הכנסת אישרה: תוחמר הענישה על גניבה

לפי חוק חדש שאישרה כנסת, העונש על גניבה בנסיבות מחמירות יוחמר לעד 4 שנות מאסר. ח"כ שי חרמש שיזם את החוק: "זה איתות לגנבים שרכושם של החקלאים אינו הפקר"

פנחס וולף
26/10/2009

הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק לפיה תוחמר ענישה על גניבה ועל נזק שבוצעה בנסיבות מחמירות. החוק קובע כי העונש על גניבה או היזק בנסיבות מסוימות יוחמר לעד ארבע שנות מאסר, ואם ערך הנזק או הרכוש הנגנב יעלה על חצי מיליון שקל, העונש יוכל להגיע לשבע שנות מאסר.

הצעת החוק המקורית הוגשה על ידי חבר הכנסת שי חרמש (קדימה) וכוונה נגד גניבה של ציוד חקלאי בלבד ונזק אשר ייגרם לו. בעת איחוד הצעת החוק עם הצעה ממשלתית, הוחלט כי החמרת הענישה תהיה על כל גניבה או פגיעה ברכוש.

עד כה, גניבת ציוד חקלאי נחשבה כ"עוון" ונקבע לה עונש של עד שלוש שנות מאסר. בנוסף, המשטרה היא זו שהיתה אחראית על העמדה לדין בגין אותה פגיעה ברכוש. לטענת חבר הכנסת חרמש, "רכושם של החקלאים היה הפקר. ההתייחסות היתה זניחה ומינורית. התוצאה היתה שמכת הגניבות הגיעה למימדים לא הגיוניים, משום שלא ניתן היה להילחם בגניבה הזו, כי מדובר בשטח פתוח, וגם חברות הביטוח סירבו לבטח את הציוד".

"החוק הזה מיישר קו עם חוק שהיה קיים עד היום, שהגדיר את גניבות הבקר כ'פשע', כך שגם בתי המשפט יתייחסו לזה בחומרה יתירה", אמר חרמש. החוק קובע שתי דרגות ענישה: העונש על כל נזק וגניבה כולל נזק עקיף עד לשווי של 500 אלף שקל יוכל להגיע לארבע שנות מאסר. מעל אותו סכום, העבריין יהיה צפוי לעונש של עד שבע שנות מאסר.

"החקיקה היא איתות לגנבים", קבע חרמש ו"קריאה בשלושה סימני קריאה למערכת המשפטית שאין מדובר בגניבה כשעשוע ופולקלור, אלא מדובר בפגיעה אנושה במשפחות חקלאיות, שכל פרנסתן תלויה בהגנת הרכוש החקלאי".

  • גניבה
  • שי חרמש

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully