ראש העיר ינאם, האנדלוסית תנגן במחאה בחוץ

בזמן שראש עיריית אשדוד ינאם נאום שבו הוא מאשים את שרת התרבות בפירוק התזמורת, יקיימו הנגנים קונצרט מחאה נגדו

עינב שיף

נגני התזמורת האנדלוסית יערכו ביום ראשון הקרוב מול בית סוקולוב בתל אביב קונצרט מחאה נגד ראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי ותמיכה בשרת התרבות והספורט, לימור לבנת. קונצרט המחאה יתקיים בזמן שבו מקיים ראש עיריית אשדוד מסיבת עיתונאים במקום, נגד החלטת שרת התרבות והספורט להציל את התזמורת. לסרי מתכוון להאשים בנאומו את לבנת בכך שהיא האחראית לפירוק התזמורת האנדלוסית. לטענתו, "עיריית אשדוד מעוניינת לנסות ולהגיע להבנות על מנת להשיב את התזמורת לפועלה אך שרת התרבות מונעת את הקמת התזמורת מחדש ובכך גורמת נזק רב לתזמורת בכלל ולנגנים בפרט."

ביום רביעי החליט בית המשפט המחוזי בבאר שבע על פירוק עמותת התזמורת האנדלוסית של עיריית אשדוד. בנוסף, החליט בית המשפט כי כונס הנכסים הרשמי בישראל ימנה מנהל מיוחד ללוות את הליך הפירוק, במקום המפרק הזמני שמונה לתזמורת, עו"ד אופיר כץ.

הצעד הוא ניצחון להסתדרות העובדים הכללית, אשר ביקשה למנוע מצב שבו פועלות שתי תזמורות, לאחר שעובדי התזמורת פוטרו על ידי ההנהלה והקימו תזמורת חדשה. מהסתדרות העובדים נמסר כי בעקבות פגישה שנערכה בין יושב ראש ההסתדרות, עופר עיני, יושב ראש איגוד האמנים בהסתדרות, נציגי הנגנים ושרת התרבות לימור לבנת, "סוכם על מתווה לקיום פעילות התזמורת". זאת, באמצעות תקציב שיועבר לעמותת "אהבת קדומים", אשר הגישה בקשה רשמית למשרד התרבות להמשך קיום פעילות התזמורת. בהזדמנות זו, מודיעה התזמורת על קונצרט חגיגי ב- 5 באוגוסט בבית ג'וברין.

לבנת: מחפשים פיתרון

השרה לימור לבנת מסרה בתגובה להחלטת בית המשפט כי "התזמורת האנדלוסית הינה אחת התזמורות הייחודיות והחשובות בישראל. זוכת פרס ישראל אשר הצליחה להטמיע תרבות מוזיקלית בת אלפי שנים והגיעה להישגים חשובים בתרבות הישראלית. צר לנו כי התזמורת נקלעה למשבר פנימי אשר נידון בבית המשפט ועתידה יקבע במסגרת ההחלטה של בית המשפט.

"במשרד התרבות ישנו תקציב של 3.2 מליון ש"ח לצורך פעילות התזמורת", הוסיפה לבנת. "המשרד מקווה כי תימצא הדרך בין הגורמים הרלוונטיים , הנהלה והנגנים, לייצר פתרון שיחזיר את המוסיקה האנדלוסית לאולמי הקונצרטים בימים הקרובים".

"עם כל העצב הכרוך במשמעות הסמלית של פירוק התזמורת", מוסר יושב ראש ועד נגני התמורת, תום כהן, "התרבות, המורשת והמוזיקה ימשיכו וממשיכים להתקיים באמצעות 'אהבת קדומים' ובכוחות משותפים של ההסתדרות ושל כלל העובדים והנגנים המקוריים והמסורת של התזמורת נחזיר עטרה ליושנה".

תחילת הפרשה היא בסכסוך עבודה מתמשך בין הנהלת התזמורת לעובדיה. תחילה, התבצרו העובדים בבניין התזמורת באשדוד, לאחר שלטענתם זכו לשכר רעב וההנהלה סירבה לנהל משא ומתן עמם. לאחר מכן שלחה ההנהלה הודעת פיטורים מידית לכלל העובדים וההסתדרות איימה לתבוע את הנהלת התזמורת ועיריית אשדוד, במטרה לקבל פיצויי פיטורים. בנוסף, הקימו הנגנים תזמורת חדשה, מחוץ למסגרת האנדלוסית המקורית. כיום, מגיעה לסיומה הסאגה וככל הנראה ניוותר עם תזמורת אנדלוסית אחת, תחת קורת גג חדשה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully