וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רבעון מוצלח למפעלי הקיבוצים

עמירם כהן

10.9.2009 / 7:30

בלדה למרוויח בקיבוץ: מנכ"ל חברת רואי החשבון של הקיבוצים טוען כי הרבעון השני בחלק ממפעלי הקיבוצים היה "הטוב ביותר בהיסטוריה שלהם". למרות זאת, 40 מהקיבוצים עדיין מפסידים באופן שוטף

"אפשר לזהות סימני יציאה מהמשבר. תוצאות הרבעון השני בחלק ממפעלי התעשייה הקיבוצית היו הטובות ביותר בהיסטוריה העסקית שלהם ותוצאות הרבעון השלישי עשויות להיות זהות או אף טובות יותר", כך אמר אתמול ירון רייכמן מנכ"ל חברת רואי החשבון של הקיבוצים והמושבים ברית פיקוח בוועידה הכלכלית השנתית של התעשייה והמגזר הקיבוצי".

לדברי רייכמן, המשבר מצא את התנועה קיבוצית חסונה בהרבה מזו של המשבר הכלכלי הגדול בשנות ה-80. החוסן התבטא בהיקפי חוב נמוכים יחסית לעומת אותה תקופה, בשל השינויים המבניים שעברו הקיבוצים - העברת האחריות לפרנסה לחבר והפרדה משפטית בין המפעל לקהילה. "המשק הקיבוצי משדר אותות של יציאה מהמשבר", אמר.

עם זאת התריע רייכמן על האיום שמשדרת האי ודאות הממושכת בסוגיית שערי החליפין של המטבעות, המסכנת לדבריו את היצואנים. 60% מהכנסות התעשייה הקיבוצית מקורם ביצוא.

רייכמן גם הזהיר מפני גידול הפער בין המפעלים הגדולים והמצליחים למפעלים הקטנים, הנלחמים על קיומם. "קבוצת המצליחים כוללת כ-50 מפעלי תעשייה גדולים שהיקף פעילותם עולה על 80 מיליון דולר או יותר. מפעלים אלו הצליחו להטמיע וליישם את השינויים הדרושים בהתנהלות העסקית וניתן לייחס להם את התרומה העיקרית לצמיחה בפעילות התעשייה הקיבוצית מ-15 מיליארד שקל ב-1995 ל-31 מיליארד שקל ב-2008".

כיום מרוכז מרבית ההון במפעלים המשותפים לגורמים חיצוניים. ב-30% ממפעלי התעשייה הקיבוצית יש שותפות עם גורמים חיצוניים. הבעיה העיקרית היא הטיפול ב-40 הקיבוצים החלשים, שמפסידים באופן שוטף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully