אילן בן דב קונה את פרטנר

הושלמה עסקת הרכישה של פרטנר ע"י אילן בן דב

איש העסקים רכש מהאצ'יסון 51% ממניות חברת הסלולר תמורת 5.29 מיליארד ש"ח. על פי ההערכות, מייעד בן דב לעצמו את תפקיד היו"ר

אמיתי זיו ושרון שפורר
12/08/2009

נסגרה עסקת מכירת פרטנר לאיש העסקים אילן בן-דב. איש העסקים הישראלי ירכוש את החברה לפי שווי של 17.5 דולר למניה. מוקדם יותר, הודיעה חברת האצ'יסון לבורסה בהונג קונג על הפסקת מסחר "לפני הודעה משמעותיית מאוד". בן דב, השוהה כעת בהונג קונג למרתון שיחות עם אנשי האצ'יסון, אמר ל-TheMarker בתגובה ראשונה בעקבות סגירת העסקה: "נשמע מצויין - נשמע אורנג'".

הביקור של בן-דב בהונג קונג מתוכנן להימשך יומיים, ונמצא עמו גם מנכ"ל סקיילקס, יהל שחר. עוד נמצא כעת בהונג קונג, מטעם האצ'יסון, דן אלדר - שמנצח על תהליך המכירה בישראל עם עמיקם כהן.

פרטנר נסחרת כעת לפי שווי של 17.3 דולר למניה, ושווי השוק של החברה הוא 2.66 מיליארד דולר. האצ'יסון מעוניינת למכור השליטה בחברה - 51%.


ל-TheMarker נודע כי בניגוד להערכות קודמות שלפיהן עמיקם כהן ימונה ליו"ר פרטנר לאחר המכירה, אילן בן-דב מייעד לעצמו את התפקיד, והוא יהיה יו"ר החברה אם תצלח העסקה.

נכון לעכשיו נותר בן-דב מתמודד כמעט יחיד על החברה, זאת לאחר שבסביבתו של שאול אלוביץ' - המתמודד הנוסף - התחילו להרגיש באחרונה כי העסקה נהפכת ללא כלכלית. החלטה דומה לא להתמודד על רכישת פרטנר קיבלו גם הקרנות פימי ופרימרה. מקורב לאלוביץ' מסר כי הוא הגיש הצעה לחברה לפי מחיר של פחות מ-17 דולר למניה, ואילו בן-דב הגיש הצעת מחיר גבוהה באופן משמעותי מזו של אלוביץ'.

מסמסונג - לאורנג'

בן-דב עצמו נסע להונג קונג כאשר מבנה המימון של העסקה המתבשלת סגור: הבנקים לאומי ומזרחי יעניקו אשראי לעסקה, והשותפים לקנייה יהיו לאומי פרטנרס וקרנות הפנסיה עמיתים. מימון נוסף לעסקה יגיע מכיוון האצ'יסון עצמה בשיעור של כ-150 מיליון דולר. כל המימון מצטרף לכסף שיביא בן-דב "מהבית", על בסיס קופת המזומנים של סקיילקס שבשליטתו - כמיליארד שקל.

בתחום התקשורת מחזיק בן-דב בסאני, יבואנית מוצרי סמסונג סלולר לישראל מאז 94'. סאני נסחרת בתל אביב לפי שווי שוק של 540 מיליון שקל. עוד מחזיק בן-דב בחברת האינטרנט והסלולר תפוז, שנסחרת לפי שווי שוק של 40 מיליון שקל.

בן-דב מחזיק גם בזרוע ההשקעות טאו תשואות, שנקלעה לקשיים במשבר הכלכלי האחרון בשל התחייבויות גדולות שלקחה על עצמה והשקעות בחברות נדל"ן ממונפות. בחודשים האחרונים עשה בן-דב כמה מהלכים שהביאו - יחד עם ההתאוששות בבורסה - להתייצבותה של טאו: הוא העמיד לחברה ערבויות, רכש מהחברה את אחזקות טאו נדל"ן (שבאמצעותה הוא מחזיק בקניון מול הים באילת) וכן הזרים כסף לחברה.

בעקבות המהלכים האלה הצליח בן-דב להקטין את המחוייבויות של טאו לבנקים, ובראשם לאומי, במאות מיליוני שקלים. בנוסף, הוא ביצע רכישות חוזרות של אג"ח טאו תשואות.

ב-2008 צנח שווי השוק של טאו ב-95%. ואולם הפעולות שביצע בן-דב הזניקו את השווי של החברה פי חמישה מאז 2009, ובחודש האחרון היא הכפילה את שווייה. כיום היא נסחרת לפי שווי של יותר מ-100 מיליון שקל.

למרות הפעולות האלה, חלק מסדרות האג"ח של טאו תשואות בבורסה עדיין נסחרות בתשואות גבוהות של כ-40%, המלמדות על היעדר אמון מצד המחזיקים באשר ליכולת החברה לעמוד בהתחייבויות.

  • אילן בן דב
  • פרטנר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully