פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הקרב על ירושלים החל

   המהומות בירושלים בימים האחרונים הם סימפטום לבעיה רחבה יותר: היעדר אכיפת חוק שווה על ערביי מזרח העיר. לדברי יקיר שגב, הפתרון טמון במתן שירותים אזרחיים עירוניים מלאים ואפקטיביים

   המהומות האחרונות בהר הבית ובירושלים המזרחית חשפו את האמת המטרידה: הקרב על ירושלים החל. ובאופן מפתיע לכאורה, לא האלימות היא שצריכה להדיר שינה מעיננו. היא רק סימפטום לבעיה רחבה הרבה יותר המאיימת על שלמותה הפיזית של ירושלים. האתגר האמיתי שמציבות התנועה האיסלמית והרשות הפלסטינית בפני הריבונות הישראלית בירושלים, איננו הפרות הסדר.

   אלו צפויות מראש ובהיקף נמוך יחסית, ונראה כי כוחות הביטחון מצליחים לטפל בהן בקלות. דווקא הפעילויות 'האזרחיות' – פעילות חינוכיות כגון קייטנות, שיפוץ מוסדות ציבור והובלת מאבקים בלתי אלימים לכאורה כנגד הריסת בתים – מכרסמות מידי יום ביכולתה של ישראל להחיל את ריבונותה באופן מלא על מזרחה של ירושלים (בהנחה שהיא אכן מבקשת לעשות כך), ובתביעתה של ישראל להכרה בינלאומית בשלטונה. לא רק זאת, הפעילות האזרחית היא זו שמהווה את המצע עליו תתפרץ ללא ספק בעתיד פעילות אלימה בהיקפים גדולים הרבה יותר.

   תושב מזרח העיר שלא זוכה לראות ניידת משטרה בשכונתו - מרגיש בנוח להכין מצבורי אבנים וליידותם לעבר רחבת הכותל. תושבי מזרח העיר שמקבלים טיפול רפואי מהסהר האדום ולא ממד"א – לומדים שלא לסמוך על השלטון הישראלי. מי שלומד בבית ספר הממומן על ידי המדינה ונלמדת בו תוכנית לימודים פלסטינית - מאמץ אל ליבו את הנרטיב הפלסטיני על כיבוש, על נכבה וג'יהאד.

   הטיפול המתבקש הוא יומיומי ואפור

   מטבע הדברים, קל יותר להפעיל כוח במקומות בהם הפעילות האנטי ישראלית עולה מדרגה, ולהפעיל עוד יותר כוח כאשר האלימות גולשת למערבה של העיר. אולם הטיפול המתבקש הוא יומיומי, אפור, ואיננו דורש שימוש בכוח. להפך: הפתרון טמון במתן שירותים אזרחיים עירוניים מלאים ואפקטיביים לתושבי מזרח העיר. בכללם החלת תוכניות הלימודים הישראליות, טיפול בבנייה הבלתי חוקית באמצעות קידום תוכניות מתאר, אכיפה מוגברת וחיזוק הסממנים הישראלים בכל פינה – מתן שמות לרחובות, הקמה של סניפי דואר, טיפות חלב, פיקוח עירוני.

   מיקוד תשומת הלב העולמית באזורנו, ובירושלים בפרט, הופך את הטיפול בבעיה למורכב ומסובך אך הכרחי. אימוץ ראייה רחבה, מתחשבת ומתקדמת יפחית בעתיד את הצורך בשימוש בכוח ויחדד את ההבדלים המהותיים והסמליים שבין מזרח העיר לשאר חלקי יהודה ושומרון המצויים במחלוקת. טיפוח האוכלוסייה, מתן שירותים נאותים והתעקשות על קלה כחמורה בכל הקשור לחוק הישראלי (כולל חנייה, בנייה, איכות סביבה) ישרתו הן את הרצונות והאינטרסים האמתיים של האוכלוסייה והן את האינטרסים ארוכי הטווח של מדינת ישראל.

   יקיר שגב הוא חבר מועצת העיר ומחזיק תיק מזרח העיר בעיריית ירושלים.