משעל: "דרישות נתניהו לא שונות מבקשות הנאצים"

יו”ר הלשכה המדינית של חמאס הגיב בקיצוניות לנאום נתניהו ואמר: ”אנו מסרבים להכיר במדינה יהודית”. על שחרור שליט: ”העקשנות הישראלית הרסה את עסקת חילופי השבויים”

  • חאלד משעל
  • חמאס
אופק עיני וניר יהב

(צילום: רויטרס, עריכת וידאו: נעמה דרור)

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, נאם הערב (חמישי) בתגובה לנאומיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו באוניברסיטת בר אילן ונשיא ארצות הברית ברק אובמה בקהיר. משעל אמר כי "אנו מסרבים להכיר במדינה יהודית. פירוש הדבר הוא ביטול זכותם של מיליוני פלסטינים לשוב לבתיהם. הבקשה למדינה יהודית לא שונה מהבקשות הפשסיטיות האיטלקיות והנאציות הגרמניות, ההצעה של נתניהו היא לא באמת למדינה פלסטינית אלא ליישות מדוכאת. הוא הוכיח את קיצוניותו בנאומו".

משעל הזכיר בנאומו את הסייגים של חמאס להסכם מדיני עם ישראל. לדבריו, "סוגיית פלסטין היא בעיה של מולדת. האדמה יותר חשובה מהשלטון. המינימום שלנו כתוכנית הוא קיום מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים עם שליטה מלאה על קווי 1967, זכות השיבה המלאה והסרת כל ההתנחלויות. אף נושא ונותן לא יכול לוותר על זכות השיבה של חמישה מיליון בני אדם. אנחנו מסרבים לכל פתרון אחר, במיוחד בפתרון המוצע לגבי ירדן. ירדן היא ירדן ופלסטין היא פלסטין ואין לנו ארץ מלבד פלסטין".

משעל גם הסביר את אידיאל ההתנגדות של חמאס. "אנו מאשרים את דבקותנו בהתנגדות, אופציה מרכזית להשגת מטרותינו. אמריקה הפעילה אותו נגד בריטניה, עמי אסיה שהיו תחת כיבוש הפעילו אותה וגם אנחנו. בשל העובדה שמדובר בכיבוש צבאי, אין אפשרות אלא התנגדות חמושה, במיוחד לאחר שב-60 השנים האחרונות נכשל העולם להסיר את הכיבוש הישראלי ואפילו לחייב אותה בהחלטות האו"ם. ההתנגדות היא אמצעי ולא מטרה, ההכרה הישראלית והבינלאומית באש"ף באה בעקבות התנגדות באינתיפדה הראשונה. כל עוד יש כיבוש תהיה התנגדות צבאית, זוהי האופציה היחידה".

משעל הביע שביעות רצון משינוי העמדה בממשל בארצות הברית ואמר כי "ממשל אובמה הביא עמו שינוי לאזור, אבל השאלה היא מה השינוי מחדש? המדיניות הקודמת של ארצות הברית נכשלה בכישלון חרוץ, ולכן בחרו באובמה כדי שישנה את הדרך. אנחנו מרגישים שינוי בטון האמריקאי, כפי שהתחיל עם נאום אובמה בקהיר ואנו מברכים זאת ומעריכים כל שינוי, אולם אנחנו לא מסתפקים במילים אלא בשינויי מדיניות בפועל. על המעצמות לנקוט בעמדה נחרצת ולסיים עם הכיבוש הבלתי חוקי".

מדיניות חדשה כלפי ארצות הברית

החייל החטוף גלעד שליט כמעט ולא עלה בנאומו של משעל שהתייחס אליו במשפט אחד שבו אמר כי "גלעד שליט נמצא היום בידינו שלוש שנים, אנחנו מוכנים לחדש את המו"מ על עסקת שבויים בכל עת, אבל עקשנות כמו של נתניהו תיכשל כמו שאולמרט נכשל. אנחנו עושים הכל על מנת לשחרר, ופעלנו לצורך עסקת חילופי שבויים שהעקשנות הישראלית הרסה, האפשרות היחידה של נתניהו להחזיר את שליט היא מו"מ אמיתי על עסקת שבויים, ואנחנו מוכנים לו".

בסוגייה הפלסטינית אמר משעל כי "אני רוצה לציין את חשיבות הפיוס הפלסטיני. חשיבות הפיוס אינה לצורך איחוד כוחות, כדי להתחיל מחדש במשא ומתן כמו שחלק מעוניינים, אלא זהו צורך חיוני לצורך איחוד השורות, גיבוש חזית אחידה מול ישראל והנהגתה הקיצונית. החלטת חמאס בכל מוסדותיה היא כי הפילוג נכפה עלינו. אנו מעוניינים לסיימו באמצעות דיאלוג בחסות מצרים וגורמים ערבים נוספים שמסייעים".

משעל התייחס גם גם ל"תיק האסירים". לדבריו, "ישנם כ-12 אלף אסירים, מהם 400 ילדים. הכי קטן מהם הוא יוסף אלזק, האסיר הקטן בעולם שגילו שנה ושלושה חודשים. האופציות של ההתנגדות פתוחות".

משעל היה אמור לשאת את נאומו בשבת החולפת אולם בסופו של דבר החליט לדחות אותו להיום. בכיר בחמאס הסביר לפני מספר ימים כי "נשיא ארה"ב ברק אובמה הציג את חזונו בנאום בקהיר, ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג אף הוא את מדיניות ממשלתו ואילו החזון הערבי, ובעיקר הפלסטיני, עדיין מעורפל. משעל, אם כן, יציג חזון הרחב מחזונו של חמאס בלבד", מסר הבכיר.

מאז כניסתו של ברק אובמה לתפקיד נשיא ארה"ב מגבשים בחמאס מדיניות חדשה שתעלה בקנה אחד עם מדיניותו של אובמה. מקורות בחמאס אמרו בשבועות האחרונים כי השינוי במדיניות של חמאס "בא על רקע השינוי במדיניות של הממשל האמריקאי החדש ועל רקע הריכוך בעמדה האמריקאית כלפי חמאס". עוד אמרו כי משעל צפוי לרמוז על נכונות למשא ומתן ופשרה מדינית בנאומו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully