פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מגהצים את האשראי כל הדרך החוצה מהמיתון

   לפחות על פי נתוני הלמ"ס המשבר הכלכלי מאחורינו: עלייה משמעותית של 7% נרשמה ברכישות הצרכנים בכרטיסי אשראי ולינות הישראלים בבתי מלון עלו ב-11%

   בזמן שהכלכלנים עדיין תוהים אם המשבר הכלכלי הסתיים, ציבור הצרכנים מצביע בכרטיס האשראי: בשלושת החודשים האחרונים, יוני עד אוגוסט, נרשמה עלייה של 7% ברכישות הצרכנים הפרטיים בכרטיסי אשראי, בחישוב שנתי. זאת, בהמשך לעלייה של 9% בשלושת החודשים הקודמים, על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

   מכירות רשתות השיווק ירדו בחודשים יוני-אוגוסט ב-0.2% בחישוב שנתי, זאת לעומת עלייה של 2.8% בשלושת החודשים הקודמים. מדד המכירות של רשתות המזון ירד ב-0.9% בחישוב שנתי בחודשים האלה, לעומת עלייה של 0.5% בשלושת החודשים הקודמים.

   מספר לינות התיירים במלונות התיירות ירד ביוני - אוגוסט 2009 ב-8.1% בחישוב שנתי, לאחר ירידה של 16.4% בחישוב שנתי בשלושת החודשים הקודמים. מספר לינות הישראלים בבתי מלון עלה בחודשים אלה ב-10.8% בחישוב שנתי, בהמשך לעלייה של 14.9% בשלושת החודשים הקודמים..

   עליה גם בייצוא

   ביצוא הסחורות (למעט יהלומים, אוניות ומטוסים) ביוני-אוגוסט 2009 נרשמה עלייה של 5.9% בחישוב רבעוני (25.6% בחישוב שנתי), זאת לעומת ירידה של 0.4% בחישוב שנתי בשלושת החודשים הקודמים.

   היצוא התעשייתי עלה בשיעור 6.0% בחישוב רבעוני (26.1% בחישוב שנתי) בחודשים אלה. פירוט היצוא התעשייתי (ללא אוניות, מטוסים ויהלומים) לפי עוצמה טכנולוגית, מצביע על עלייה של 6.2% בחישוב רבעוני (27.0% בחישוב שנתי) ביצוא תעשיות מעורבת מסורתית ושל 5.6% בחישוב רבעוני (24.3% בחישוב שנתי) ביצוא תעשיות עילית. זאת לעומת ירידה של 5.7% בחישוב שנתי ביצוא של תעשיות טכנולוגיה מעורבת עילית.

   מדד פדיון המסחר הקמעוני, שהוא אינדיקטור לביקושים בשוק המקומי, עלה ב-5.9% בחישוב שנתי, בדומה לעלייה של 5.7% בחודשיים הקודמים. מדד הפדיון בענפי המסחר והשירותים (לפי נתוני מע"מ) עלה ב-4.6% בחישוב שנתי, בהמשך לעלייה של 3.3% בחודשיים הקודמים. במיוחד עלו מדדי הפדיון במוסדות הפיננסיים ושרותי ביטוח - 12.3% בחישוב שנתי. מדדי הפדיון בענפי שירותי אישיים ואחרים ירדו ב- 5.7% בחישוב שנתי.

   מדד הייצור התעשייתי ירד ביוני-יולי 2009 ב-3% בחישוב שנתי, בהמשך לירידה בחודשיים הקודמים בשיעור של 6.9% בחישוב שנתי. פירוט הנתונים לפי עוצמה טכנולוגית, מראה כי הירידות הבולטות נרשמו בתעשיות טכנולוגיה מעורבת-עילית - 6.1% בחישוב שנתי ובתעשיות טכנולוגיה עילית - 3.9% בחישוב שנתי.

   יבוא חומרי גלם (ללא יהלומים וחומרי אנרגיה) בחודשים הנ"ל עלה ב-15.9% בחישוב שנתי, לעומת ירידה של 23.6% בחישוב שנתי (6.5% בחישוב רבעוני) בשלושת החודשים הקודמים. ביבוא מוצרי השקעה (ללא אוניות ומטוסים) נרשמה ירד ב-7.2% בחישוב שנתי, לאחר ירידה של 41.2% בחישוב שנתי (12.4% בחישוב רבעוני) בשלושת החודשים הקודמים