המרעיבה תישאר עם ילדיה אך תורחק מביתה

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי הנאשמת בהתעללות בבנה בן השלוש וחצי תישאר עם ילדיה. יחד עם זאת הוחלט כי האם תורחק משכונת מאה שערים

  • האם המרעיבה
גלעד גרוסמן
גדעון צנטנר

(צילום: גדעון צנטנר, עריכת וידאו: ענת ברק)

עוד בוואלה!

הדרך לבנות שרירים אחרי אימון: מה צריך לדעת על צריכת חלבון?

רקפת אריאלי
לכתבה המלאה

האם המרעיבה, הנאשמת בהתעללות בבנה בן השלוש וחצי, תוכל להתגורר עם ילדיה אולם תאלץ לעשות זאת מחוץ לשכונת מאה שערים, כך קבע היום (שלישי) בית המשפט המחוזי בירושלים. אם האם לא תמצא דירה מחוץ לשכונה עד ליום חמישי הבא, היא תאלץ ללכת לכלא. בתחילת אוקטובר ביקשה הפרקליטות לעצור את האם עד תום ההליכים ואמרה כי אם השופט לא מעוניין לשלוח את האם למעצר, היא מבקשת שהיא תשהה מחוץ לשכונת מאה שערים בירושלים במנותק משאר ילדיה.

"כל חומר הראיות מוביל למסקנה כי המשיבה מסוכנת לילדים וכי אין לתת בה אמון", קבע השופט משה רביד בהחלטתו. "הוכח כי היא פגעה בח' פגיעות גופניות ונפשיות קשות תוך תחכום והסתרה עד כי עיני הרופאים הוכו בסנוורים". השופט הוסיף כי התיעוד הרפואי של שניים מילדיה האחרים של האם מעלה חשש לפגיעה עתידית בילדים וכי העובדה שח' רחוק מהמשיבה מגביר את החשש שהיא תפגע בילד אחר.

מנגד בתקופה האחרונה, אמר השופט, חלו שינויים שהביאו אותו להחלטה שאין להפרידה מילדיה. ראשית הילדים נבדקים בכל יומיים על ידי רופא ולא חלה הרעה במצבם. כמו כן הם נפגשו עם חוקרי נוער וגם הוסדר נושא הפגישות עם ח'. כמו כן השופט ציין את העובדה שההליך המשפטי מעמיד את האם באור הזרקורים וכי העובדה שהיא בקשר רציף עם גורמי הרווחה מקטין את הסיכון לפגיעה בילדים. אולם הוא קבע שלא ניתן לקיים קשר כזה בשכונת מאה שערים. "מגורים בשכונת מאה שערים הם מגורים ללא פיקוח חיצוני ורציני שמטרתו לבדוק האם מתקיימים התנאים לשחרור בערובה של המשיבה". הוא גם הוסיף שהוא חושש לאשר לאם לשהות לבדה גם מחוץ לביתה ללא פיקוח מחשש שתפגע בילדים בדרכים שונות ומשונות כשיחזרו הביתה".

כתב האישום תיאר מקרי התעללות קשים של האם בבנה

לכן קבע השופט שעל האם למצוא דירה מחוץ למאה שערים ושם תשהה תחת שמירה במשך 24 שעות בידי אנשים שיהיו ערבים לה. כמו כן אחות מקצועית תשהה בבית בשעות הבוקר ובשעות אחר הצהריים ועל האם יהיה לקבל טיפול פסיכיאטרי בשל תסמונת המינכהאוזן בה היא לוקה ולהמשיך להביא את הילדים לבדיקה רפואית באופן קבוע.

השופט מתח ביקורת על ההתנהלות של מקורבי האם. לדבריו, "קשה להיות אדיש ושווה נפש לכל מה שמתחולל סביב התיק הזה, שיצא מכל פרופורציה. מי שהוציא את התיק מכל פרופורציה הם אלה התומכים באמא, שהפכו אותה לצודקת. האמא לא הציגה עד היום שום ראיה או בדל ראיה לסתור את ראיות התביעה. הדבר לא מנע מאנשים פורצי גדר ובריונים שלא קראו את חומר הראיות להטיל בוץ ורפש בצוות הרפואי של הדסה, הרופאים והאחיות".

פרקליטיה של האם ראובן בר חיים ודויד הלוי אמרו לאחר הדיון כי "החלטת בית המשפט אנושית ומאוזנת. בית המשפט דחה את הבקשה האכזרית של המדינה להפריד בין האם לבין ילדיה ומצד שני מבטיח את שלומם של הילדים על ידי תנאים. הסבירות של התנאים תישקל על ידנו ובהתאם לכך נכלכל את צעדנו בעתיד.

לפני עשרה ימים נפתח בבית המשפט המחוזי בירושלים משפטה של "האם המרעיבה", הנאשמת בהתעללות בבנה בן ה-3. לפי כתב האישום, בין פברואר 2008 ליולי 2009 נהגה האם להתלונן בפני אנשי הצוות הרפואי שטיפלו בבנה, ח' בן ה-3, בבתי החולים הדסה הר הצופים והדסה עין כרם כי הוא סובל מהתופעות מחום גבוה, קשיי עיכול, הקאות, כאבי בטן ופגיעות בעור. כמו כן נהגה האם למסור לאנשי הצוות הרפואי נתונים כוזבים אודות תופעות אלה והכל תוך הונאת אנשי הצוות הרפואי.

בנוסף, נהגה הנאשמת לנתק את בנה מאמצעי הזנה ועירוי שונים אליהם חובר במהלך אשפוזיו, כל זאת כדי למנוע את הזנתו של בנה וכן כדי ליצור מצג שווא בפני הצוות הרפואי לפיו הוא סובל מחוסר יכולת לעכל מזון בכל דרך ואשפוזו בבית חולים הכרחי.בנוסף, נהגה האם לחבל בגופו של בנה בכך ששפשפה את עורו בחוזקה וכן בדרכים נוספות וגרמה לפגיעות בו. באחד ממקרים אלו, נטלה הנאשמת פיג'מה עם כפתורי מתכת, שפשפה באמצעותה את גופו של בנה וגרמה לפציעת עורו ולכאב רב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully