צרפת: הגיעה עם רעלה וגורשה מהבריכה

בת 35 לבשה מכנסיים, טוניקה ארוכה וכיסוי פנים המאפשרים לה להתרחץ בצניעות בבריכה ציבורית, אך מנהלי הבריכה גירשו אותה

טלי גולדשטין
13/08/2009

אישה צרפתיה בת 35, שהתאסלמה מאיימת בתביעה לאחר שגורשה מבריכה ציבורית בפריז בשל לבישת "בורקיני" – מכנסיים, טוניקה ארוכה וכיסוי פנים המאפשרים לה, לפי הדת המוסלמית, להתרחץ בבריכה ולשמור על צניעותה במקביל.

קרול רכשה את בגד הים בעודה נופשת בדובאי ולבשה אותו כשהגיעה לבריכה עם ילדיה. בפעם השניה שהיא לבשה אותו, גורשה קרול מהבריכה. קרול התאסלמה בגיל 17. לדבריה, היא מכוונת לבקש את עצת קבוצות המתנגדות לאפליה. לדברי מנהלי הבריכה, לא הית ההחלטה המונעת משיקולים פוליטיים אלא בשל התקנות הקובעות כי לבישת פריטים הגדולים מבגד ים סטנדרטי אסורות ללבישה בבריכה מטעמים היגיינים.

ביוני, עורר נשיא צרפת ניקולא סרקוזי סערה ציבורית כשמתח ביקורת נגד מנהגן של נשים מוסלמיות רבות להתכסות מכף רגל ועד ראש בלבוש המסורתי - בורקה. סרקוזי אמר כי הגלימה משפילה נשים וכי צרפת אינה מקבלת את המנהג בברכה. "הבורקה אינה סמל דתי, היא סמל לשעבוד", אמר סרקוזי בנאום שנשא בפני שני בתי הפרלמנט בארמון ורסאי. הוא כינה את הלבוש "הפרה של כבוד וחירות הנשים" ואמר כי הבורקה אינה מתקבלת בברכה בתוך שטח צרפת.

כך הביע הנשיא תמיכה בקריאות שנשמעו באחרונה על ידי עשרות מחוקקים להחרים את הבורקה כליל, למרות החששות מפני תגובה מוסלמית זועמת. סרקוזי ביקש מהם במקום זאת לשקול הקמת ועדה פרלמנטרית מיוחדת שתבחן את המגמה ההולכת וגדלה של לבישת בורקה בצרפת.

צרפת העבירה ב-2004 חוק האוסר על מוסלמים לחבוש כיסוי ראש או כל פריט לבוש המסמל את דתם בבתי ספר ציבוריים. חוק זה עורר מחלוקת עזה בתוך המדינה ומחוצה לה. בצרפת מתגוררת האוכלוסייה המוסלמית הגדולה ביותר באירופה – חמישה מיליון בני אדם.

  • בורקה
  • צרפת

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully