פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   אפקט אובמה? 63% מהישראלים בעד 2 מדינות

   לפי סקר חדש, לאחר נאומו של נשיא ארה"ב בקהיר עלתה התמיכה בהקמת מדינה פלסטינית. 62% נגד ירידה מהגולן

   בעקבות נאומו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה בקהיר, עלתה התמיכה בפתרון של שתי מדינות לשני עמים בקרב הישראלים מ-59% ל-63% - כך עולה מסקר חדש שפירסמו היום (ראשון) מכון טרומן באוניברסיטה העברית והמרכז הפלסטיני למדיניות ולחקר דעת קהל ברמאללה. 61% מהפלסטינים תומכים בפתרון זה, 36% מהישראלים מתנגדים, ואילו 23% מהפלסטינים תומכים בפתרון של מדינה אחת.

   הסקר נערך לפני נאומו של אובמה בקהיר ומספר ימים לאחר הנאום, בו חזרו הסוקרים על חלק משאלות הסקר הראשון כדי לבדוק את השפעתו על הציבור בישראל. ממצאים נוספים שעלו מהסקר שבוצע לפני נאום אובמה העלו, כי 67% מהפלסטינים ו-62% מהישראלים מאמינים כי בלתי אפשרי בימים אלו להגיע להסכם, רק 30% ו-35% בהתאמה חשבו כי הדבר אפשרי.

   עוד עולה מהסקר, כי 69% מהפלסטינים ו-61% מהישראלים סבורים כי הסיכויים להקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל בחמש השנים הבאות הם נמוכים או אפסיים, ורק 28% מהפלסטינים ו-32% מהישראלים סבורים כי הסיכויים לכך בינוניים או גבוהים. ממצא נוסף מראה כי 52% מן הישראלים ו-50% בקרב הפלסטינים יתמכו בהכרה הדדית של ישראל כמדינת העם היהודי ושל פלסטין כמדינת העם הפלסטיני, לאחר הקמת מדינה פלסטינית ופתרון כל הבעיות האחרות שבמחלוקת.

   הסקר מעלה עוד, כי 62% מהישראלים מתנגדים לפינוי מלא של רמת הגולן והחזרתה לסוריה תמורת הסכם שלום מלא לעומת 26% בלבד התומכים בכך. אולם במידה ובהסכם השלום עם סוריה היא תתחייב להתנתק מאירן ולהפסיק את תמיכתה בחמאס וחיזבאללה, תגדל התמיכה בהחזרת הגולן ל-34%. 69% מן הציבור הישראלי אינם מאמינים כי הממשלה הנוכחית תצליח להוביל את ישראל להסכם שלום עם סוריה בעוד ש-22% סבורים כי היא כן תצליח לעשות זאת.