מנהל המכללה שהטריד הושעה מתפקידו

פרופ' מיכאל שגיב, ראש מכללה הנמצאת במכון וינגייט, שהורשע "בהפרת הוראות של החוק למניעת הטרדה מינית", הושעה מתפקידו בהוראת מנכ"ל משרד החינוך

נעמה טלמור
10/07/2009

מנכ"ל משרד החינוך ד"ר שמשון שושני הודיע היום (שישי) על השעייתו מתפקידו למשך 14 יום של פרופ' מיכאל שגיב, ראש המכללה לחינוך גופני ולספורט על שם זיינמן, הנמצאת במכון וינגייט. פרופ' שגב הורשע באחרונה בבית הדין למשמעת של שירות המדינה, בעבירות משמעת חמורות ובהפרת הוראות של החוק למניעת הטרדה מינית, ביחס לעובדת במכללה. עם זאת, בית המשפט אינו מוסמך להרשיעו בהטרדה מינית, ופרופ' שגיב המשיך עד היום לכהן בתפקיד הרם.

"ברצוני להבהיר לך כי עם הרשעתך בדין בא מצב חדש לעניין המשך עבודתך כעובד מדינה המנהל מוסד חינוכי", כתב ד"ר שושני במכתב לשגיב. ד"ר שושני ציין במכתב כי אין דין של מי שהוגש נגדו כתב אישום כדין מי שהורשע בעבירות חמורות, "ולפיכך נשקלה השעייתה הדחופה לאור המעשים החמורים בהם הורשעת. מעשים שיש בהם פגיעה קשה במשמעת שירות המדינה".

מהכרעת הדין של בית הדין למשמעת, שתוכנה הגיע לוואלה! חדשות, עולה כי לפני חמש שנים פנה שגיב למתלוננת, שעבדה במכון והיתה כפופה לו, השמיע באוזניה הערות אודות המראה החיצוני שלה והציע לה מספר פעמים לקיים עמו יחסי מין. בנוסף, הוא הבהיר - כך לפי התלונה - כי הוא מצפה ממנה למענה חיובי במהרה. לדברי המתלוננת, היא דחתה את ההצעה ואמרה לו שהיא נשואה. אף על פי כן, הוא המשיך להציע לה הצעות מיניות.

לפי התלונה שהגישה האישה, בפברואר 2004 שגיב פנה אליה באמירות "את אישה יפה", "את מוצאת חן בעיניי", "את מתלבשת יפה". לאחר שדחתה את הצעתו, הוא מסר לה כי אינו מוכן לוותר עליה. לדברי האישה, במהלך ספטמבר באותה השנה, המשיך הנאשם להציע לה באופן חוזר ונשנה יחסי מין וציין בפניה: "הרי אני אפשיט אותך בסוף". בנוסף, לטענתה הוא נהג להתקשר מעת לעת למשרדה ומסר לה כי הוא מבקש לראותה.

כפר בהאשמות ובטענות נגדו

שגיב כפר בהאשמות ובטענות נגדו וגרס כי תלונת האישה שקרית ושהיוזמה לה באה מטעמו של ראש מכון וינגייט, נוכח סכסוך שקיים בין המכון למכללה שבראשה הוא עומד. לדבריו, מטרת התלונה היא לסלק אותו מתפקידו.

בתום משפט שנערך בבית הדין למשמעת של נציבות שירות המדינה, שכלל מסכת של עדויות מטעם שני הצדדים, קבעו שלושת השופטים כי פרופ' שגיב עבר על שלוש עבירות בחוק שירות המדינה. בין השאר נקבע כי הוא התנהג באופן שפגע במשמעת שירות המדינה; לא קיים את המוטל עליו כעובד המדינה והתנהג התנהגות שאינה הולמת את תפקידו כעובד המדינה או באופן שעלול לפגוע בתדמיתו או בשמו הטוב של שירות המדינה.

עוד פסק בית הדין, כי שגיב הפר את ההוראות של מספר סעיפים בחוק למניעת הטרדה מינית, או במלים אחרות: הטריד לכאורה מינית. "בית הדין שוכנע לאחר עיון ושקילת עדויות התביעה", נאמר בהכרעת הדין, "ובראש ובראשונה ממידת התרשמותנו מעדות המתלוננת, ולאחר שקילת עדויות הנאשם ועדיו, כי לא באה אמת מפיו של הנאשם, וכי אותן הצעות לקיום קשר מיני ואמירות בעלות אופי מיני, אכן הוצעו למתלוננת בתחומי השונים של מכללת וינגייט". עוד נקבע, כי ביחסים בין השניים היה קיים "יסוד של ניצול מרות ופער כוח". לקראת סוף החודש ייערך דיון אודות אמצעי המשמעת שיינקטו נגד שגיב. ככל הידוע, עד כה לא הוגשה נגד שגיב תלונה במשטרה.

מלשכתו של פרופ' מיכאל שגיב נמסר בתגובה לוואלה! חדשות: "שאלת אמצעי המשמעת תלויה ועומדת וכן זכות פרופ' שגיב לערעור על קביעת בית הדין למשמעת, בפני היררכייה משפטית. לפיכך, בשלב זה פרופ' שגיב רואה עצמו מנוע מלהגיב לעצם ההחלטה ולעצם האישום".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully