מתכננים יציאה

הטיול השבועי: עולים להר השמחה

קבר הנביא שמואל שוכן בגובה 900 מטרים, וממנו תוכלו לצפות לירושלים, הרי יהודה והשומרון. הטיול השבועי - נבי סמואל. לא לשכוח ביגוד צנוע

נעמה טוכפלד

נבי סמואל (קבר הנביא שמואל) הינו אתר מקודש הנחשב על פי המסורת כמקום קבורתו של שמואל הנביא ומזוהה על ידי חוקרים מסוימים בתור "הרמה", או "הרמתיים צופים", המוזכרת בספר שמואל א' כעיר שבה חי שמואל הנביא. במקום מצודה צלבנית מרשימה המציינת את המקום שבו ראו לראשונה הצלבנים את עיר הקודש, ירושלים, ושמחה אחזה בהם לאחר מסע הצלב הארוך מאירופה. האתר שוכן בפסגת הר המתנשא לגובה של 904 מטרים וממנו תצפית נוף מרשימה לכיוון ירושלים, הרי יהודה והרי השומרון.

מלבד כנסיה ומסגד, שהחליפו זה את זה באותו המבנה עצמו, היה כאן גם בית כנסת במערה מתחת לבניין לפחות במשך 300 שנה (1730-1450). מאז, נחסם הפתח למערה התת קרקעית ונאסר על היהודים להגיע למקום והוא הפך למסגד לכל דבר.

ישנן עדויות רבות על העלייה למקום ביום פטירתו של שמואל ועל אופייה הססגוני: "מסביבות ירושלים באים, מסוריא וממצרים ומנוא-אמון (אלכסנדריה) ומארץ בבל, עם קהל ירושלים להשתחוות על קבר שמואל הנביא... ועת ההשתחויה בכ"ח באייר בלילה, זמן פטירתו" (ר' יצחק בן אלפרא, 1441). "...כ"ח יום בחודש אייר הולך הנשיא של הספרדים על קבר שמואל... וביום מתחילים להלוך אנשים ונשים וטף כמה ימים זה אחר זה" (אגרת משנת תס"א/ו, 1701/6).

לעתים היו העולים למקום עושים זאת בשכרות או בחוסר צניעות, ועל כך נכתב בספרות השו"ת (שאלות ותשובות בנושא ההלכה): "לבלי ילכו שתויי-יין בקבר שמואל הנביא", וכן "לבלתי ילכו האנשים עם הנשים". גם פיוטים שונים שנאמרו בקבר או בתהלוכה אליו נשתמרו וייתכן כי ראשיתו של מנהג ההדלקה במירון, בל"ג בעומר, הוא י"ח באייר – נעוצה בעצם כאן, בקברו של שמואל, בכ"ח באייר.

מפסגת ההר יש תצפית נוף היקפית, ובשעות הפעילות באתר ניתן לעלות לתצפית מגג המסגד (לא ניתן לעלות לצריח). בתחומי הגן הלאומי פזורים כעשרה מעיינות קטנים, רק חלקם מסומנים במפה. לצד מעיינות אלו יש עצי בוסתן ושרכי שערות שולמית וחדי העין יוכלו להבחין בשועלים או בצבאים מקפצים.

טוב לדעת (מקודם)

הטיפול הטבעי שמנצח את כאבי הגב - בלי לצאת מהבית

לכתבה המלאה

ואם אתם כבר שם

סיור חדש בקבר הנביא שמואל- 2 דקות משכונת רמות בירושלים - נסייר במתחם הקדוש של קבר הנביא שמואל ובמצודה הצלבנית המרשימה וננסה להבין מדוע המקום נקרא הר השמחה? בנוסף, נערוך תצפיות נוף מרשימות לכיוון ירושלים, הרי יהודה והרי השומרון ונבקר במעיין קטן הנמצא באתר. היכן: גן לאומי נבי סמואל. מתי: שישי 14.8 ושבת 15.8 בשעה 11:00. נקודת מפגש: בכניסה לגן הלאומי נבי סמואל

איך מגיעים?

לבאים מיורושלים, גישה בין שכונת רמות בירושלים לגבעת זאב או דרך כביש מספר 443 מכיוון היציאה לגבעת זאב. משך הטיול: כשעתיים. כדאי לקחת: כובע, מים, מגדיר צמחים, משקפת, ביגוד צנוע.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully