וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.5% באוגוסט

טל לוי

15.9.2009 / 18:30

החודש שילמנו יותר: מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט עלה בהתאם להערכות המוקדמות של הכלכלנים. מתחילת השנה טיפס המדד ב-3.7%

מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט עלה ב-0.5% - כך הודיעה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. כלכלנים העריכו כי מדד חודש אוגוסט יעלה ב-0.3%-0.7%, כלומר העריכו בממוצע עלייה של 0.5%. מתחילת 2009, עלה מדד המחירים לצרכן ב-3.7% וב-12 החודשים האחרונים עלה המדד ב-3.1%.

ההערכות הן שהטלת המסים מצד הממשלה תרמה למדד עלייה מצטברת של כ-1%. בכל 2008 עלה מדד המחירים לצרכן ב-3.8%. יעד האינפלציה הממשלתי עומד על 1%-3%.

עיקר העליות במדד הגיעו בשל התייקרות של כ-14% במחירי העגבניות והמלפפונים, עלייה של 7.3% במחירי המים לצריכה ביתית וכן עלייה של 16.2% בסעיף המלונות.

מדד המחירים לצרכן הוא אחד הפרמטרים החשובים שרואה בנק ישראל לנגד עיניו בבואו להכריז על גובה הריבית במשק. התרופה המקובלת לפתרון אינפלציה גבוהה מדי היא העלאת ריבית - מעשה שמעודד את הציבור לחסוך יותר ולצרוך פחות ובכך לצנן את עליית המחירים.

בנק ישראל העלה בחודש שעבר את הריבית במשק ב-0.25% ל-0.75% והיה בכך לבנק הראשון מקרב השווקים המפותחים שהעלה את הריבית. בכך מאותת בנק ישראל כי הוא סבור שהמיתון במשק מאבד מכוחו, כך שהבנק יכול להרשות לעצמו להעלות ריבית - מה שמייקר את ההלוואות למגזר העסקי והפרטי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully