וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דמי השכירות במשרדים במרכז ירדו ב-17%

רז סמולסקי

2.9.2009 / 7:07

כך עולה מסקר מגדלי המשרדים של נת"מ. התפוסה בר"ג ובת"א עדיין גבוהה ומגיעה ל-95%. שיעור השטחים הפנויים ברעננה עלה ב-20% בשל פרויקטים חדשים שנבנו בעיר

במחצית הראשונה של 2009 ירדו דמי השכירות במגדלים בתל אביב ורמת גן בכ-17% בממוצע לעומת המחצית השנייה של 2008 - כך עולה מסקר מגדלי המשרדים שביצעה חברת נת"מ, העוסקת בשיווק, ניהול וייעוץ בתחום הנדל"ן המניב. בפריפריה בולטת רעננה עם ירידה של כ-4.5% בדמי השכירות ועלייה חדה, של כ-20%, בשטחים הפנויים.

המחצית הראשונה של 2009 ממשיכה את מגמת הירידה בביקושים ובדמי השכירות שאיפיינה את סוף 2008. במתחמי הסיטי ומרכז תל אביב נפגעו מחירי השכירות בצורה הקלה ביותר, וירדו ב-8%-9% בלבד.

המחירים בציר יגאל אלון בתל אביב ובמתחם הבורסה ברמת גן - שרשמו ירידות במחירי השכירות גם במשבר הקודם, בתחילת שנות ה-2000 - צנחו ב-20%. באזור בית המשפט בתל אביב ירדו המחירים ב-19%.

בהרצליה וברעננה שומרים על יציבות מחירים

הירידה החדה בתל אביב ורמת גן, הנחשבות המרכז העסקי של ישראל, מוסברת בכך שבשנים האחרונות רמת המחירים שם עלתה במהירות גבוהה ועל כן התיקון כלפי מטה הוא מהיר. במקביל, יותר ויותר עסקים מעדיפים לצאת אל הפריפריה, שם דמי השכירות נמוכים יותר.

שיעור התפוסה במגדלי המשרדים בתל אביב וברמת גן לא ירד, והוא ממשיך להיות גבוה - מעל 95%.

באזורי המעגל הראשון סביב המרכז - הרצליה פיתוח, אור יהודה, פתח תקוה ורמת החי"ל - ירידת המחירים היתה מתונה בהרבה, והסתכמה בכ-7% בממוצע. פתח תקוה רשמה את הירידה הגדולה ביותר, בשיעור של כ-10%, בדמי השכירות, בעוד שהרצליה פיתוח שמרה על יציבות יחסית, עם ירידה של כ-4% בלבד.

דמי השכירות בערי המעגל השני הוכיחו חסינות במחצית הראשונה של 2009, ונרשמה בהם ירידה ממוצעת של כ-2% בלבד. בנתניה, ראש העין, רחובות, נס ציונה וכפר סבא היו ירידות זניחות של 1%-2%, וברעננה נרשמה הירידה הגדולה ביותר מבין ערי המעגל השני, של כ-4.5%.

ברעננה ניכרת גם ירידה יוצאת דופן, של כ-20%, בשיעור השטחים המאוכלסים. ואולם הירידה לא נובעת מנטישה של שטחים קיימים, אלא מתוספת של פרויקטים חדשים שבנייתם הסתיימה ולא נמצאו להם שוכרים. עודפים אלה מרמזים על כך שההתאוששות של אזור התעשייה ברעננה תהיה ארוכה יותר.

בנת"מ מסבירים את ירידות המחירים המתונות בפריפריה בעובדה שגם עליית המחירים שם לא היתה חדה כמו בתל אביב ורמת גן, ועל פי התחזית שלהם, מגמת המעבר לפריפריה תימשך כל עוד מחירי השכירות בתל אביב וברמת גן יישארו ברמתם הנוכחית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully