וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אתה הבכור? תהיה מנכ"ל

איילת פדה גולדשטיין

16.9.2009 / 15:30

האם יש קשר בין המיקום שלנו במשפחה לבין העיסוק שלנו? כנראה שכן, אך באפשרותנו לשנות זאת

תיאוריית סדר האחים של אדלר מדברת על השפעת המיקום שלנו במשפחה, על הגישה שלנו לחיים וסגנון החיים שלנו.
מחקרים מראים, שלסדר הלידה השפעות נרחבות על חיינו כבוגרים בכלל, ובעולם התעסוקה בפרט.

באופן לא מודע, הטכניקות ההישרדותיות של מציאת מקום במשפחה, עלולות לפלוש לתוך חוויית העבודה ולהתמודדות שלנו במצבי קריירה שונים – החל מבחירת תחום העיסוק ועד להתקדמותנו בו.

ככל שאחים קרובים בגיל וגדלו באווירה הישגית בבית, כך הם יטו לטפח זיקה תחרותית. כהמשך למאבקם ליצר מקום ייחודי במשפחה, הם עשויים לבחור בתחומי עיסוק שונים בתכלית האחד מהשני. במקום העבודה עצמו, נטיות אלה עשויות לקבל ביטוי, בהתנהלות למול הסמכות הניהולית ובעבודת הצוות שלהם, מתוך החוויה האישית של מקובלות משפחתית, למול הצורך להיאבק על תשומת הלב ההורית ומיקומם המשפחתי.

הבכורים - אחראים ושמרנים

מחקרים מראים כי הבכורים נוטים לרצות את הוריהם בנטייה ללימודים ולתפקידים המוערכים במשפחתם (הם מיוצגים באופן חסר פרופורציה בתחומי רפואה ובפקולטה למנהל עסקים, לדוגמה) ומיטיבים לממש את אחריותם בתפקידי ניהול.

במקביל, עשויה להיות להם נטייה שמרנית הנובעת מההקפדה היתרה לה זכו ומחוסר רצון בשינויים, עקב השינוי הזכור לרעה של הולדת האח השני, שנישל אותם מתשומת הלב הייחודית שהייתה להם כבכורים. נטייה זו עשויה לבלוט בבחירת מקצועות שמרניים ויציבים כלכלית כראיית חשבון.

נולדת שני? תעבוד קשה

האח השני נולד להורים מנוסים יותר שהעניקו לו יותר דרגות חופש, מחד, ולאח שכבר התמקם לפניו ומציבו בתחרות לא ממש הוגנת מאידך. הצורך למצוא את מקומו הייחודי, בזכות ולא בחסד, מביאה אותו לחוויית חיים של יצירתיות והישגיות המאפשרת לו להתמודד עם מצבי תחרות ולחץ לעמידה ביעדים. הוא עשוי להיות יד ימין טוב או לחליפין לסלוד מכך ולנסות לעלות על מנהליו, או אף לבחור בקריירה עצמאית, בהתאם לדינמיקה שהתפתחה במשפחתו. כך או כך חייו בד"כ מאופיינים בעבודה קשה.

האחים הצעירים - יצירתיים ומעזים

אלו זוכים לדרגות החופש המירביות ולפינוק, שיכולים לאפשר להם להתפנות להוויה, מימוש, יצירה ואף העזה ולקיחת סיכונים. יש להם גם מוטיבציה להיות יצירתיים בהרבה מקודמיהם בכדי למצוא מקום ייחודי.

מחקר מתחום הספורט מראה כי אחים צעירים, כנראה מנטייתם לקחת סיכונים, יטו לבחור תחומי ספורט פיזיים יותר, המועדים יותר לפציעות. גם אם יבחרו באותו ענף כמו אחיהם הבכורים, הם ישחקו באופן אגרסיבי יותר. בנוסף, הצעירים מאיישים בשיעורים גבוהים את רשימת האומנים, המדענים (כדוגמת – מוצארט, דרווין) והסטנדאפיסטים / הסאטיריקנים.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

קופת החולים המובילה מציגה: השירותים שיהפכו את החיים שלכם לקלים יותר

בשיתוף כללית

משתנים מתערבים

פער השנים בין האחים, האווירה המשפחתית, מין הילדים, המצב המשפחתי באותה תקופה ועוד, משפיעים גם הם. המשתנה החשוב ביותר הינו הפרשנות שלך עצמך, לגבי מיקומך במשפחה וההשלכות של כך על חייך הבוגרים.

מה בכוח עובדים לעשות עם מידע זה?

אם הגעת לתובנה כזו, למשל – שיש לך קושי להתמודד עם סמכות, הצורך שלך להיות "הליצן" של הצוות, התחושה שמאמציך לא מקבלים את ההכרה הראויה וכו' –יש מה לעשות עם זה.

במקום להרגיש קורבן של נסיבות, פוליטיקה ארגונית או יחסו הספציפי של המנהל, קיים פתח למיקוד שליטה פנימי. עבודה על נושאים אלה, עם איש מקצוע, יכולה לאפשר יותר דרגות חופש בעולם העבודה, ולפנות משאבים המושקעים בסוגיות אלה לרווחה ועשייה ברוכה יותר.

הנה כמה טיפים יישומיים:

1. הימנעו מהשוואות

השתדלו לבחון את עצמכם והתקדמותכם ביחס לעצמכם, והימנעו מהשוואות לאחיכם הביולוגיים, או ה"מאומצים" (קולגות בעבודה למשל). נסו לקבל את עצמכם ולא לנסות כל הזמן להיות מישהו אחר או ההיפך הגמור ממנו, שזו אותה גברת בשינוי אדרת. זו מלחמה מתישה, וסיכויי ההצלחה בה נמוכים יותר מאשר הסתערות עם החוזקות שלכם. לפיכך, אפשרו לעצמכם להתנסות בתפקידים חדשים. במידה ועד כה בחרתם כיוונים שמהותם בידול מאחיכם הבכורים, יכול להיות שזה הזמן למבחן טעימות. אפשרו לעצמכם התנהגויות ותחומי עניין שעד כה חסמתם מעצמכם ונסו לגלות מה אתם אוהבים ובמה אתם טובים באמת.

2. נצחו עם מה שיש

מאפיינים שאתם שלמים עמם, או שאין ביכולתכם לשנותם, מנפו להצלחה. למשל ילד הורי, שבחר בתפקידים טיפוליים, בשל נטייתו לטפל בהוריו. אם כבר הפכת את הניסיון מגיל צעיר לקריירה, מנף את חוזקותיך להצלחה. במקביל, עבוד על שמירה על גבולות והצבת עצמך במקום סביר בסדרי העדיפויות, בכדי להמנע משחיקה לאורך זמן.

3. מצאו מקורות חלופיים להערכה

זכרו שיש לכם נטייה לבחור מנהל, שיעניק לכם יחס דומה ליחס שלא אהבתם מהוריכם. נטייה זו מקורה ברצון ליצור תיקון אולם בד"כ היא מייצרת פשוט שחזור ופתיחה של הפצעים. אפשרו לעצמכם להבין שאתם כבר "ילדים גדולים". מצאו מקורות פנימיים לתחושת הערך שלכם ומתנו את התלות בחיזוקי סמכות.

לסיכום - עובד שישכיל לעשות שימוש במודל להתפתחות עצמית, יצליח לשחרר מאבקים מיותרים, ולפנות את משאביו להתקדמות והצלחה בקריירה. מנפו את המפגשים המשפחתיים בחג להתחקות אחר השורשים, בכדי לאפשר צמיחה מיטבית מהם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully