פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הסדר לשי דרומי: ירצה עבודות שירות בלבד

   לפי ההסכם המסתמן עם הפרקליטות, דרומי ירצה עבודות שירות במשך חמישה חודשים עקב הרשעתו בעבירה של נשיאת נשק ללא רישיון. ביה"ש יודיע בקרוב אם הוא מקבל את ההסדר

   עורכי דינו של החוואי, שי דרומי הגיעו הבוקר (ראשון) להסדר עם פרקליטות המחוז הדרומי לפיו שי דרומי ירצה עבודות שירות בהיקף של חצי שנה, בניכוי התקופה שבה היה עצור. סך הכול ירצה דרומי חמישה חודשים וזאת בגין עבירה של נשיאת נשק ושימוש בו ללא רישיון. לפני מספר שבועות זוכה דרומי מעבירה של הריגת פורץ, שחדר לחווה שלו בינואר 2007. בית המשפט טרם הודיע אם הוא מקבל את ההסדר וצפוי להודיע על החלטתו עד סוף החודש.

   דרומי, זוכה בחודש יולי מהריגתו של חאלד אטרש, שפרץ לחוותו יחד עם אדם נוסף. הוא הורשע רק בסעיף נשיאת נשק ושימוש בו ללא רישיון. בהכרעת הדין כתבה השופטת רחל לביא-ברקאי: "לעולם אין הכרעת הדין קלה בעיקר כשמדובר בדיני נפשות. חיי אדם אמנם נלקחו, אך הנאשם אינו איש מדון, אלא אדם, שביקש לחיות בשלווה, והדבר ניכר".

   את ההחלטה קיבל הרכב של שלושה שופטים. נשיא בית המשפט המחוזי בבאר שבע, השופט יהושע פלפל, והשופטת רחל לביא-ברקאי החליטו לזכות את דרומי. לעומתם, השופט אריאל ואגו הרשיע את דרומי, אך היה בדעת מיעוט. בהחלטתו כתב ואגו כי הוא "מסכים שבעת שחרור הכדור הראשון, היה דרומי נתון בהתמודדות ועימות עם הפורצים שאחד מהם אוחז במספרי ברזל גדולים וכאשר על רקע האירועים האלימים בחווה נשקפה לו ולרכושו סכנה מיידית ומוחשית. עם זאת, חמשת הכדורים הנוספים שנורו על ידו, לאחר שהפורצים החלו לברוח, היו אלו שגרמו למות המנוח".

   המקרה אירע ב-13 בינואר 2007. שי דרומי חשד כי פורצים חדרו לחוותו, לאחר שכלבו התמוטט והוא הבחין במספריים על גדר החווה. הוא יצא מצויד ברובה טעון ודרוך וכשהבחין בפורצים, שהיו קרובים לשער הכניסה לחווה, ירה לעברם. הפורצים חאלד אל אטרש ואיוב אל הוושלה, החלו להימלט, אך דרומי התקדם לעברם והמשיך לירות. לפי עדות אל הוושלה, הירי החל ללא התראה מוקדמת. חאלד אל אטרש נפגע משני קליעים ומת, ואל הוושלה נפגע משלושה קליעים בגבו ונפצע קשה.

   בעקבות המקרה התקבל בשנה שעברה חוק על שמו של דרומי. "חוק דרומי" פוטר מאחריות פלילית אדם שנוקט באלימות נגד מי שנכנס למקום מגוריו, לבית העסק שלו, או למשקו החקלאי המגודר, בכוונה לבצע עבירה. עם זאת, בחוק קיים סייג הקובע כי "החוק לא ייתן הגנה אם מעשה ההגנה היה לא סביר בעליל בנסיבות העניין".