זינוק של 37% במספר מקבלי דמי האבטלה

לדברי מנכ"לית הביטוח הלאומי, אסתר דומיניסיני, העלייה החדה במספר מקבלי דמי אבטלה בישראל נובעת מגלי הפיטורים מאז פרוץ המשבר הכלכלי, שהקיפו את כל ענפי המשק

חיים ביאור

80 אלף איש קיבלו השנה דמי אבטלה מהביטוח הלאומי, לעומת 60 אלף איש שקיבלו דמי אבטלה בשנת תשס"ח - גידול של 37%. כך עולה מנתוני הביטוח הלאומי.

לדברי מנכ"לית הביטוח הלאומי, אסתר דומיניסיני, העלייה החדה במספר מקבלי דמי אבטלה בישראל נובעת מגלי הפיטורים מאז פרוץ המשבר הכלכלי, שהקיפו את כל ענפי המשק, מחברות ההיי-טק והפיננסים ועד למפעלים מסורתיים. לדבריה, סך התשלומים ששילם המוסד למקבלי דמי אבטלה בשנה המסתיימת מחר הסתכמו ב-2.3 מיליארד שקל, לעומת 1.87 מיליארד שקל בשנת תשס"ח - עלייה של 22.5%.

מהנתונים מתברר שחלה עלייה גם מספר מקבלי הבטחת הכנסה - אלה שמיצו את תקופת הזכאות לדמי אבטלה, לא מצאו עבודה ומצבם הכלכלי קשה לפי קריטריונים שנקבעו. מגמת הירידה של מקבלי הבטחת הכנסה שאיפיינה את השנים האחרונות הודות לצמיחת המשק, התהפכה: החל מסוף הרבע הראשון של שנת תשס"ט מספר המקבלים תשלומים אלה היה בגידול מתמיד. בסוף תשס"ח היה מספר מקבלי הבטחת הכנסה 109 אלף, ואילו היום מגיע מספרם ל-113,600 איש, עלייה של 4%. בשנת תשס"ט שילם המוסד 2.41 מיליארד שקל למקבלי הבטחת הכנסה, לעומת 2.45 מיליארד שקל אשתקד.

גם במספר מקבלי קצבת נכות כללית חלה עליה: 197,300 נכים קיבלו קצבה זו השנה, לעומת 191 אלף בתשס"ח - עלייה של 3.5%. הסכום הכולל שהמוסד שילם לנכים היה השנה 6.5 מיליארד שקל, לעומת 6.1 מיליארד שקל אשתקד - עלייה של 6.2%.

במספר מקבלי קצבת זיקנה ושאירים היתה השנה יציבות. בממוצע חודשי קיבלו השנה קצבה זו 188,538 קשישים, לעומת 189,690 קשישים בשנת תשס"ח. הירידה הקלה נובעת בעיקר מירידה במספר העולים החדשים בגילאי הזיקנה הזכאים לקצבה. לעומת זאת מספר מקבלי הקצבה שאינם עולים חדשים גדל בשנת תשס"ט בשיעור של 2.7%. בתשס"ט שולמו קיצבאות זיקנה ושאירים בסך 3.61 מיליארד שקל, לעומת 3.56 מיליארד שקל אשתקד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully