איך תראה מלחמת לבנון ה-3? בצבא מתווכחים

בכנס בנושא תמרון יבשתי התווכחו קצין השיריון הראשי וקצין חיל הרגלים על הדרך בה צה"ל צריך ללחום. האם המלחמה הבאה תהיה קצרה, או שמא "כך נחטוף מכה נוספת"?

יהושע בריינר

איך ישתלט צה"ל על שטח האויב במלחמה הבאה? כנראה שגם בצבא עוד לא החליטו. ויכוח בנושא פרץ היום (רביעי) בין קצין השריון הראשי, תא"ל אגאי יחזקאל, לבין קצין חי"ר ראשי, תא"ל יוסי בכר, במהלך כנס בנושא תמרון יבשתי שנערך בלטרון. כל אחד דיבר בהרצאתו על המלחמה הבאה עם לבנון. במהלך הרצאתו של תא"ל יחזקאל, אמר כי "הרעיון המרכזי במלחמה הבאה יהיה התקדמות מהירה לעומק מערכי האויב והשתלטות על מרחבי השיגור תוך שילוב מערכי החי"ר". לדבריו, "על מערכה להיות קצרה ככל הניתן – לא נוכל להרשות לעצמנו 30 ימי מערכה".

אלא שמיד לאחריו עלה לדבר תא"ל בכר, שסתר לחלוטין את תפיסת הקרב של קודמו. לדבריו, "מי שינסה לבצע תמרון מהיר לעומק יחטוף מכה נוספת בלבנון". לטענתו, "המחשבה שיש להיכנס בכניסה מהירה נובעת מחוסר הכרת האויב והבנה שגויה. כוחות הרגלים צריכים זמן כדי לפעול בשטחים מורכבים. מי שרוצה למהר יצטרך ללמוד להתאזר בסבלנות".

השניים הגיבו זה על דברי זה גם בהשוואה למבצע עפרת יצוקה ברצועת עזה, מוקדם יותר השנה. תא"ל יחזקאל אמר כי "במבצע עפרת יצוקה היינו 24 ימים בשלוש-ארבע שכונות. לא נוכל לעשות זאת במלחמת לבנון השלישית, בהתחשב בעובדה שבדרום לבנון קיימים 160 כפרים". בכר מצידו הצהיר כי "165 כפרים אינם סיפור". הוא הסביר ואמר כי "יש לזכור שמדובר בשטחים מורכבים. אם לא נהיה מספיק זמן בשטח אנו עלולים למצוא את עצמנו באירועי ירי על כוחותינו".

הוויכוח בין השניים מעלה תמיהות לגבי היערכות צה"ל לכניסה נוספת ללבנון. שני הקצינים הבכירים שייכים לזרוע היבשה, ומשרתים תחת אותו האלוף. מוקדם יותר אמר מפקד זרוע היבשה, אלוף אבי מזרחי, כי "אי אפשר לנצח מערכה בלי התמרון היבשתי. גם היום יש הטוענים כי מספיק שנאיים בשימוש בכוח כזה, אך במזה"ת זה לא מספיק. רק תמרון יבשתי יביא לסיום העימות ולניצחון במלחמה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully