מלך ירדן: "בגלל ישראל אין שלום במזה"ת"

עבדאללה מלך ירדן אמר בראיון לעיתון "אל-חיאת" כי "אם לא תהיה התקדמות מדינית, אני חושש לפלסטין ולמזרח התיכון כולו". עבדאללה שב וקרא לישראל להפסיק את הבנייה בהתנחלויות. "אם תוך שנה או שנתיים לא יושג שלום - נראה לי שלא יושג שלום בדורנו"

ניר יהב, כתבנו לענייני ערבים
09/11/2009

"אם לא תהיה התקדמות מדינית, אם לא יהיה אופק מדיני, אני חושש לפלסטין ולמזרח התיכון כולו" – כך אמר עבדאללה מלך ירדן בראיון לעיתון 'אל-חיאת' היוצא לאור היום (שני) בלונדון. עבדאללה, המבקר בבריטניה, אמר עוד כי "העולם כולו מסכים שיש צורך בהשגת שלום ובכינון מדינה פלסטינית". לדבריו, הסיבה לכך שאין שלום במזרח התיכון היא ישראל: "הכדור במגרש הישראלי. העמדות הישראליות הן הסיבה לאי השגת שלום".

"ארה"ב רואה בהקמת מדינה פלסטינית אינטרס אסטרטגי אמריקאי, אירופה גם כן מחויבת לפתרון זה, העולם הערבי כולו רוצה שלום. הרי יוזמת השלום הערבית משקפת עמדה ערבית מאוחדת להשגת שלום כולל וקבוע, המבטיח ביטחון ויציבות באזור. מה שנשאר הוא שישראל תחליט אם היא רוצה שלום או לא. אם היא רוצה – עליה לסיים את הכיבוש ולהקים מדינה פלסטינית עצמאית".

טוב לדעת (מקודם)

אל תתפשרו על מין לא מספק: כך תשפרו ביצועים - עם הנחה בלעדית

מוגש מטעם "גברא"
"אני חושב שישראל דחקה אותו לפינה במובן כלשהו". אבו מאזן(צילום: AP)

המלך עבדאללה אמר עוד כי כולם חשים אכזבה לנוכח הקיפאון המדיני במזרח התיכון. "יחד עם זאת, אסור להפסיק לפעול למען השגת שלום, משום שהחלופה לשלום היא אנרכיה, עימותים ומתיחות. אסור להמשיך במצב הנוכחי משום שהוא מהווה הידרדרות לעבר התהום. הזמן אינו פועל לטובתנו". לטענתו, ישראל חייבת להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ולבצע צעדים חד צדדיים "שמכשילים את השלום" ולהיכנס למשא ומתן רציני שיוביל להקמת מדינה פלסטינית.

בתשובה לשאלה מה דעתו על הודעת יו"ר הרשות אבו מאזן שלא להתמודד בבחירות הבאות אמר מלך ירדן: "אני מבין את תחושותיו ואת אכזבתו. אנו מקווים שתושג התקדמות בכל הנוגע לפתיחת המשא ומתן ושאבו מאזן ימשיך בתפקידו. אני חושב שישראל דחקה אותו לפינה במובן כלשהו, על מנת שלא יהיה ניתן לפתוח במשא ומתן ועל מנת שהעולם הערבי יגיד שהוא אינו רוצה במשא ומתן ואז היא תמצא תירוץ לומר שאין שותף".

"הזהרתי פעמים רבות מכך שאם לא תושג התקדמות לעבר פתרון ואם לא תהיה תזוזה ברורה ומשכנעת, האזור כולו יהיה נתון לסכנה", הוסיף המלך. "אי אפשר להישאר במצב הנוכחי, משום שמשמעו הוא שהאזור פונה לעבר התהום. אני חושב שאם תוך שנה או שנתיים לא תנוצל ההזדמנות ולא יושג שלום - נראה לי שלא יושג שלום בדורנו".

לפניות לכתבנו לענייני ערבים: nir_yah@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully