וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"לשקול מס כלל-עולמי על המגזר הבנקאי"

נמרוד הלפרן

7.11.2009 / 20:15

כך קרא היום ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, למדינות קבוצת ה-G20. המס ישמש למימון מטרות חברתיות וסביבתיות כמו צמצום העוני העולמי ובלימת שינויים אקלימיים

ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, קרא היום למדינות קבוצת ה-G20 לשקול הטלת מס כלל-עולמי על עסקות פיננסיות של המגזר הבנקאי, אשר ישמש למימון מטרות חברתיות וסביבתיות כמו צמצום העוני העולמי ובלימת שינויים אקלימיים. בראון אמר את הדברים במסגרת נאום שנשא בפני פגישת שרי האוצר של מדינות ה-G20, שנערכה היום בסקוטלנד.

דבריו של בראון סימנו תפנית בעמדת בריטניה, אשר התנגדה עד כה להטלת מס טובין (Tobin Tax) על עסקות מט"ח של בנקים. המס, שאותו הציע במקור בשנת 1971 חתן פרס נובל לכלכלה, פרופ' ג'יימס טובין מאוניברסיטת ייל, נועד לצמצם את התמריצים לביצוע עסקות מט"ח ספקולטיביות קצרות טווח, ובמקביל לגייס מימון לפרויקטים בעלי משמעות חברתית וסביבתית. עם זאת, התנגדות למס מצד בארה"ב ובריטניה באותה עת, גרמה לזניחת הרעיון.

"לא ניתן להשלים עם העובדה שרק מעטים קוטפים את פירות הצלחתו של המגזר הפיננסי, ואילו כולנו צריכים לשאת במחיר כשלונו", אמר בראון בנאום היום. "עלינו לדון בסוגיה האם נדרש חוזה כלכלי וחברתי טוב יותר כדי לשקף את האחריות הגלובלית של מוסדות פיננסים כלפי החברה. כבר הועלו מספר הצעות, בהן הטלת תשלומי ביטוח אשר ישקפו את הסיכון המערכתי או אפשרות להסדרי הון או מס עולמי על עסקות פיננסיות", הוסיף בראון, אשר נמנע מלומר במפורש האם יתמוך בהטלת מס טובין על הבנקים.

"אינני ממעיט בקשיים המעשיים והטכניים העצומים שעליהם יהיה צורך להתגבר כדי ליצור מערכת גלובלית כזו, אבל אינני חושב שקשיים אלו צריכים למנוע מאיתנו לבחון בדחיפות את הסוגיות שהצגתי", אמר בראון.

בראון ציין כי כל מס גלובלי על המגזר הבנקאי שעליו יוחלט יהיה חייב להיות כלל-עולמי בטבעו, ולהקיף את כל מרכזי הפיננסים הגדולים בעולם - בארה"ב, באיחוד האירופי, באסיה, במזרח התיכון ובשווייץ.

גורמים בפסגת ה-G20 ציינו כי המס שאליו התכוון בראון עשוי להיות מקיף אף יותר ממס טובין, ולכלול את כל העסקות הפיננסיות או גם את רווחי הבנקים, דיווחה ספקית המידע הפיננסי רויטרס. עם זאת, המס עשוי להיות בשיעור נמוך של כ-0.005% - כעשירית בלבד משיעור המס שהוצע בזמנו על ידי ג'יימס טובין. ההכנסות מהמס ישמשו לא רק לכיסוי חילוצים עתידיים של בנקים אלא גם למימון פיתוח בתחומים אחרים, הוסיפו הגורמים.

בריטניה דחתה עד כה בעקביות את הרעיון של הטלת מס טובין על עסקות מט"ח של בנקים, והמהפך בעמדת בראון צפוי לעורר זעם במגזר הפיננסי של בריטניה. יו"ר רשות ני"ע בבריטניה (FSA), אדייר טרנר, העלה את הרעיון של מס טובין עולמי בחודש אוגוסט, ועורר תגובות חריפות בסיטי של לונדון.

"להשפיע על חיי היום - יום של אנשים"

קרן הצדקה הבריטית אוקספם בירכה על דבריו של בראון. "מס על הבנקים עשוי להיות צעד גדול בדרך לחיסול הבלאגן שגרמה תאוות הבצע שלהם", אמר יועץ המדיניות הבכיר של אוקספם, מרק לאוסן. "לקבוצת ה-G20 יש אחריות לפעול. הכסף שיגויס באמצעות מס על עסקות פיננסיות של הבנקים עשוי להשפיע באופן עצום על חיי היום-יום של אנשים רגילים", הוסיף.

באחרונה גברו הקולות בעולם התומכים בהטלת מס כלל-עולמי על עסקות פיננסיות של המגזר הבנקאי. יו"ר קרן המטבע הבינ"ל (IMF), דומיניק שטראוס-קאהן, אמר לפני חודש במסגרת הכנס השנתי של הקרן באיסטנבול, כי הקרן בוחנת הצעה להטלת מס בינלאומי מוסכם של הבנקים בעולם. נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, וקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, פעלו לקידום הרעיון בפסגת מנהיגי ה-G20 שנערכה בחודש ספטמבר בארה"ב. לדבריהם, מיסוי מסוג זה יביא לצמצום רווחי הבנקים, ובכך גם יצמצם את הסכומים שעומדים לרשות הבנקים לחלוקת בונוסים לבכירים. במקביל יצמצם המס גם את התמריצים להשקעות ספקולטיוויות.

מספר מדינות בקבוצת ה-G20 כבר החלו לנקוט באופן עצמאי בתחום של מיסוי עסקות. בחודש שעבר, הטילה ברזיל מס של 2% על השקעות זרות במניות ואג"ח במדינה, בניסיון למנוע השקעות ספקולטיביות של משקיעים זרים בשוק המקומי.

לפי ההערכות, מס בשיעור של 0.05% על עסקות כל הבנקים בעולם - שיעור המס שהציע בזמנו ג'יימס טובין - עשוי להניב הכנסות של עד 700 מיליארד דולר בשנה. טובין, אשר זכתה בשנת 1981 בפרס נובל לכלכלה בגין מחקריו על שווקים פיננסים, הלך לעולמו בשנת 2002.

מדינות ה-G20, ששרי האוצר שלהם נפגשים בסקוטלנד, מייצגות כ-90% מהעושר העולמי, 80% מהסחר העולמי, ושני שליש מאוכלוסיית העולם. קבוצת ה-G20 כוללת את 20 הכלכלות הגדולות והכלכלות המתעוררות המובילות בעולם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully