וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הקיצוץ המוצע בתקציב הישיבות: 300 מיליון ש"ח

מירב ארלוזורוב

29.9.2009 / 16:01

המשמעות של ההצעה היא שהמפלגות החרדיות עומדות לאבד חלק ניכר מההשגים שלהם במסגרת ההסכמים על הצטרפותם לקואליציה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יזדקק ביום חמישי לכל כוח המנהיגות שלו כדי להעביר בממשלה את הצעת הקיצוץ בתקציב המדינה - בסך של שני מיליארד שקל: על פי ההצעה, יבוצע קיצוץ חד בתוספת התקציב שהובטחה למפלגות החרדיות בהסכמים הקואליציונים. הקיצוץ יכלול קיצוץ של 300 מיליון שקל בתוספת התקציב שהובטחה לישיבות, וקיצוץ של 100 מיליון שקל בכספים נוספים שהובטחו לש"ס, יהדות התורה והבית הלאומי.

בהסכמים הקואלציוניים של ממשלת נתניהו ניתנו הבטחות כספיות רבות למפלגות החברות בקואליציה, ביניהן הובטחה תוספת של 750 מיליון שקל לתקציב הישיבות. הצעת הקיצוץ החדשה מתבססת על קיצוץ של 750 מיליון שקל בהסכמים הקואלציוניים כולם, שהם 20% מהיקף ההסכמים קואלציוניים.

המשמעות של ההצעה היא שהמפלגות החרדיות עומדות לאבד חלק ניכר מההשגים שלהם במסגרת ההסכמים על הצטרפותם לקואליציה. אומנם, ההצעה של משרד האוצר היא כי רק מחצית הסכום יקוצץ, והיתרה תידחה ל-2011, אבל ספק אם הדבר יקהה את הגלולה המרה מבחינתן של המפלגות החרדיות. לפיכך, לנתניהו ולשטייניץ צפוי מאבק לא פשוט בממשלה על אישור הצעת הקיצוץ בתקציב.

ככל הנראה, נתניהו יטיל את כל כובד משקלו בניסיון לשכנע את חברי הממשלה לאשר את הקיצוץ. כך, התנגדותה של יהדות התורה אמורה להיות מוקהית על ידי העובדה כי משרד הבריאות הוא אחד משני הניהנים העיקריים מהקיצוץ. על פי תוכנית הקיצוצים, המשרד אמור לקבל תוספת של עד חצי מיליארד שקל לשם הערכות בשפעת החזירים.

בנוסף, נתניהו יבהיר לחברי הממשלה את נחיצות העברת 1.5 מיליארד שקל למערכת הביטחון, עבור צרכים ומטרות אשר נשארו סודיים. בממשלה רומזים כי מדובר בצרכים בטחוניים דוחקים ממש, אשר יקשה מאד על שרי הממשלה לסרב לתקצב אותם. למעשה, נתניהו קיבל החלטה עקרונית על שינוי סדר העדפות בתקציב 2009-2010 לטובת הצרכים הבטחוניים, ובלי הסכמה על קיצוץ רוחבי בתקציבי המשרדים וקיצוץ בהסכמים הקואלציוניים, לא ימצא מקור למימון הצרכים הבטחוניים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully