לבנון: "תחמושת ישראלית הובילה לפיצוץ"

לאחר שהאו"ם קבע שהפיצוץ במחסן הנשק של חיזבאללה בדרום לבנון הוא הפרה בוטה של החלטותיו, ביקשו בלבנון להבהיר כי מדובר בכלל ב"תחמושת ישראלית שהושארה במקום"

אופק עיני

משרד החוץ הלבנוני העביר לאו"ם איגרת לפיה הפיצוץ שאירע במה שנחשב מחסן נשק בכפר ח'ירבת סלם בדרום לבנון ב-14 ביולי אירע למעשה בבניין שהקמתו עדיין לא תמה וכי התחמושת שהיתה בו והתפוצצה הינה תחמושת שהשאירו הכוחות הישראלים במקום במהלך מלחמת לבנון השנייה כך דיווח הבוקר (שני) העיתון הערבי "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון.

על פי הדיווח, הלבנונים מחו על הודעת האו"ם לפיה הפיצוץ אירע במחסן נשק ששייך לחיזבאללה וכי הדבר מהווה הפרה של החלטה 1701 של האו"ם.

כזכור, בשבוע שעבר האשים גורם בכיר באו"ם את חיזבאללה בהפרת החלטה 1701 של מועצת הביטחון, ההחלטה שאיפשרה את סיום מלחמת לבנון השנייה. במהלך דיון מיוחד של המועצה, שכונסה לבקשת ארצות הברית, אמר מפקד כוחות השלום של האו"ם, אלן לה רואה כי חיזבאללה תיחזק באופן שוטף את האתר שבו התפוצץ מחסן תחמושת בדרום לבנון לפני כשבוע. הוא הוסיף כי תקיפת פקחי יוניפי"ל שהגיעו השבוע לחקור את הפיצוץ בידי תושבים מקומיים, היתה מאורגנת ופגעה בחקירה.

לדברי לה רואה, במחסן שהתפוצץ הוחזק בין השאר נשק ישן. עם זאת, לטענת לבנון הנשק נותר במקום עוד מימי הכיבוש הישראלי. השגריר אלכס וולף, סגן ראש המשלחת האמריקנית לאו"ם, אמר בדיון, כי ברור כי מדובר במחסן נשק של חיזבאללה, המהווה הפרה של החלטה 1701.

קודם לכן, התלוננה ישראל באופן רשמי בפני האו"ם על שתי תקריות שאירעו בלבנון. ישראל האשימה את אנשי יוניפי"ל בדרום לבנון בסיוע ל-15 האזרחים הלבנוניים שחצו ביום שישי האחרון את הגבול עם דגלי חיזבאללה ולבנון. לטענת ישראל, זוהי "פרובוקציה והפרה של החלטת מועצת הביטחון 1701".

שגרירת ישראל באו"ם, גבריאלה שלו, הגישה שני מכתבי תלונה למזכ"ל הארגון התלונות מתייחסות, פרט לחציית הגבול, גם לתקרית שבה גירשו לבנוניים פקחי יוניפי"ל אשר ביקשו לערוך חיפוש בבית נטוש, פצעו 14 מהם וגרמו נזק לרכביהם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully