריקה ישראל: איש העסקים קיים בימים האחרונים מספר שיחות עם ראשי הבנקים, למעט בנק הפועלים, במטרה להגיע להסדר עימם

TheMarker
09/11/2009

התקדמות בשיחות בין לבייב לראשי הבנקים - ללא בנק הפועלים. מדובר בהתחייבויות של לבייב לבנקים הישראלים המגובות במניות שמוחזקות על ידי לבייב ב, בערבויות אישיות וכן בנכסים ספציפיים עבור כל בנק ובנק. בנוסף, חייבת אפריקה חצי מיליארד שקל לבנקים ישראלים. כפי שנחשף ב-themarker אתמול, לבייב קיים מספר שיחות עם ראשי הבנקים בימים האחרונים במטרה להגיע להסדר עימם.

לפי ההערכות, בעקבות העובדה כי במסגרת ההסדר בשלב הראשון אחזקתו של לבייב באפריקה תרד בכ-30% מ-75% ל-45%, דורשים הבנקים מלבייב להזרים 800-700 מיליון שקל במזומן וכן לחזק עוד את הביטחונות באמצעות שעבוד על נכסים נוספים. חלק ניכר מן הסכומים המבוקשים על ידי הבנקים צפויים להגיע לבנק הפועלים.

גובה ההזרמה הנדרש מלבייב מגלם את הירידה בשווי הביטחונות של לבייב במניות אפריקה ישראל הנסחרת כיום לפי שווי שוק של כ-2.5 מיליארד שקל. מדובר בסכום שצפוי להתווסף להזרמה של 750 מיליון שקל שאמור לבייב להזרים לאפריקה במהלך כמה השנים בכדי לשמור על השליטה באפריקה. זאת במסגרת ההסכם שהגיע עם מחזיקי הסדרות הארוכות. לפי ההערכות, אפריקה צפויה להגיש היום בקשה לבית המשפט לאישור ההסדר עם הסדרות הארוכות. בבנקים חוששים כי ברגע שהסוגיה תעבור לזירה המשפטית, כוחם ייחלש.

גורמים המקורבים למגעים שהתנהלו על ידי אפריקה מול מחזיקי סדרות האג"ח הארוכות ציינו כי ככל הנראה הדרישה של הבנקים מלבייב אינה חדשה עבורו, שכן הם סיפרו כי במהלך המשא ומתן איזי כהן מנכ"ל אפריקה ישראל ציין בכל הזדמנות כי "עבור כל שקל שאפריקה תצטרך לשלם למחזיקי האג"ח, לבייב יצטרך לשלם גם לבנקים".

"כמו שאפריקה ניהלה מגעים מול הנציגות וניסתה להוריד כמה שיותר את גובה ההזרמה של לבייב, כך גם לבייב מודע לכך שאם הבנקים לא יאשרו את ההסדר ואפריקה תגיע לפירוק יש להם יותר מה להפסיד, ולכן הוא ינסה להוריד את גובה ההזרמה הנדרש על ידם", ציין מקורב למגעים בין הצדדים.

עוד בוואלה!

בעקבות ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאב: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר

יחסים עדינים עם בנק הפועלים

בנק הפועלים נמצא במצב העדין ביותר מול לבייב. ההלוואה שנתן הפועלים היא לחברת ממורד, החברה הפרטית של איש העסקים. אם לבייב לא יוכל לעמוד בהחזר ההלוואה, יקבל בנק הפועלים את המניות של אפריקה ישראל ששיעבד לבייב כבטוחה. במקרה כזה, אם אפריקה ישראל נכנסת להליך של פירוק, הגופים המוסדיים מחזיקי האג"ח קודמים לבנק הפועלים בסדר הנשייה. על כן, בנק הפועלים היה מעורב מאחורי הקלעים בהסדר שהתגבש בין לבייב לבין המוסדיים, הוא עודכן בכל אחד משלבי ההסדר, וגם בליל החתימה היה בקשר עם החברה.

המוסדיים מצידם ציינו כי הקווים האדומים של בנק הפועלים ניכרו היטב בדרישות שהציבה אפריקה ישראל במהלך המשא ומתן עמם. לבייב, שנועד בשבוע שעבר בפגישה משותפת עם ראשי הבנקים הבינוניים ובכירים בלאומי, הגיע במהלך השבוע החולף בעצמו פעמיים לבנק הפועלים על מנת להציג מסמכים ולדון על פרטי ההסדר מול הבנק.

דובר קבוצת לבייב הבינלאומית מסר בתגובה: "איננו נוהגים להתייחס לעסקיה הפרטיים"

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully