פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   לאן נעלמו כספי החוסכים של הפניקס?

   הפניקס גרמו לחוסכים הפסדים של 470 מיליון שקל מתחילת המשבר העולמי - עכשיו מתברר שמחצית מהם לא יחזרו גם לאחר התאוששות בשווקים

   חברת הביטוח הפניקס היתה בין חברות הביטוח הבודדות שסבלו במשבר האחרון מהפסדים כבדים בגין השקעות שבוצעו באג"ח שהונפקו על ידי בנקים זרים. כעת מתברר שהשקעות אלה הסבו לחוסכים בפוליסות המשתתפות ברווחים של החברה הפסדים מצטברים של כ-470 מיליון שקל, נכון לסוף הרבעון הראשון של השנה.

   על פי ההערכות בשוק, כמחצית מהסכום הזה הן מחיקות קבועות בגין ההשקעות המסוכנות, כלומר, גם שיפור במצב השווקים לא יחזיר את ההפסד הזה. חברת הפניקס לא מסרה תגובה לידיעה. הפסדים אלה היו בין הסיבות לכך שב-2008 השיגו הפוליסות המשתתפות של הפניקס תשואה שלילית מצטברת של 25% לעומת ממוצע של 19% בענף. אולם מכיוון שחלק ניכר מההפסדים הפכו להפסדים קבועים, הפניקס לא מצליחה להתאושש גם השנה, והתשואות שלה ממשיכות להיות נמוכות. לפני כמה חודשים החליפה הפניקס את צוות ההשקעות, ואת חברי ועדת ההשקעות של החברה, ואף הודיעה על אימוץ גישת השקעות פאסיווית באמצעות תעודות סל.

   על מצב ההשקעות הבעייתי של הפניקס ניתן ללמוד מדו"ח הנכס הבודד של ביטוחי המנהלים, המפרט את ניירות הערך השונים בהם משקיעה החברה את כספי העמיתים. בדו"ח ניתן למצוא שורה ארוכה של השקעות אותן מסווגת הפניקס תחת קטגוריית ההשקעות "ניירות ערך סחירים מורכבים בחו"ל". תחת קטגוריה זאת נכנסות 64 השקעות בקרנות השקעה שונות, ובמכשירים מגובים כגון CDO ו-CLO. הרוב המכריע של ההשקעות בוצע ב-2006-2007.

   מרבית ההשקעות משוערכות כיום בפחות מ-10 אגורות, כש-16 מתוכן משוערכות ב-0 או בפחות מאגורה. התיק כולו, שערכו הנקוב עמד בסוף רבעון ראשון 2009 על 540.6 מיליון שקל, משוערך על פי שווי שוק של 69.3 מיליון שקל, כאמור, מחצית מירידת הערך הזו היא ירידה קבועה.

   לא רק שתיק זה לא נהנה מהעליות ברבעון הראשון של 2009, אם משווים את השער בו שוערכו ניירות הערך בסוף 2008, מגלים שברבעון הראשון של 2009, חלק מהניירות הוסיפו לאבד משויים. כך לדוגמה, נייר ששמו 20 Babson ששוערך בסוף 2008 בשער של 18 אגורות, שוערך על פי שער של 0.5 אגורות נכון לסוף רבעון הראשון של 2009. גם הנייר Skytop CLO ששוערך בסוף 2008 ב-14 אגורות, ירד ברבעון ראשון 2009 ושוערך ב-0.01 אגורות בסוף הרבעון. יצוין כי על פי דו"ח הנכס הבודד של סוף 2008, הערך הנקוב של תיק ניירות הערך הסחירים המורכבים של הפניקס בחו"ל עמד על 494 מיליון שקל, והוצג בשווי של 153 מיליון שקל.

   לא נהנים גם מהעליות

   הפסדים אלה מצטרפים להפסדים גבוהים שרושמת הפניקס בהשקעות הנוסטרו שלה, שמשתקפים גם בתוצאות שהיא מציגה בביטוח הכללי.

   שם ההפסדים נובעים מהלוואות שניתנו בתקופת ההנהלה הקודמת - היו"ר אריה עובדיה והמנכ"ל כוכי בן גרא, וכן בהשקעות בשתי קרנות החשופות להונאה שביצע ברנרד מיידוף, בהן הפסידה הפניקס 48 מיליון שקל. ב-2008 הציגה הפניקס הפסד של 303 מיליון שקל בביטוח הכללי שנבע ברובו מהפסדים מהשקעות. בסוף הרבעון הראשון של 2009, למרות שהיה מצוין, המשיכה הפניקס לרשום הפסדים מהשקעות בביטוח הכללי שהסתכמו ב-25 מיליון שקל.

   המחיקות הגבוהות בגין השקעות בני"ע זרים באות לידי ביטוי גם בתשואות של הפניקס השנה. רוב החברות, שסבלו אשתקד מהפסדים בגין ירידת שווי מניות ואג"ח בבורסות, נהנו במחצית הראשונה של 2009 מעליות ערות. חלק ניכר מהחברות שהיו בתחתית טבלת התשואות ב-2008 נמצאות השנה בראש הטבלה.

   המצב של הפניקס שונה. למרות שהחברה היתה בתחתית טבלת התשואות ב-2008, היא לא נהנתה מהעליות, ומדשדשת גם השנה. הסיבה לכך היא שחלק מההפסדים של 2008 מיוחס לירידות השווי הקבועות בגין ההשקעות המסוכנות, הפסדים שלא כוסו גם כשהבורסות שבו לעלות בתחילת 2009.