וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"מערכת החינוך נמצאת בקריסה חמורה"

נעמה טלמור

9.7.2009 / 15:44

כך אמר יו"ר ועדת החינוך בכנסת בעקבות הירידה במספר הזכאים לבגרות בתשס"ח. שר החינוך גדעון סער: "יש צורך לחולל מפנה במערכת החינוך"

"מערכת החינוך נמצאת בקריסה חמורה " כך אמר היום (חמישי) יו"ר ועדת החינוך בכנסת, ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי). בעקבות נתונים שפרסם משרד החינוך לפיהם חלה ירידה במספר הזכאים לבגרות בשנת תשס"ח. אורלב הוסיף כי "הנתונים שפורסמו היום הם עדות נוספת לקריסה שבאה בעקבות הקיצוצים המאסיביים ומנהיגות כושלת של שרי החינוך האחרונים ובראשם יולי תמיר. אני מאמין כי בקדנציה הזו תשכיל הממשלה להעמיד לרשות החינוך את הכלים הדרושים להבראתה".

שר החינוך גדעון סער הגיב אף הוא לדברים ואמר כי "הנתונים לשנת תשס"ח הם עדות נוספת לצורך לחולל מפנה במערכת החינוך. המפנה הנדרש הינו גם במימד ההישגים של המערכת וכמו כן במימדים נוספים כגון חינוך לערכים. בין יעדי המשרד לשנת הלימודים תש"ע יהיה היעד להעלאת אחוז הזכאות לבגרות בבחינות הבגרות שיתקיימו בסוף השנה".

מדו"ח של משרד החינוך עולה כי בשנת הלימודים תשס"ח היו זכאים בישראל לתעודת בגרות 44.4% תלמידים מכלל האוכלוסיה, ירידה של כ-2% מהשנה שקדמה לה, בה אחוז הזכאות הכולל עמד על 46.3%. במשרד החינוך טוענים כי "ירידה זו יכולה להפוך למשמעותית אם תהפוך למגמה, אך בשלב זה מוקדם לקבוע מאחר ואין עדיין את נתוני תשס"ט".
הדו"ח חושף תמונה קשה על אודות הפערים החברתיים בישראל. הדו"ח סוקר את נתוני הבגרויות בשש השנים האחרונות של שלוש קבוצות מרכזיות, המגזר היהודי ללא החרדים, המגזר הלא יהודי ללא תלמידי מזרח ירושלים והמגזר החרדי וערביי מזרח ירושלים.

אך כאשר מוציאים מהשקלול את המגזרים החרדי והלא יהודי, ניתן לראות כי אחוז הזכאות לבגרות בקרב היהודים עמד בשנת תשס"ח על 59.7%, עלייה של כ-2.5% בשש השנים האחרונות מאז שנת תשס"ג אז עמד אחוז הזכאות על 57.3% באוכלוסיה היהודית ללא החרדים.

באוכלוסיה החרדית והלא יהודית, לעומת זאת, הנתונים קשים. בשש השנים האחרונות נרשמה ירידה של כ- 7.5% באחוז הזכאים בגרות באוכלוסיה הלא יהודית, ללא תושבי מזרח ירושלים. בתשס"ח עמד אחוז הזכאים לבגרות רק על כ-38% ואילו השנה עומד נתון זה על כ-32% בלבד. באוכלוסיה החרדית וזו של ערביי מזרח ירושלים המצב חמור עוד יותר. מלבד מגמת ירידה ברורה בשש השנים האחרונות, עולה כי רק 5.8% מכלל האוכלוסיה החרדית וזו של ערביי מזרח ירושלים בגילאי 17 זכאית לתעודת בגרות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully