וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ענתבי לאל-על: "אושרו הלוואות לא חוקיות"

אתי אפללו

6.9.2009 / 20:25

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר פנה במכתב ליו"ר קופת הגמל באל על: "אושרו הלוואות לחברים בדירקטוריון ולמקרובים - שלא כדין"

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, ידין ענתבי, מינה היום (ראשון) את רואה חשבון ראובן סווירי למפקח מיוחד לקופת הגמל של עובדי אל-על. זאת, לאחר שענתבי קיבל לידיו את דו"ח הבדיקה שערך משרד רו"ח ברלב ושות' בקופה, בהתאם לבקשתו של הממונה באוצר. מינוי המפקח המיוחד נעשה לאחר שמנכ"ל הקופה, עו"ד צחי רדיאנו, התפטר מתפקידו בחודש מאי האחרון, וניאות להישאר בתפקידו - במקביל לעריכת הבדיקה.

קופת הגמל של עובדי אל על מנהלת 917 מיליארד שקל, ועל פי הודעתו של ענתבי: "מינוי המפקח נעשה על רקע ביקורת שנערכה מטעם אגף שוק ההון בקופת הגמל במסגרתה התגלו שורה של חריגות וליקויים המעידים על התנהלות לא תקינה של הקופה". ל-TheMarker נודע כי באוצר לא מרוצים מאופן התנהלות הקופה, והפיקוח של הדירקטוריון על הנעשה בה. לדעת האוצר מתנהלת הקופה בצורה בלתי ראויה, כאשר אחת הבעיות שעלו בביקורת היתה אישור הלוואות למקורבים לבעלי תפקידים בקופה.

ביום ה-1 בספטמבר העביר ענתבי ליו"ר הקופה, משה שרביט, מכתב ובו ריכוז הממצאים של הביקורת שערך משרד ברלב ושות'.

הסכום המתוקצב לשכרו של היועמ"ש גבוה מהמקובל

ואלו היו הממצאים שפורטו במכתבו של ענתבי:

1. הקופה פתחה בהליכים למתן הלוואה בת 15 מיליון שקל ליזם נדל"ן, אשר בדיעבד הסתבר כי מדובר בחמו של היועץ המשפטי של הקופה. יובהר כי במסגרת דיון שנערך ביום שלישי בדצמבר 2008 בוועדת הלוואות, לא הובא בפני מקבלי ההחלטות בנושא כל גילוי על כך שמדובר בחמו של היועץ המשפטי. כמו כן, עד תחילת הביקורת חלק מנושאי המשרה המרכזיים בקופה לא היו מודעים לכך כלל.

2. יו"ר הדירקטוריון והדירקטור ששימש בעבר כיו"ר ועדת הלוואה, אישרו אחד לשני בחודשים פברואר ואפריל 2009, הלוואות בשיעורים של 69% ו-89% מהצבירה בהתאמה (אישור הלוואות מכספים הצבורים בקופות גמל מותר עד היקף של 50% מהקופה- א"א).

3. הסכום המתוקצב בקופה לשכרו של היועץ המשפטי של הקופה גבוה משמעותית מהמקובל בשנים האחרונות בקופות ענפיות בעלות היקף נכסים דומה.

4. הביקורת מצאה כי הדירקטוריון לא ערך הליך ראוי לבחירה של יועץ משפטי. לא נערך כל דיון בכישוריו, ניסיונו או מקצועיותו של היועץ המשפטי שנבחר.

5. נלקחו ממנכ"ל הקופה הסמכויות לניהול הקופה על ידי היועץ המשפטי והדירקטוריון לפי העניין, וכן כי חלק מחברי הדירקטוריון מבצעים פעולות ניהוליות מבלי לעדכן ולידע את המנכ"ל. בעקבות זאת הגיש המנכ"ל את התפטרותו ליו"ר הדירקטוריון בחודש מאי 2009, והתבקש על ידי יו"ר הדירקטוריון לעכב את התפטרותו עד לסיום תהליך הביקורת של אגף שוק ההון.

6. נושאי משרה אשר אינם משתפים פעולה עם הגורמים הדומיננטים בקופה ממודרים מההתנהלות השוטפת, ומוצאים עצמם תחת לחץ המוביל להתפטרותם.

7. היועץ המשפטי של הקופה והדירקטור החיצוני שלה לא נתנו גילוי לקשרים עסקיים קודמים בניהם.

בשנת 2008 הוחלפו מנהלי ההשקעות של הקופה

יש לציין כי זוהי איננה השערורייה היחידה בה מעורבת הקופה, לאחר שבשנת 2008 הוחלפו בקופה מנהלי ההשקעות לאחר שהקופה הסתבכה בהשקעות במכשירי חוב מורכבים, והפסידה 60 מיליון שקל עקב השקעה זו. אז מונה הכלכלן יוסי בהיר על מנת לבדוק את הפרשה, ובעקבות פרשה זו העבירה הקופה את ניהול חלק מכספי הקופה לגורם חיצוני. בשנת 2007 כאשר ממוצע התשואות בענף קופות הגמל עמד על 8.58%, קופת הגמל של עובדי אל על השיגה עקב השקעות כושלות אלו תשואה שנתית של 0.94% בלבד.

מקופת הגמל נמסר בתגובה: "קיבלנו לידינו את הדו"ח. אנו לומדים אותו ורק לאחר מכן נוכל להגיב. כמובן, המפקח על הביטוח ידין ענתבי יזכה לשיתוף פעולה מלא מצד כל הגורמים בקופה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully