וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פישר ופרנקל עושים רפורמה באיסטנבול

סמי פרץ

5.10.2009 / 7:37

השניים חיברו דו"ח שמציע רפורמה בקרן המטבע הבינלאומית, ונפגשו באיסטנבול עם חברים ותיקים. מנכ"ל האוצר יצא קצת מאוכזב, אך שיחרר תחזית אופטימית לגבי הכלכלה הישראלית

נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר והנגיד לשעבר פרופ' יעקב פרנקל התהלכו אתמול כחתנים במלון ארבע העונות שעל שפת הבוספורוס באיסטנבול. יחד עם כמה כלכלנים בעלי שם, חיברו השניים דו"ח מיוחד לביצוע רפורמה בעבודת קרן המטבע הבינלאומית, במסגרת ועדה שהוקמה על ידי קבוצת 30-G, הכוללת בנקאים, שרי אוצר ונגידי בנקים מרכזיים מרחבי העולם.

פרנקל עמד בראש הוועדה שחיברה את הדו"ח - שבה השתתף גם חבר ותיק שלו ושל פישר, נגיד הבנק המקסיקני גיירמו אורטיז. הקהילה הפיננסית הבינלאומית מורכבת רובה ככולה מבנקאים סולידיים ומאופקים, אך פרנקל הרשה לעצמו להתנפל על אורטיז בחיבוקים זמן קצר לפני שהציגו את הדו"ח.

ניסוח הדו"ח נובע מהרצון לנצל את המשבר הפיננסי כדי לבצע שינויים שיחזקו את קרן המטבע. בשנה האחרונה מילאה הקרן תפקיד מרכזי בשיקום הכלכלה העולמית, והזרימה עשרות מיליארדי דולרים למדינות רבות. למרות זאת, לא מעט ביקורת נמתחה על עבודתה. הקמת הוועדה - שבה חברים כמה מיוצאי הקרן - נועדה לתת מענה לתפקודה של הקרן בעתיד.

פרנקל סבור כי יש לנצל את הרפורמה כדי לחזק את מעמדה של קרן המטבע - לא רק במדינות הקטנות והחלשות שנזקקו לשירותיה, אלא גם במדינות גדולות בעלות השפעה מכרעת על כלכלת העולם. בדרך כלל, מדינות הנעזרות בקרן המטבע נתפשות כחלשות. ואכן, עד כה העניקו המדינות הגדולות תשומת לב מועטה להמלצות הקרן ולתפקידו של גוף מוניטרי בינלאומי.

ההתגייסות של פישר ופרנקל לעניין קשורה להיסטוריה שלהם ככלכלנים בכירים בקרן המטבע. "אני לא אוהב את השיטה שבה מישהו עובד בקרן, ויומיים לאחר שהוא עוזב הוא מתחיל למתוח עליה ביקורת", אמר פישר. לדבריו, לקרן המטבע תפקיד חשוב מאוד, במיוחד בעבור מדינה קטנה כמו ישראל, שנעזרת בדו"חותיה כדי לשפר את מצב הכלכלה.

לפני כניסתו למפגש שבו הוצג הדו"ח, הבחין פישר במנכ"ל משרד האוצר ירום אריאב, ששוחח עם מנהלת מחלקת המחקר בבנק ישראל קרנית פלוג. פישר גרר את אריאב לפינה צדדית בלובי והסתודד עמו ארוכות. ואולם אריאב יצא מהכנס מעט מאוכזב. מה שהפתיע אותו במיוחד היה היעדר תחושת הדחיפות לפתרון כמה מהחוליים שחשף המשבר הנוכחי. לדבריו, השיפור במצב הכלכלות בעולם בחודשים האחרונים צימצם את התחושה שיש לפעול במהירות, וחבל על כך, שכן קשה יותר לבצע שינויים כעת.

בהתייחסו למצב המשק הישראלי, העריך אריאב כי צפוי שיפור במצב הגירעון, לעומת התחזית המוקדמת. יעדי הגירעון שנקבעו בעת הכנת התקציב היו 6% ב-2009 ו-5.5% ב-2010, ואילו כעת חוזה אריאב גירעון של 5.3% בלבד השנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully