פגיעה בכוחו? כהונת היועץ המשפטי תוגבל

הממשלה החליטה לאמץ את הצעת החוק של משה גפני ואורי מקלב ולהגביל את משך הכהונה של היועץ המשפטי ונושאי משרות בכירים אחרים. מזוז: "אני יזמתי את המהלך"

פנחס וולף
26/07/2009

הממשלה תאשר את הקצבת כהונתם של היועצים המשפטיים לממשלה ושל 70 נושאי משרות בכירות תוך 60 יום, כך קבעה היום הממשלה. על פי החלטת הממשלה, השרים יעבירו בתוך שבועיים את הערותיהם לרשימת המשרות הבכירות שנקבעה בזמן ממשלת אולמרט.

הממשלה קבעה כי הצוות שדן בהקצבת כהונתם של נושאי המשרות הבכירות יגיש את המלצותיו בתוך 45 יום, ואילו הצוות לעניין היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה יגיש את המלצותיו בתוך חודשיים. זאת, בגלל שזהו עניין מסבוך יותר היות שהיועצים המשפטיים הגיעו לתפקידם במכרז ולהחלטה להקציב את כהונתם יש השלכות בדיני העבודה.

עוד קבעה הממשלה כי ההחלטות יחולו גם על נושאי משרה בכירים ויועצים משפטיים מכהנים. במהלך הדיון, תקף שר המשפטים יעקב נאמן את המצב הקיים, בו היועצים המשפטיים מכהנים ללא הגבלת זמן. "אין בליבי ספק לאור הניסיון האישי שלי שזה שיועצים משפטיים יושבים שנים רבות בתפקידם הוא לרעת הממשלה", אמר. "אני אומר זאת לאור ניסיוני גם כשהייתי עו"ד וגם עכשיו. עצם העובדה שאין תקופה שבה מסתיימת כהונה של יועץ משפטי היא לרועץ, והייעוץ המשפטי לממשלה לוקה בחסר. הסקטור הכלכלי מתרעם על עודף בירוקרטיה וחלק גדול מזה נובע מהחלטות של יועצים משפטיים שלא מצויים בחיי הכלכלה, כי שנים רבות הם בתפקיד והם אינם מבינים מה קורה בצד השני".

היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז מצדו, הזכיר שהוא זה שהתחיל בעבודת המטה להקצבת כהונת האישים. משום כך הוא הביע גם את הסכמתו להקצבת הכהונה, אלא שלדבריו, השאלה שהתעוררה היא האם ניתן – ולא האם רצוי – להכיל את קצבת הכהונה על אנשים שכבר מכהנים בתפקיד. "יש אבחנה ברורה בין נושאי משרה לבין יועצים משפטיים שנבחרים במכרז", טען.

נכון לעכשיו הצעת החוק בנושא של חברי הכנסת משה גפני ואורי מקלב (יהדות התורה), שעברה בשבוע שעבר בקריאה טרומית תוקפא עד להחלטת הממשלה. מזוז לא אהב את נוסח הצעת החוק הפרטית. לדבריו, בהצעת החוק היו הוראות הזויות, בלתי מתקבלות על הדעת. "שמענו שבעקבות בקשת ראש הממשלה, שר המשפטים ואחרים, המציעים חוזרים בהם ואינם תומכים בנוסח שעבר בכנסת. אם הממשלה, אחרי שיונחו בפניה המלצות הצוות תמצא לנכון לנקוט יוזמת חקיקה, נכון יהיה שהממשלה תגיש את זה כהצעת חוק ממשלתית ולא תיגרר להצעת חוק פרטית", אמר מזוז.

  • מני מזוז
  • יעקב נאמן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully