נפתרה התעלומה: מטוסו של המוזיקאי גלן מילר הופל ב-44' מאש ידידותית

מנהלה של תזמורת ה"ביג בנד" האמריקאית המריא מבסיס סמוך ללונדון בדרכו להופעה בפריס; הופל בידי מטוס בריטי שחזר מגיחת הפצצה מעל תעלת לה מנש; 57 שנים ונווט אחד שראה כל


זו היתה אחת התעלומות הגדולות בהיסטורית תעשיית הבידור. בליל ה-ה-15 בדצמבר 1944 המריא מנהלה של תזמורת ה"ביג בנד" האמריקאית, גלן מילר, מבסיס חיל האוויר במזרח אנגליה בדרכו לפריס. בבירה הצרפתית המתינו לו אלפי חיילים אמריקאים, שם היה אמור להופיע בפניהם עם תזמורתו. דקות לאחר ההמראה נעלם המטוס בערפל הכבד ולא נמצא עד היום.

השערות רבות ומטורפות נזרקו אז לחלל האוויר – מכך שנשבה ועונה בידי הנאצים, ועד שמת בזרועותיה של זונה פריסאית והנושא הושתק. אבל אמש, לאחר 57 שנים, נחשף לראשונה מסמך בטלוויזיה הבריטית עשוי לפתור את התעלומה: מילר היה קורבן ל"אש ידידותית". מפציצים בריטים פתחו לעבר המטוס החד-מנועי באש וגרמו להפלתו, כך מפרסם היום העיתון הבריטי ה"גרדיאן". התחקירנים של העיתון מאמינים כי להק ובו 139 מטוסי "לנקסטר" ששב מגיחת הפצצה כושלת מעל שטח שבשליטת הנאצים באירופה, נפטרו מפצצותיהם מעל מימי תעלת לה מנש ופגעו אגב כך במטוסו הבודד של מילר.

בראיון ראשון ומיוחד שהוסרט בידי היסטוריון חובב , מודה פרד שאו, נווט באותה גיחה, כי ראה את אחת הפצצות פוגעת במטוס קטן שטס מתחת למפציץ. המטוס צלל למים ונעלם. "ראיתי מטוס קטן מתחתינו, הוא נפגע ונעלם", סיפר בראיון, שנערך לפני כמה שנים. זמן קצר לפני מותו.

"פגענו במשהו, דיווחתי מיד למקלען האחורי", מספר שאו. "כן, גם אני ראיתי זאת, ענה לי המקלען". שאו לא קישר בין העילמותו של מטוסו של מילר לבין המטוס בו פגעו הוא וחבריו. "רק בשנת 1956, כאשר ראיתי את הסרט 'סיפורו של גלן מילר', התחלתי לחשוד", הוא מספר. אבל שאלות רבות מדי נותרו פתוחות, והזמן עשה את שלו ושאו שכח מכל העניין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully