סערת דו"ח גולדסטון

בישראל מעריכים: "גולדסטון יאושר באו"ם"

"יש מאות החלטות נגדנו - אז תהיה עוד אחת", מרגיע סגן שר החוץ דני אילון בשיחה עם וואלה! חדשות, לקראת ההצבעה באו"ם. ישראל מנהלת מגעים עם מדינות המערב ואמריקה הלטינית לשכנען להתנגד לדו"ח גולדסטון

פנחס וולף
רויטרס

(צילום: רויטרס, עריכת וידאו: רן צימט)

עוד בוואלה! NEWS

איך ממשיכים להתאמן לאולימפיאדה בבית בזמן הקורונה?

לכתבה המלאה

סגן שר החוץ דני אילון ביקש להרגיע את החששות בישראל, לקראת חידוש הדיון בעצרת הכללית של האו"ם בנושא דו"ח גולדסטון. בשיחה עם וואלה! חדשות אמר אילון כי "יש מאות ואלפי החלטת נגדנו אז יהיה עוד אחת. אם יגיע למועצת הביטחון יימשך המאבק. אם הסוגיה תעבור לבית הדין בהאג, גם אז לא אלמן ישראל. כרגע באופן אמיתי אני לא מודאג. אם ההחלטה הזאת תעבור זו תהיה שוב פגיעה חמורה באמינות ובמוסריות של מוסד האו"ם, ויוכיח שהוא משמש ככלי פוליטי לפלסטינים. בכך הם פוגעים ביציבות, בשלום ובביטחון העולמי".

לדברי סגן השר, "נוסח ההחלטה הסופי הוא שיקבע את אופן הצבעת המדינות המערביות ואמריקה הלטינית בהצבעה על דו"ח גולדסטון". עד פתיחת הדיונים משוחחים שר החוץ אביגדור ליברמן וסגנו אילון עם מקביליהם במערב ובאמריקה הלטינית, מתוך ניסיון לשכנעם להתנגד בהצבעה.

"אנחנו בנקודה קריטית", אמר אילון, "מצד אחד יש את הרוב האוטומטי של המדינות הערביות שיכולות גם להעביר החלטה שכדור הארץ שטוח, והפלסטינים מנצלים את אותו רוב לרעה ומנגחים אותנו על בסיס פוליטי בכל תחום. אבל מצד שני עדיין לא ברור איך יצביעו המדינות המערביות ואמריקה הלטינית". לדברי אילון, "החוכמה היא לגבש קבוצה מוסרית של המדינות הללו שהן בעלות אותם ערכים שלנו והן גם מבינות שגם הן יכולות להיפגע מזה, משום שהיום זה ישראל ומחר זו יכולה להיות כל מדינה אחרת".

עוד אמר אילון כי "יש משא ומתן מאוד קדחתני לגבי נוסח ההחלטה. יתכן שידללו את ההחלטה כך שיוכלו להצביע בעד. האמריקאים לא משתפים פעולה עם המשחק הזה. אבל צריך לזכור שלעצרת הכללית ולהחלטות אין סמכויות של אכיפה. היא יכולה להעביר את הסוגיה למועצת הביטחון, ואנחנו מאמינים ששם זה לא יעבור, כי שם אין רוב אוטומטי בגלל מדינות עם זכות וטו".

הדיון באו"ם צפוי להתחדש

מוקדם יותר קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו פגישת עדכון עם שר הביטחון אהוד ברק, הרמטכ"ל גבי אשכנזי, ראש אמ"ן עמוס ידלין ומפקד חיל הים אלי מרום, בעקבות תפיסת ספינת הנשק "פרנקופ" שלשום. "אני מבקש להודות ולברך את שר הביטחון אהוד ברק, את הרמטכ"ל גבי אשכנזי, את ראש אמ"ן עמוס ידלין, את מפקד חיל הים צ'ייני, את זרועות הבטחון והמודיעין ואת מפקדי וחיילי צה"ל שעשו פעולה מאוד חשובה לביטחון ישראל".

"מדובר בפשע מלחמה שעצרת האו"ם הייתה צריכה לחקור ולהוקיע אותו ואף לעשות כינוס מיוחד עבורו. זה פשע מלחמה שאנחנו יודעים שהשלטון האירני התכוון לאפשר לחיזבאללה לשוב ולפגוע באזרחים. זה מה שהקהילה הבינלאומית הייתה אמורה לעסוק בו אך במקום זה הם מתכוונים לדון בישראל. זה לא ירתיע אותנו ולא ימנע מאיתנו להמשיך ולפעול למען אזרחי ישראל. אין צבא מוסרי יותר מצה"ל. מה שעומד בפני פושעי מלחמה זה צה"ל. הגיע הזמן שהקהיליה הבינלאומית, ובמיוחד המדינות האחראיות יכירו באמת ולא יתנו ידם לשקר".

בפגישה המיוחדת של עצרת האו"ם נוכחים נציגי 192 המדינות החברות באו"ם. בהצבעה ייקבע האם הדיון בדו"ח יעבור אל מועצת הביטחון של האו"ם, שהינה הגוף בעל הסמכות לפעול בצורה אקטיבית למימוש הדו"ח, בין אם באמצעות הפעלת סנקציות או העמדה לדין של המעורבים בבית הדין הבינלאומי בהאג.

הדיון נערך לאחר שנציגי מדינות ערב הגישו הצעה לפיה על האסיפה הכללית של האו"ם לדרוש מהמזכ"ל, באן קי מון, להביא את דו"ח גולדסטון לדיון לפני מועצת הביטחון של האו"ם. ההצעה אף דורשת מישראל והפלסטינים להיענות להמלצות הדו"ח ולפתוח בחקירת מסקנות הדו"ח על פשעי המלחמה שבוצעו לכאורה. הטיוטה קוראת גם למזכ"ל האו"ם לדווח חזרה לאסיפה הכללית תוך שלושה חודשים על התקדמות הפקת הלקחים הן בישראל והן ברשות הפלסטינית.

רוב חברי האיחוד האירופי צפויים להימנע בהצבעה, אולם דיפלומטים מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס שמתקיימים דיונים עם נציגי מדינות ערב לשנות נוסח ההצעה כדי לזכות בתמיכה אירופית. הדיפלומטים אמרו שהאיחוד האירופי מתנגד לנוסח ההחלטה המאמץ במרומז את דו"ח גולדסטון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully