צה"ל מסתיר את כמות האסבסט בבסיסיו?

השר להגנת הסביבה טוען בפני שר הביטחון כי גם כעבור שנתיים וחצי של המתנה, טרם התקבל במשרדו סקר מיפוי האסבסט במחנות צה"ל

אייל דץ
11/08/2009

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן פנה היום (שלישי) לשר הביטחון אהוד ברק בדרישה כי משרד הביטחון יעביר לאלתר את נתוני סקר מיפוי האסבסט במחנות צה"ל לגורמי המקצוע שבמשרדו. בפנייתו ציין השר ארדן "שכבר למעלה משנתיים וחצי לאחר קבלת החלטת ועדת שרים לביקורת המדינה בנושא, טרם הועברו למשרד להגנת הסביבה תוצאות הסקר למיפוי מפגעי אסבסט בצה"ל ותוכנית העבודה לסילוק המפגעים".

השר ארדן הדגיש בפנייתו כי "ישנה התעלמות עקבית מהחלטות מחייבות של ועדת השרים בנושא, ומפניות חוזרות ונשנות של המשרד להגנת הסביבה במהלך השנה האחרונה, דבר המונע מנציגי משרדו לפעול לצמצום ומניעה של חשיפת חיילים ואזרחים למפגעי אסבסט העלולים להיות מסרטנים". עוד הוסיף ארדן כי ממידע אמין שאליו נחשף בימים האחרונים ממקור מוסמך, הסקר שערך צה"ל מצביע על עשרות בסיסים בהם קיימים מפגעי אסבסט, והמשמעות היא כי בחלק מהמקרים חיילים השוהים בבסיסים השונים ואזרחים הנמצאים בסמוך אליהם, חשופים מידי יום לסיבי אסבסט ללא ידיעתם.

עשרות חולים סופניים בשנה

מדי שנה מאובחנים בישראל עשרות חולים נוספים בסרטן המזותליומה, מחלה חשוכת מרפא הנגרמת כתוצאה מחשיפה לאסבסט. בעקבות הנתונים הקשים, הכריז בחודש מאי האחרון המשרד להגנת הסביבה על פרויקט ניקוי פסולת האסבסט הפזורה בקרקעות גליל המערבי. מדובר בפסולת שמקורה בפעילות מפעל האסבסט שפעל בנהריה, הוטמנה או פוזרה בעבר בקרקעות ברחבי העיר נהריה והגליל המערבי, בין היתר כמצע לשבילים, לדרכים ולחניות, בשטחים ציבוריים ובשטחים חקלאיים.

סמכויות האכפיה של המשרד להגנת הסביבה

לפני כשבועיים אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את חוק האסבסט. על פי הצעת החוק, יאסר שימוש חדש באסבסט ויופסק שימוש קיים באסבסט פריך. הצעת החוק נוקבת בלוחות זמנים מוגדרים להפסקת שימוש באסבסט פריך במתקני תעשייה, כלי רכב ומבני ציבור. כמו כן, קובעת הצעת החוק חובת מיפוי, רישום וסימון של אסבסט פריך, ונהלי תחזוקה. הצעת החוק מעניקה מתן סמכויות רישוי, פיקוח ואכיפה למשרד להגנת הסביבה ולרשויות המקומיות, ובכלל זה הגדלה משמעותית של שיעורי הקנסות ומתן אפשרות להטלת עיצום כספי במקרה של הפרות הוראות החוק.

כמו כן, למשרד להגנת הסביבה יינתנו סמכויות להוצאת צווים לסילוק מפגעי אסבסט בהם, יכולת להורות למחזיק הנכס או למבצע המפגע לסגור את המתחם, הנחיות לסילוק הפסולת, הנחיות לדרכי עיטוף הפסולת, וביצוע דגימות. עוד קובעת הצעת החוק כי יפתח חשבון נפרד בקרן הניקיון של המשרד להגנת הסביבה לטובת פרויקט ניקוי מפגעי אסבסט בקרקע באזור הגליל המערבי. מחצית מהוצאות הניקוי יתקבלו מהחברות שעסקו בייצור ושיווק מוצרי אסבסט. בתגובה לאישור הצעת החוק בוועדת השרים, אמר השר להגנת הסביבה גלעד ארדן כי "החוק יסייע לאתר ולטפל במפגעי האסבסט במדינה ובכך להציל את חייהם של עשרות אנשים המתים מידי שנה כתוצאה מחשיפה לאסבסט".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: ""טענות המשרד להגנת הסביבה תמהות ובלתי ברורות, צה"ל ביצע מיפוי אזבסט פריך (פיקל) בכלל הבסיסים והסיר בשלב הראשון כ 15.000 מטר רבוע לוחות אזבסט פריך בעלות של כ 10 מיליון ש'. הטיפול בלוחות הוצג למשרד להגנת הסביבה בשנת 2007. באשר למיפוי שעשה צה"ל במהלך שנת 2008 על אזבסט קשיח, ממצאי המיפוי יועברו כמתוכנן ובתיאום עם המשרד להגנת הסביבה. יש להדגיש כי כלל לוחות האזבסט הקיימים מטופלים ומתוחזקים באופן שוטף ואינם מהווים נזק בריאותי או סביבתי. כפי שידוע היטב לשר, מטפל צה"ל ברצינות גמורה בנושא איכות הסביבה הן במישור החינוכי הסברתי והן במישור התקצוב, התוכניות והאכיפה. עידודם ותמיכתם של השר ומשרדו הם חשובים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully