פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   אסותא מרפאת את שוק הנדל"ן

   רופאים פרטיים רבים "משתלטים" בימים אלה על קומות במתחם רמת החי"ל בצפון ת"א כדי להקים קליניקות בקרבת ביה"ח החדש אסותא

   רוח חדשה נושבת בחודשים האחרונים ברמת החי"ל בתל אביב. מתחם ההיי-טק מושך ביקושים ממגזר בלתי צפוי - רופאים. יזמים, מתווכים ורופאים זוקפים את השינוי בהקמת בית החולים הפרטי אסותא ברחוב הברזל. בית החולים עבר מרחוב ז'בוטינסקי בתל אביב לשכונה מה שהוביל להתעניינות מוגברת של רופאים בקליניקות חדשות באזור.

   הראשונים להתכונן לבואם של הרופאים הם יזמי הנדל"ן. ברחבי המתחם התחילו לתלות שלטים עם נוסח חדש להשכרת שטחים לרופאים וקליניקות. לחברת רד בינת נכסים, זרוע הנדל"ן של חברת ההיי-טק רד בינת, שטח של 600 מ"ר בקומה הרביעית במגדל אור אותו היא מייעדת לרופאים. אם המכירה תצליח היא תוסיף שטחים נוספים למרפאות.

   בניין נוסף שנמצא לפני תחילת בנייה, ברחוב הנחושת 10, מכוון את מאמצי השיווק לרופאים. מול בית החולים אסותא, בברזל 15, נרכשה לפני כשנה קרקע ב-32 מיליון דולר במטרה להקים שם קליניקות, מעבדות ומכונים רפואיים.

   "עוד לפני שאסותא נפתח השכרנו משרדים לרופאים", אומר רונן אילון, מנכ"ל רד בינת נכסים. "התחום היה קיים ברמת החי"ל אבל לא היה נפוץ. בארבעת החודשים האחרונים רואים עלייה במספר הרופאים שפונים אלינו".

   שוכר יציב

   מדוע החיזור הגדול אחרי רופאים? "להבדיל מחברות היי-טק מדובר בשוכר יציב ואנחנו מנסים לגוון את תמהיל השוכרים שלנו", משיב אילון. "ברפואה אין מפולות ורופאים תמיד משלמים שכר דירה. חברות היי-טק מאופיינות בהתרחבות והתכווצות ולכן הן עוברות משרדים לעתים תכופות. אצל רופאים זה לא קורה והם בדרך כלל שוכרים לטווח ארוך".

   אחד הפרויקטים המשמעותיים ביותר בתחום נבנה ברחוב הברזל 15. לפני כשנה רכשו היזמים, עודד מריאן ואבי שוורצברד, קרקע בשטח של כ-2.5 דונם מול אסותא באמצעות המתווך אסף שמר. הם מתכננים בניין בן שבע קומות בשם MDC ובו כ-8,500 מ"ר שמיועדים לקליניקות רפואיות, מכונים ומעבדות.

   "כבר כשקנינו את המגרש התכוונו לבנות בניין רפואי ואנחנו מתכוונים לאכלס בו פונקציות רפואיות כמו מכוני הדמיה, מכון דיאליזה, קליניקות וחדרי ניתוח", אומר מריאן.

   לדברי מריאן, בבניין הותקנו מערכות ותשתיות מתאימות כמו מיזוג אויר שמותאם לחדרי ניתוח ומעליות גדולות שמתאימות למיטות חולים.

   "השטחים באסותא מצטמצמים והמחירים שלהם גבוהים" אומר המתווך אסף שמר. "יש חשיבות מאוד גדולה לבניין שנמצא מול הכניסה של אסותא וישכיר שטחים לצרכים רפואיים. יש אפשרות, למשל, להשכיר שטחים בבניין למעבדות שעובדות עם אסותא ומכוני בדיקה משלימים".

   גם היזמים האחרים מודעים לדרישות המיוחדות של הרופאים. "צריך לחבר את החדר שלהם לנקודת מים, כדי שיהיה כיור, הגמישות בגודל החדרים צריכה להיות גבוהה כי מרפאה בדרך כלל יותר גדולה ממשרד רגיל, מפני שרופאים רבים צריכים מיטת טיפולים או מכשור רפואי. לפעמים הם עובדים גם בסופי שבוע, כך שהבניין צריך להיות ערוך להפעלה של מערכות מיזוג". מסבירה אורין מור, שותפה במשרד לשיווק נדל"ן, אינדקסלנד דבלופמנט, שמשווקת שטחי משרדים ברמת החי"ל.

   בין הפרויקטים שהיא משווקת נמצא בניין ברחוב הנחושת 10, בשטח של כ-5,000 מ"ר שכבר משלב התכנון שלו היתה בו כוונה לתת מענה לרופאים, אם כי הבניין הזה לא ישווק באופן בלעדי לרופאים. "לאזור רמת החי"ל היו כמה גלגולים. הוא התחיל כאזור של מוסכים ומפעלי טקסטיל ובתחילת שנות ה-90 עברו אליו רד בינת וקומברס שציינו את תחילת עידן ההיי-טק. בגלגול השלישי נכנסו לכאן הרבה חברות תקשורת כמו רשת, קשת, ואולפני מימד והגלגול הנוכחי של רופאים התחיל למעשה עם הסגירה של עסקת אסותא ב-2003", מסבירה מור.

   ד"ר יוסי אלקלעי, רופא עור שמתמחה בכירורגיה של סרטן, עבר לרמת החי"ל כבר לפני שנתיים וחצי. "עברתי בגלל אסותא. אני מנתח שם כבר 15 שנה וברגע שנודע לי שהם עוברים לרמת החי"ל רכשתי קליניקה ברחוב הברזל 26. היו לי שתי מרפאות ברמת השרון וחולון וסגרתי את שתיהן".

   עבור המטופלים אין כל משמעות לקרבה של המרפאה לבית החולים, אלא שעבור אלקלעי יש לכך משמעות קריטית. במקום להתרוצץ בין המרפאה לבית החולים ולבזבז את זמנו בנסיעות בדרכים, הוא יכול לדלג ברגל בין בית החולים והמרפאה שלו.

   שכנו של אלקלעי הוא ד"ר מנו רובינפור, שמתמחה בכירורגיה פלסטית, גם עבר לרמת החי"ל לפני כשנתיים. "אני מנתח ברמת אביב אבל בכוונתי לנתח באסותא", הוא מסביר. "אני רואה שיש הרבה ביקוש מצד רופאים ובעיקר אלה שקשורים לאסותא, הרבה גניקולוגים שעובדים במסגרת קופת חולים מכבי מחפשים את הקרבה לבית החולים".

   אין הסתערות

   למרות התעניינות הרופאים וחיזורי היזמים עדיין לא נרשמה הסתערות של רופאים ומספר העסקות דל. עודד צידון, הבעלים של פורום נדל"ן סוכנות תיווך, מייחס את התנועה למחירים הנמוכים באזור ולמשבר הכלכלי. "התכונה של היזמים לא נובעת בהכרח מהרצון להשקיע ברופאים. יש כמה פרויקטים שבהם התפנו שטחים בגלל הצמצומים בענף ההיי-טק, אז היזמים מנסים לעשות גימיקים שיווקיים כדי למשוך רופאים".

   גם רופאי המשפחה לא ממהרים לעבור לרמת החי"ל. לאלה חשובה הקרבה לשכונות המגורים. אין לחצים גם מצד המרכזים הקוסמטיים הגדולים, מכוני הרפואה המשלימה ומרפאות הלייזר.

   "כשאסותא נפתח לפני חצי שנה היתה התעניינות רבה אבל לא בוצעו הרבה עסקות וכיום יש פחות פניות", אומר צידון. "היזמים רוצים לשווק קומות רופאים עם מזכירות משותפת אבל עדיין לא בוצעו עסקות. זה רעיון עם הרבה פוטנציאל, אבל אני לא יודע איפה הרופאים".