וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יתרות המט"ח של פישר בשיא: כ-60 מיליארד דולר

טל לוי

6.10.2009 / 15:24

יתרות מטבע החוץ של בנק ישראל זינקו במהלך ספטמבר 2009 לשיא של 59.965 מיליארד דולר - גידול בסך 2.198 מיליארד דולר לעומת סוף החודש הקודם

דו"ח בנק ישראל מגלה כי הבנק המרכזי רכש במהלך חודש ספטמבר 140 מיליון דולר (100 מיליון SDR) מקרן המטבע הבינלאומי.

מוקדם יותר היום, הצהיר שר האוצר יובל שטייניץ בכנס שערכה קרן המטבע באיסטנבול על תמיכתה של ישראל ביוזמה האחרונה של ה-G20, להגדיל את המשאבים הזמינים ל-IMF וזאת במטרה לתמוך בשווקים מתעוררים ובמדינות מתפתחות.

"ישראל מעוניינת לתרום למשימה חשובה זו, ולפיכך החלטנו ליטול חלק בשתי תוכניות מימון חשובות עליהן הוכרז לאחרונה: ה-(NAB(New Arrangement to Borrow וה-Voluntary SDR Allocation. על פי בקשתה, תוכל קרן המטבע לקבל הלוואה עד לסכום של 500 מיליון SDR, שתינתן מתוך יתרות מטבע החוץ של בנק ישראל. בנוסף ישראל תהיה מחויבת לרכוש את הקצאת ה-SDR שלה, צעד שיבוצע כהשקעה אף הוא מתוך יתרות מטבע החוץ". היום מתברר שבנק ישראל כבר ביצע חלק מהרכישה.

ערכו של SDR (יחידת המטבע של קרן המטבע הבינלאומית המורכבת מממוצע סל מטבעות) אחד עומד על כ-1.4 דולר כך ששטייניץ למעשה התחייב לרכוש כ-700 מיליון דולר. בנוסף, ישקיע בנק ישראל עוד מיליארד דולר מיתרות המט"ח ב-NAB כך שבסך הכל ילווה הבנק המרכז סך של 1.7 מיליארד דולר לקרן המטבע הבינלאומית.

יתרות המט"ח: כ-60 מיליארד דולר

יתרות מטבע החוץ של בנק ישראל זינקו במהלך ספטמבר 2009 לשיא של 59.965 מיליארד דולר - גידול בסך 2.198 מיליארד דולר לעומת סוף החודש הקודם.

הבנק אינו רוכש בצורה סדירה 100 מיליון דולר ביום, אולם הוא מתערב בשוק המט"ח כראות עיניו. ההיקף המדוייק של ההתערבות נודע רק בתום כל חודש. הגידול ביתרות המט"ח בחודש ספטמבר 2009 נבע בין היתר מרכישות מטבע חוץ על ידי בנק ישראל במהלך המסחר בסך 1.649 מיליארד דולר.

בנוסף, שיערוך יתרות מטבע חוץ והכנסות תרם עוד כ-582 מיליון דולר וכן הקצאה מיוחדת של זכויות משיכה על ידי קרן המטבע בסך 140 מיליון דולר. מאידך קיטון הנובע מתרומת הסקטור הפרטי בסך כ- 6 מיליוני דולרים ומהעברות הממשלה לחו"ל בסך כ-167 מליון דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully