פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   השקט שבפנים

   בעזרת מתנדב ומדריך, רצון ונכונות, גם עיוורים ונכים יכולים ליהנות מהעולם התת ימי. קורס הצלילה של עמותת אתגרים

   עמותת "אתגרים", אותה הקימו נכי צה"ל ואחרים, פועלת לאפשר ולדרבן בעלי נכויות שונות להתעלות על מגבלתם ולעסוק בענפי ספורט שונים ומאתגרים, באמת מוכיחה שהמציאות מתחת לפני המים עולה על כל דמיון. בעמותה מגוון מרשים של חוגים דוגמת חתירה בקיאקים, טיפוס על חבלים ואפילו חוג צלילה ייחודי שפועל מיום היווסדה.

   אז איך עיוור או סובלת מניוון שרירים יכולים לצלול וכיצד נולדה היוזמה הפנטסטית והנועזת הזו? צור הראל, מדריך הקורס, מספר כי "היוזמה נולדה כשאיתן נגב, בחור עיוור, רצה להגשים חלום ולעבור קורס צלילה. זה היה אתגר גדול מאוד בשביל כולנו ויחד איתו חשבנו ופיתחנו הנהלים איך לצלול ולשמור על הבטיחות עם עיוורים, שפת סימנים לתקשר מתחת למים וכיוצא באלה. הקורס מתחלק לשניים כשבחלק הראשון לומדים החניכים ומתאמנים בבריכה ולומדים על ציוד הצלילה, הרכבתו ופירוקו, וכן על כל התרגילים שצולל לומד בקורס. בשלב זה גם לכל חניך מוצמד מתנדב שעבר הכשרה ב'אתגרים'. בחלק השני יורדים לאילת ושם אנו מבצעים את כל מה שלמדנו קודם אבל הפעם בתנאי ים".

   בעלי המוגבלויות עוברים קורס מקצועי לכל דבר הכולל גם לימודי תיאוריה ומבחן בסופם. הפעילות לא מסתיימת רק בלימודים, יש פעילויות חברתיות והתלמידים, המדריכים והמתנדבים יוצאים יחד לארוחות ערב ולבילויים. "את הקורס סיימו הפעם חמישה חניכים שכבר נרשמו לירידה הבאה לאילת בסוף יוני", אומר הראל, "ואני בהחלט משוכנע שיהיו עוד הרבה קורסים כאלה בעתיד".

   הצוללן העיוור הראשון בישראל

   "צלילה היתה חלום ישן שלי טרם התעוורתי", מספר לנו איתן נגב, הצוללן העיוור הראשון בישראל. "פגשתי באלי קינדלר רכז הקורס, ויחד עם צור המדריך הציעו לי להצטרף ועשו הכול כדי להסמיכני כצוללן. אכן היה קצת מלחיץ בהתחלה, אבל התגברנו. אני צולל יד ביד עם מתנדב ועוד צוללן לחיפוי, והמצאנו סימנים המבוססים על סימני הצלילה המקובלים יחד עם תוספות שיתאימו למגבלה. אני כבר צוללן מנוסה, אז אני יודע גם על הנוף התת ימי ונהנה למרות העיוורון שלי."

   "דבר מאד מעניין שהוא שכח לספר", מתערב צור המדריך בשיחתנו, "זה שהוא צולל עם שרשרת דגים מפלסטיק והמתנדב שאיתו נותן לו למשש את הדגים שאנו רואים בדרך כדי שידע. למשל עבר לידנו דולפין, המתנדב ייתן לו ביד את הדולפין מפלסטיק שבשרשרת וכך הוא יודע שעבר דולפין הרגע. מקסים נכון?"

   "קבוצה נדירה"

   שחר, מתנדב בקורס, מודה שמדובר באתגר לא קטן. "מבחינתי לצלול עם "אתגרים" זו חוויה מעצימה ולא משנה מה המגבלה, אבל זה לא תמיד פשוט. הצלילה במקרה הזה מחייבת אותי לריכוז מלא במיוחד כבר בשלבי ההתארגנות בשטח המועדון והכניסה למים, ליכולת צלילה ואיזון טובים מאוד היות והצולל העיוור מתאזן לפי העומק שהצולל הרואה מכתיב". "הסיבה העיקרית שלי להתנדב ולצלול במסגרת הזאת היא הפעילות החברתית שמעבר לצלילה המהנה בפני עצמה" מוסיפה אדווה, מתנדבת נוספת בקורס, "זו קבוצה נדירה שקשב, יזמה, עזרה, תשומת לב והרבה אהבת אדם הם הערכים המובילים שלה".