רוצה משכנתא? דווח על הרגלי השתיה שלך!

  לפי הצעת רשות ני"ע בבריטניה, מבקשי משכתנאות בפני הבנקים את כל הוצאותיהם הקבועות, כולל אלכוהול וסיגריות, בטרם יזכו ללוות כספים במסגרת הסדר משכנתא

  TheMarker

  רוכשי בתים בבריטניה יצטרכו בקרוב לדווח לבנקים כמה אלכוהול הם צורכים, כאשר הם מגישים בקשה למשכנתא חדשה. כך לפי הצעת רשות ני"ע בבריטניה (FSA), המנסה לרסן את מתן המשכנתאות, בדיווח של ה"טיימס" הלונדוני.

  בדו"ח מיוחד שהגישה הרשות בנושא שוק המשכנתאות, נכתב כי על בנקים וחברות משכנתאות להיות קפדנים יותר בעת בדיקת מצבם הפיננסי של הלווים הפוטנציאליים, עד כדי כניסה לפרטים קטנים כמו סכומי הכסף שהם מוציאים על מותרות כמו אלכוהול וסיגריות. הוצאות על ביגוד, הנעלה וטיפול בילדים גם הם עשויים להיבחן בהמשך, במסגרת "מבחני זכאות" שייושמו בתעשייה, בהם תיבדק יכולתם של הלווים להחזיק את ההלוואה.

  עד עתה לא היו בבריטניה חוקים אחידים לקביעת יכולתם של לקוחות לשלם את המשכנתא והנהלים השתנו מחברה לחברה. בדו"ח שפירסמה היום ה-FSA נכתב "על כל הבנקים מוטלת אחריות ברורה להאריך את האשראי רק ללקוח שיכול להרשות זאת לעצמו, והערכה מקיפה של הכנסותיו והוצאותיו היא המפתח להבטחת משכנתאות שיוחזרו".

  "אנו מציעים לדרוש מכל הבנקים להעריך את הוצאות הלקוחות בעת קביעת יכולתם לשלם את המשכנתא, כדי להבטיח שההחלטה לתת להם הלוואה מבוססת על ההכנסה הפנויה שנותרת ברשותו לאחר הוצאות", הסבירו ב-FSA.

  בין האמצעים החדשים, שנועדו לצמצם את היקף המשכנתאות בסיכון גבוה, נכלל גם איסור על משכנתאות "עצמאיות", שמיועדות לעובדים עצמאיים שהכנסתם אינה קבועה. סוג זה של משכנתא, שבו אין צורך בהצגת הכנסה, היווה שליש מההלוואות החדשות שניתנו בבריטניה ב-2007.

  "שוק המשכנתאות עבר תהפוכות גדולות בשנה וחצי האחרונות", אמר ג'ון פיין, מנהל בחטיבת הפיקוח ב-FSA. "בעוד שרוב הלווים הסתדרו היטב, חלק סבלו מלחץ פיננסי אדיר. אנו מבינים שעלינו ליזום צעד לשינוי ברגולציה", הוסיף.

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

   התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully