נשיא אירופה? גם בלייר רוצה בית לבן

לפי הדיווחים, ראש ממשלת בריטניה לשעבר פועל מאחורי הקלעים כדי להתמנות ל"נשיא אירופה" - תפקיד שעשוי להיווצר בקרוב בעקבות אישור חוקת האיחוד האירופי אתמול באירלנד

ירון זילברשטיין
04/10/2009

שנה וקצת אחרי שדחו אזרחי אירלנד את חוקת האיחוד האירופי במשאל עם, בסוף השבוע הם החליטו לאשרה ברוב ברור. אישור החוקה, המכונה אמנת ליסבון, סולל את הדרך לאשרורה, וככל הנראה גם את דרכו של ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר לתפקיד יו"ר מועצת האיחוד האירופי, או "נשיא אירופה", כפי שמתייחסים לתפקיד ביבשת.

אף שבלייר עצמו מכחיש שהוא פועל כדי להיבחר לתפקיד נשיא אירופה, העיתון "טיימס" דיווח, כי מנהל לשכתו מימיו הראש ממשלה פתח במסע שכנועים דיפלומטיים עבור הבוס שלו לשעבר. על פי הדיווח, ג'ונתן פאוול, המקורב מאוד לבלייר, נסע בשבועות האחרונים למספר בירות אירופיות במטרה לשפר את סיכויי של בלייר להיבחר לתפקיד.

מהי אמנת ליסבון?

אמנת ליסבון היא מסמך בן 250 עמודים, שנחתם בבירת פורטוגל בדצמבר 2007 ונחשב לגרסה מדוללת של החוקה האירופית. האמנה נועדה לחזק את הנהגת מוסדות האיחוד האירופי, להוביל להתייעלות בתחום גיבוש מדיניות החוץ ולהפוך את תהליך קבלת ההחלטות להוגן יותר כלפי החברות החדשות והקטנות יחסית של הארגון.

המשוכה האחרונה העומדת כעת בפני יישומה של האמנה - שתיצור לראשונה תפקיד נשיא ושר חוץ לאיחוד האירופי, ותעביר את האיחוד לקבל החלטות לפי רוב כפול (מה שימנע את זכות הווטו מכל אחת מ-27 המדינות החברות) - היא עמדתו של נשיא צ'כיה, וצלאב קלאוס. הנשיא הצ'כי מתנגד להענקת סמכויות נוספות לבריסל, ומאיים שלא לחתום על האמנה - צעד הדרוש לפי החוקה הצ'כית כדי שתיכנס לתוקף - למרות שהיא אושררה בפרלמנט.

החשש בבריסל הוא כי קלאוס יצליח למשוך את התהליך עד אביב 2010, אז מתוכננות להיערך הבחירות הכלליות בבריטניה. מנהיג השמרנים, דייוויד קמרון, המוביל בסקרים, הבטיח להעמיד למשאל עם את האמנה, שאינה זוכה לתמיכה רבה בקרב תושבי בריטניה, אם זו לא תאושרר עד לבחירתו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully