דו"ח: צה"ל ושב"כ מענים עצירים פלסטינים

לטענת הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, חיילים כובלים עצירים באופן "מכאיב ופוגעני" בניגוד לאמנות הבינלאומיות

  • עינויים
  • שב"כ
ניר יהב, כתבנו לענייני ערבים

הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל פרסם הבוקר (רביעי) דו"ח ממנו עולה כי צה"ל והשב"כ נוהגים לכבול עצורים ואסירים באופן מכאיב ומשפיל, שלא פעם מגיע, לטענת הארגון, לכדי עינויים של ממש. הדו"ח מתבסס על 574 מקרים של מעצר בידי חיילים ועשרות חקירות שב"כ בשנה החולפת, כמו גם על מקרים נוספים משנים קודמות.

ממצאי הדו"ח מעלים, כי חיילים נוהגים לכבול את ידיהם של עצורים באופן "מכאיב ופוגעני", החל ברגע מעצרם וכלה בהעברתם למתקני החקירה השונים, "וזאת ללא כל שיקול דעת פרטני". כבילה שיטתית זו נעשית לרוב מאחורי גבו של העצור, תוך הידוק יתר של אזיקוני הפלסטיק הצרים, באופן שגורם לכאב, "ולא פעם גם לפגיעות גופניות לטווח ארוך".

הדו"ח טוען עוד, כי גם במתקני חקירה מאובטחים של השב"כ העצורים נאזקים בשתי ידיהם אל מאחורי מסעד הכיסא, ולא פעם מוחזקים כך ברציפות במשך שעות ארוכות ואף ימים שלמים. על פי הדו"ח, לעתים קרובות נכבלים כך עצורים למשך שעות בחדר החקירות הסגור, גם כשאינם נתונים לחקירה כלל. "כבילה מכאיבה זו, בתנוחה מעוותת של הגוף, מותירה לעתים את חותמה בצורת נזק בריאותי ארוך טווח, או אף לצמיתות", נכתב.

לטענת הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, "הכבילה המכאיבה לא נועדה אלא לשבור את רוחו של הנחקר ולחלץ ממנו הודאות ומידע שלא כדין ובניגוד להתחייבותה של ישראל בהתאם לאמנה הבין-לאומית נגד עינויים ולאמנות בין-לאומיות נוספות". בדו"ח מפורט מקרה שבו נחקר נכבל בידיו וברגליו למיטה למשך יומיים ברציפות, מבלי שנחקר כלל ומבלי שאפשרו לו ללכת לשירותים, והוא הוכרח להטיל את מימיו בבגדיו.

"הכרח בל יגונה"

משירות הביטחון הכללי נמסר בתגובה לדו"ח, כי "כידוע, מרביתם המכריע של הנחקרים על-ידי השב"כ חשודים בעבירות טרור חמורות. מטבע הדברים, מדובר באנשים מסוכנים ביותר אשר אחוז ניכר מהם מורשע בסופו של דבר בדין ונשלח לשנות מאסר ארוכות. ניסיון העבר המצער מלמד כי נחקרים בעבירות ביטחון לא היססו לתקוף את חוקרי השירות ולגרום להם חבלות של ממש. לפיכך, כבילתם באזיקים של נחקרים בעבירות ביטחון היא בבחינת הכרח בל יגונה".

"כבילתם של עצירים ביטחוניים באזיקים על-ידי חוקרי השב"כ נועדה לשם שמירה על ביטחונם הפיזי של החוקרים ושל אנשי השב"ס הבאים במגע עם נחקרים ולמניעת בריחה שלהם ממשמורת - ולשם כך בלבד. אין שחר לטענה לפיה כבילת נחקרים נועדה לשבור את רוחם של הנחקרים ולחלץ מהם הודאות שלא כדין. למותר להוסיף כי כל תלונת נחקר או מטעמו שעניינה כאב כתוצאה מכבילתו על-ידי השב"כ, מועברת לבדיקה. הודעה על ממצאי הבדיקה נמסרת למתלונן".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לדו"ח, כי "צה"ל פועל על פי החוק הבינלאומי ועל פי חוקי מדינת ישראל, ועומד בכל הכללים המחייבים אותו בכל הנוגע לסוגיית מעצר פעילי טרור ומבוקשים המסכנים את ביטחון מדינת ישראל ושלום אזרחיה. מדיניותו של צה"ל היא להקפיד ולשמור על ביטחונם ושלומם של כל העצורים, מרגע תפיסתם והחזקתם בידיו".

"צה"ל רואה בחומרה כל פגיעה שלא לצורך בעצורים, בודק באופן ייסודי כל טענה בעניין פגיעה בעצורים, ופועל במלוא חומרת הדין במקרים הנדרשים. בהתאם לכך, תלונות שיועברו לצה"ל בעניין איזוק מכאיב נבדקו ונבחנו ע"י הפרקליטות לעניינים מבצעיים, ובמספר מקרים ניתנה הוראה לפתוח בחקירת מצ"ח. הפרקליטות לעניינים מבצעיים אף פנתה לועד הציבורי נגד עינויים בבקשה לקבל פרטים ונתונים נוספים ביחס לתלונות אשר הוגשו על מנת שניתן יהיה לבחון את התלונות באופן מקיף ויסודי. בימים אלה, נערכת בפיקוד מרכז עבודת מטה בראשות קצין בדרגת אל"מ, אשר נועדה לבחון את כל הנהלים באופן הטיפול בעצורים פלסטינים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully