משבר מים קשה, גם בסוריה

מסתבר שאנחנו לא לבד: שכנתנו מצפון נקלעה לבצורת קשה, שנמשכת כבר שנתיים. אם תהיתם, גם מי הכינרת לא ממש יעזרו לידידנו בשאר אסד

ניר יהב, כתבנו לענייני ערבים
02/08/2009

לא רק בישראל חוסכים כל טיפה של מים: סוריה חווה בצורת, שמשפיעה בצורה קשה על הכלכלה והחברה במדינה. כרבע מיליון (!) חקלאים סורים נאלצו בשנים האחרונות לעקור מבתיהם, הסמוכים לאדמות, ולעבור לערים הגדולות, שם הם מתגוררים במבנים ארעיים ובאוהלים. הבצורת הקשה נמשכת מזה כשנתיים, הנהרות הגדולים הולכים ומתייבשים והשלטונות אינם מצליחים לפתור את הבעיה ולסייע לאוכלוסייה.

בצורת קשה בסוריה(צילום: רויטרס)

הבצורת הקשה משפיעה גם על האזורים הצפוניים, היכן שנמצאים אסמי התבואה, וגם על הבירה דמשק וסביבתה. קיים קושי אמיתי לספק מים לשתייה, דבר המוביל לניתוקי מים בברזים למשך שעות ארוכות. סוריה, יש לזכור, היא מדינה נחשלת. מערכת המים והצנרת במדינה מפגרות למדי, גשם ממאן לרדת כבר שנתיים, ולפיכך קיים קושי אמיתי להתמודד עם המשבר החמור.

בצורת קשה בסוריה(צילום: רויטרס)

סוריה נחשבת לאחת מהיצרניות המרכזיות באזור של מוצרים חקלאיים כגון חיטה, בקר, פירות, ירקות ושמן זית. לאור העובדה שכמחצית מאזרחיה הם חקלאים, האסון החקלאי והכלכלי הוא כבד במיוחד. "איבדתי כשני שלישים מהבקר שלי בעקבות הבצורת הקשה", אמר מוחמד עוקלה, אחד מרבבות החקלאים שעקרו מבתיהם, וכעת מתגוררים באוהל ליד דמשק. "בקושי יש לנו כסף כדי לקנות לחם ותה, אף נציג מהממשל לא הציע לנו סיוע".

טוב לדעת (מקודם)

כניסה בלעדית לפסטיבל מוזיקה אלקטרונית שכולו אנרגיות גבוהות

מוגש מטעם XL ישראל
בצורת קשה בסוריה. רויטרס
בצורת קשה בסוריה(צילום: רויטרס)

אולי משום כך סוריה כה להוטה לכונן שלום עם ישראל ולשים את ידיה על מי הכנרת? "הכנרת לא קשורה לעניין", פוסק פרופ' אייל זיסר, ראש מרכז דיין ללימודי המזרח התיכון. "המים שהסורים ייקחו מהגולן וזורמים לכנרת אינם רלוונטים לאגן דמשק משום שהם אינם משפיעים על הבארות ומי התהום בדמשק ואינם יכולים לעזור להם".

בצורת קשה בסוריה(צילום: רויטרס)

לנוכח העובדה שהמזרח התיכון מתייבש ומאגרי המים שבו מידלדלים עקב בניית סכרים ובארות מים, עלו קריאות לגבש מדיניות מים משולבת לכל מדינות המזרח התיכון. ספק אם מדיניות מתואמת זו אפשרית באזור שנשלט על ידי מאבקים וכל עיסוק במדיניות מים מצית מחדש עימותים וסכסוכים. למרות זאת סבור פרופ' זיסר כי הפתרון הוא "תהליך שלום ופיתוח אזורי", שכן אם גם בשנה הבאה לא ירדו גשמים בסוריה, "המשבר יהיה חסר תקדים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully