פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   חברת טבע מפטרת 315 עובדים באירלנד

   החברה ממשיכה לסגור מפעלים קטנים ולמזגם למפעלים גדולים ויעילים יותר. הפיטורים נובעים מעלות העבודה הגבוהה באירלנד ומהיעדר מסה קריטית במפעל לייצור טבליות

   חברת טבע ממשיכה לסגור מפעלים קטנים ולמזגם למפעלים גדולים ויעילים יותר. טבע תסגור מפעל לייצור טבליות בעיר ווטרפורד שבדרום אירלנד ותפטר את 315 עובדיו. הפיטורים, שצפויים להיכנס לתוקף ברבעון הראשון של 2010, נובעים מעלות העבודה הגבוהה באירלנד ומהיעדר מסה קריטית במפעל לייצור טבליות - עובדה שהופכת אותו לבלתי תחרותי. על פי הערכות, חלקו של המפעל בווטרפורד בכושר הייצור הכולל של טבע (43 מיליארד טבליות ב-2008) זניח.

   טבע מתכננת להעביר את ייצור הטבליות לעשרות מולקולות בווטרפורד לאתרי הייצור בירושלים, דברצן (הונגריה) וצ'כיה, אך לא לפני שתסיים להעביר את תיקי המוצר של הטבליות שמיוצרות באירלנד ותצטייד במלאי מספק לתקופה שעד לייצור בתפוקה מלאה באתרי הייצור החלופיים.

   טבע תשאיר את ייצור המשאפים נגד אסתמה בווטרפורד, כולל מוצר הדגל העתידי Easy Breath, ותמשיך להעסיק את 415 עובדי מפעל המשאפים - הן בשל היעדר מפעל חלופי לייצור משאפים והן משום שהקניין הרוחני של ייצור המשאפים הוא אירי, והעברתו כרוכה באירוע מס. טבע החלה לפעול באירלנד כשרכשה את חברת איווקס בראשית 2006, וב-2008 אף השקיעה 65 מיליון יורו בהרחבת מפעל המשאפים כדי לעמוד בביקוש למשאפי HFA נטולי הגז המזיק לסביבה. טבע היא היצרן הגנרי המוביל בארה"ב של משאפי HFA ומחזיקה בנתח של 59% מהשוק.

   קודם להחלטה על סגירת מפעל הטבליות בווטרפורד הודיעה טבע בפברואר על סגירת מפעל בעיר דורל בפלורידה ופיטורי 300 מעובדיו החל ביוני 2009 ועד לאוקטובר 2010, וכן על פיטורי 790 עובדים, 26% מכח האדם של החברה הבת הקרואטית פליבה, שנרכשה כחלק מהעסקה לרכישתה של חברת באר בדצמבר 2008 תמורת 7.4 מיליארד דולר. פיטורים אלו היו כרוכים בהפרשה של 21 מיליון דולר במחצית הראשונה.

   טבע פיטרה 95 עובדים במפעל לייצור תרופות וטרינריות בסנט ג'וזף, מיזורי באוגוסט 2009, לאחר שממצאי חקירה של רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) העלו חשד לכאורה כי טבע שיווקה תרופות שלא עמדו בתקני ייצור נאותים.

   תקיפת פטנט חדשה

   בתוך כך הודיעה חברת The Medicines שבסיסה בפריספני, ניו ג'רזי על מכתב שקיבלה מחברת טבע, ובו היא מודיעה על הגשת בקשה לשיווק גירסה גנרית של התרופה Angiomax לטיפול במניעת היווצרות של קרישי דם בזמן צנתור דחוף בחולי התקף לב, ולהפחתת דימומים שעלולים לגרום למותם של חולים אלו. התרופה ניתנת בעירוי ומשווקת בעיקר לבתי חולים.

   טבע הגישה את הבקשה על פי סעיף 4 לחוק הץ' ווקסמן, שיקנה לטבע בלעדיות של שישה חודשים בשיווק הגרסה הגנרית אם אכן תצליח להוכיח שהפטנט שמגן על התרופה עד יולי 2028 (ינואר 2029 אם תתקבל הארכת פטנט בגין הוכחת יעילות בילדים) אינו תקף. מכירותיה של התרופה בארה"ב הסתכמו ב-12 החודשים האחרונים ב-368 מיליון דולר. מכירותיה של התרופה בארה"ב צמחו ברבעון השני של 2009 ב-17% בהשוואה לרבעון המקביל לה ב-2008 והסתכמו ב-99 מיליון דולר.

   פוטנציאל המכירות של התרופה גבוה יותר, שכן The Medicines ביקשה אישור לשווק את התרופה הן בהתוויה לילדים והן לטיפול בקרישת דם בעורק הראשי שמוביל דם ללב.