וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

למכירה: כביש, יד ראשונה ממדינת ישראל

מאת אבי בר-אלי

26.7.2009 / 23:30

האקזיט של המדינה: מציעה למכירה את אחזקותיה בכביש 6 המסתכמות באופציה לרכישת 49% מהפרוייקט

המדינה חידשה את המהלכים למכירת זכויותיה בכביש חוצה ישראל (כביש 6) - כך נודע ל-TheMarker. מדובר במכירת האופציה בה מחזיקה המדינה לרכישת 49% מזכיינית הפרויקט, חברת דרך-ארץ, באמצעות מכירה לצד ג' או באמצעות הנפקה. לפי הערכות, המדינה נותנת עדיפות למתווה הנפקת האופציה למשקיעים מוסדיים.

שווי האופציה הוערך בינואר 2006 ב-400 מיליון שקל לפחות, אך בכוונת משרד האוצר להשלים בקרוב הערכת שווי מחודשת לפרויקט, הצפויה להסתכם בסכום גבוה יותר. ההכרעה הסופית בדבר מכירת האופציה תתקבל לאחר השלמת הערכת השווי המעודכנת ובתום בדיקת כדאיותו הכלכלית של המהלך. המדינה בחנה את מכירת האופציה גם בקיץ 2008 - אך המהלך הושהה עקב המשבר הפיננסי העולמי.

זכיינית פרויקט חוצה ישראל, דרך-ארץ, מוחזקת בידי אפריקה ישראל (37.5%), שיכון ובינוי (37.5%) וחברת Canadian Highways (25%). ערב חתימת הסכם הזיכיון עמה קיבלה המדינה לידיה ללא תמורה אופציה לאחזקה של 49% במניות החברה - במחיר מימוש שגדל בשיעור של כ-8% בשנה. בנוסף, עד המימוש המדינה אינה רשאית למנות נציגים מטעמה בדירקטוריון או ליהנות מדיווידנדים - אותם תהיה רשאית דרך-ארץ לחלק רק החל ב-2010.

בין המדינה לזכיינית נקבע מנגנון לפיו תהיה המדינה רשאית למכור אופציה זו לצד ג' - תוך מתן זכות סירוב ראשונה לדרך-ארץ, או לחלופין להנפיק אופציה זו בדיסקאונט של (10%, כלומר, בערך השווה ל-90% מערך סכום המכירה שלו סירב הזכיין.

לפי הערכות, במדינה סבורים כי עם פתיחתם לתנועה של קטעים 19 ו-20 של הכביש בדרום, השלמת הסלילה של קטע 18 הצפוני והשלמת עבודות הרחבת הקטע שבין צומת אייל לצומת נחשונים לשלושה נתיבים, ימוצה פוטנציאל הגידול בשווי הזכיין לעומת מחיר ההמרה הגואה, ובנקודה זו תוכל המדינה למקסם את התמורה בגין האופציה שבידה.

חברת דרך-ארץ נפרדת ממעלות

בד בבד, הפסיקה דרך-ארץ את התקשרותה עם חברת הדירוג מעלות S&P, לאחר שזו הורידה באפריל את דירוג החוב שלה בדרגה אחת - מ-AA ל-AA מינוס, תוך הותרת תחזית הדירוג שלילית.

הורדת הדירוג שיקפה, לטענת מעלות, את העלייה בסיכוני הפרויקט, בשל היקפי התנועה בכביש, הנמוכים ביחס לתחזיות המוקדמות, השפעת המיתון על היקפי התנועה העתידיים והסיכון ללחץ תזרימי בעקבות ההשקעות הנדרשות בהרחבת הכביש.

במעלות ציינו כי ב-2008 נרשם גידול של 10% בלבד בתנועה בכביש - לעומת שיעור גידול חזוי של 23%; וכי בינואר-מאי 2009 נרשם גידול של 2% בלבד בהיקף הנסיעות, למרות פתיחת כביש 431 לתנועה.

לטענת מעלות, הביאו תוצאות אלה ליחס כיסוי (התזרים השוטף חלקי החוב) של 1.12 במחצית הראשונה של 2008 ו-1.30 במחצית השנייה - לעומת תחזית ליחס של 1.27 ו-1.38 בהתאמה.

הסכם המימון של דרך-ארץ עם המלווים קובע יחס כיסוי של 1.48 כבר במחצית השנייה של 2009 ויחס של 1.83 במחצית השנייה של 2010. ואולם, טוענים במעלות, גם השיפור המהותי בהיקף התנועה בכביש עם סיום ההרחבות ופתיחת הקטע הצפוני (קטע 18) לתנועה - יקוזז בעלויות ההרחבה ועבודות השיקום הנדרשות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully