הירי בניעלין: הוחמר האישום נגד המג"ד

בעקבות פסיקת בג"ץ, החליט הפרקליט הצבאי להאשים את המג"ד בעבירה של איומים. החייל שירה לעבר הפלסטיני הכפות מואשם בשימוש בלתי חוקי בנשק

  • ניעלין
יח"צ - חד פעמי

(צילום ארכיון: "בצלם", עריכת וידאו: ארנון מעוז)

טוב לדעת (תוכן מקודם)

כרטיס ביקור דיגיטלי - כל עסק חייב אחד כזה

בשיתוף MYB
לכתבה המלאה

לבית הדין הצבאי הוגשו היום (שלישי) כתבי אישום מתוקנים נגד מפקד הגדוד, סא"ל עמרי בורברג, והחייל סמ"ר ל', שהשתתפו באירוע הירי בניעלין. כך הורה הפרקליט הצבאי הראשי, תת אלוף אביחי מנדלבליט, בעקבות פסיקת בג"ץ. במסגרת האירוע בניעלין נורה לפני חצי שנה ברגלו פלסטיני כפות.

לפי כתב האישום המתוקן, מיוחסת למג"ד עבירה של איומים, ואילו לחייל - עבירה של שימוש בלתי חוקי בנשק. בנוסף, שניהם מואשמים בהתנהגות שאינה הולמת, כפי שהיה בכתב האישום המקורי. עם זאת, המג"ד אינו מואשם בהתעללות, כפי שרמז בג"ץ. במסגרת כתב האישום המתוקן, שהוגש היום לבית הדין הצבאי, לא נעשה כל שינוי בתיאור האירוע.

"מלכתחילה זו היתה טעות להחמיר את סעיפי האישום בתיק, אך בג"ץ בהחלטתו לא השאיר לפרקליט הצבאי הראשי ברירה אחרת", אמר בתגובה בא כוחו המג"ד, עו"ד שלומי ציפורי. "תא"ל מנדלבליט עצמו סבר בתחילת ההליכים שאין כאן מקום להאשים את עומרי בעבירה של איומים, אולם כעת הוא היה אנוס להאשים אותו בכך, ואני סבור שנצליח לזכות אותו מהעבירה המיוחסת לו".

מעבר לכך, הגיש היום עו"ד ציפורי דרישה לבית הדין צבאי המיוחד בקריה בקשה חריגה להרחיב את הרכב השופטים במשפט הצפוי משלושה לחמישה. בנוסף, ביקש ציפורי שבהרכב יישבו שופטים ששירתו בעבר ביהודה ושומרון. "המקרה מעורר שאלות עקרוניות שקשורות להוויה הצבאית, וראוי שיהיה כאן הרכב מורכב שיחווה את דעתו בנושא", טוען ציפורי.

"החייל קיבל פקודה לירות"

לדברי עו"ד אילן כץ, המייצג את החייל היורה, "סמ"ר ל' קיבל פקודה, ועל כן היתה עליו חובה למלא אותה. מרגע שקיבל פקודה כזאת על ידי מפקדו שהיה בשטח, אי אפשר לומר שמדובר בשימוש בלתי חוקי בנשק. יתרה מזאת, ברגע שהמפקד שנותן פקודה לירות נמצא בשטח, כל נושא האי חוקיות עוברת אליו. איננו מתכוונים להשלים עם העובדה שייתכן כי החייל יושאר עם רישום פלילי ובכוונתי להיאבק על מנת לחלץ אותו מהאישום".

בתחילת החודש קיבל בג"ץ את עתירתו של אשרף אבו רחמה, הפלסטיני שנורה באירוע בניעלין. השופטים קבעו פה אחד כי החלטת הפרקליט הצבאי הראשי להעמיד לדין את המג"ד באישום של "התנהגות שאינה הולמת" היא "בלתי סבירה בעליל" ודינה להתבטל מחמת חוסר סבירות קיצוני.

אשרף אבו רחמה, יחד עם ארבעה ארגוני זכויות האדם "בצלם", "הוועד נגד עינויים", "יש דין" והאגודה לזכויות אדם, הגישו עתירה לבג"ץ בדרישה לשנות את סעיף האישום נגד המג"ד והיורה. העבירה שיוחסה לשניים נחשבת קלה ואינה גוררת רישום פלילי. העותרים דרשו לשנות את כתב האישום כך שישקף, לטענתם, את חומרת המעשה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully