וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"ראש ממשלה אטום מוביל ממשלה מנותקת"

1.10.2009 / 16:15

מפלגות האופוזיציה העבירו ביקורת חריפה על הקיצוץ הרוחבי בתקציב אותו אישרה הממשלה ברוב של 24 שרים מול 6 שהתנגדו. ח"כ אורון: "בשביל קיצוץ רוחבי אפשר להסתפק בתכנת מחשב"

מפלגות האופוזיציה קיבלו היום נשק רב עוצמה לנגח את שרי הממשלה. הקיצוץ הרוחבי בתקציב אליו התנגדו שרים רבים, עבר ברוב גדול. רוב השרים שהתרעמו נגד הקיצוץ הצביעו דווקא בעדו.

במפלגת קדימה אמרו היום (חמישי) בעקבות אישור הקיצוץ בתקציב בישיבת הממשלה כי הממשלה מנותקת מן העם."ראש ממשלה אטום מוביל ממשלה מנותקת. נתניהו בחר לפגוע ברגל גסה בחינוך, ברווחה, בעלייה ובביטחון הפנים ולא באגורה שחוקה מתקציבהם של השרים והמשרדים לשום דבר", אמרו בקדימה. לדברי המפלגה "מדובר במסר מדאיג לפיו הישרדותו הפוליטית של נתניהו, הציניות של שרי העבודה השומרים על כיסאותיהם וכבר לא מנסים להראות כמי שמנסים להיאבק על דרך וערכים וזגזוגו של שר החינוך הכניעו היום את טובתו של הציבור בישראל".

ח"כ רונית תירוש אמרה כי "אם ראש הממשלה רוצה למצוא תקציבים לקצץ, שירים את עיניו אל שולחן הממשלה המנופח וימצא שם הרבה אובייקטים מיותרים שיכולים לשמש לחיסכון. צר לי כי ערב החג מעניק ראש הממשלה לציבור קיצוץ של מיליונים רבים בתקציבי החינוך וההשכלה הגבוהה – ואעשה הכול כדי למנוע זאת בעדו".

חבר הכנסת יואל חסון מקדימה התייחס לפשרה אליה הגיע שר החינוך גדעון סער עם משרד האוצר בנוגע לקיצוץ בתקציב. חסון אמר כי "גדעון סער הוכיח שמילה שלו היא לא מילה. אמינותו של שר החינוך סער נפגעה וכך גם מערכת החינוך בישראל אשר תסבול מקיצוץ נוסף אותו הגדיר סער כ'פגיעה אנושה ובלתי אפשרית'. רק הבוקר הודיע סער שאם יהיה קיצוץ במשרדו הוא יתפטר ובצהריים הוא כבר מסביר שהקיצוץ לא כ"כ נורא".

היעדר מדיניות וסדרי עדיפויות

יו"ר מרצ ח"כ חיים אורון אמר כי "דברי הרהב של ראש הממשלה ושל שר האוצר על תקציב דו שנתי זה לא מכבר נראים לפתע מביכים. הקיצוץ הרוחבי ברוטלי, חסר היגיון מטיבו ומלמד על היעדרם של מדיניות ושל סדרי עדיפויות. בשביל קיצוץ רוחבי אין צורך בממשלה ובמקבלי ההחלטות ודי בתוכנת מחשב".

הקיצוץ הרוחבי בתקציב משרדי הממשלה עבר היום ברוב של 24 שרים מול 6 שרים שהתנגדו לו. ארבעת שרי ש"ס, שהיו בין המתנגדים, נטשו את ישיבת הממשלה, השרים הותירו פתקים שבהם נכתב כי הם מתנגדים לקיצוץ בתקציב משרדי הממשלה. שר הפנים אלי ישי, אמר כי "לא ניתן יד לסיכול צרכים חברתיים. זה מהלך שגוי, שהעם לא יעכל ולא יספוג".

ההחלטה על הקיצוץ עברה לאחר ששר האוצר יובל שטייניץ ושר החינוך גדעון סער, הגיעו בצהרים להסכמה בעניין תקציב החינוך, כך נמסר מלשכתו של סער. בהודעת הלשכה נכתב כי "לפי ההסכמה, המתחשבת בין השאר בעובדה ששנת הלימודים כבר בעיצומה, יוחרג משרד החינוך מהקיצוץ הרוחבי בשנת 2009. בנוסף יקוצץ תקציב החינוך בשנת 2010 באופן מופחת מאשר שאר משרדי הממשלה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק יצאו במהלך ישיבת הממשלה על מנת לדון בארבע עיניים על הקיצוץ הרוחבי בתקציב. במהלך השיחה הצליח ראש הממשלה לשכנע גם את ברק להסכים לקיצוץ.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully